Jak upoważnić do konta na wypadek śmierci? Pełnomocnictwo nic tu nie da. Potrzebny jest inny dokument

kobieta.gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Jak złożyć dyspozycję na wypadek śmierci? fot. Beata Kitowska / Agencja Wyborcza.pl


Śmierć bliskiej osoby bywa trudnym doświadczeniem, a na rodzinę spada wiele obowiązków i spraw do załatwienia. Niektórzy starają się zadbać o część formalności jeszcze za życia. By bliscy mogli uzyskać dostęp do konta, konieczny jest odpowiedni dokument. Jak złożyć dyspozycję na wypadek śmierci?
Upoważnienie bliskiej osoby, niekoniecznie członka rodziny, do konta bankowego pozwala zadbać o nasze finanse na wypadek nieplanowanych zdarzeń, które uniemożliwią nam samodzielne rozporządzenie finansami. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, iż ma to pewne ograniczenia. Pełnomocnictwo do rachunku bankowego jest ważne wyłącznie za życia właściciela rachunku. Po jego śmierci ustaje, a to oznacza, iż pełnomocnik nie może zamykać rachunków, dokonywać przelewów ani wypłacać pieniędzy z konta zmarłego. Jest to niezgodne z prawem. Do wypłaty zgodnej z prawem upoważnia jednak inny dokument. Chodzi o dyspozycję wkładem na wypadek śmierci.

REKLAMA







Zobacz wideo Jak ważna jest regeneracja w naszym życiu? "Mamy epidemię zaniedbywania snu" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]



Na czym polega dyspozycja wkładem na wypadek śmierci? Nie każdy może otrzymać pieniądze
To upoważnienie, które ma moc wyłącznie po śmierci posiadacza konta. Można je jednak wydać wyłącznie na rzecz członka rodziny. Kwestie te reguluje art. 56 Prawa bankowego. Dowiadujemy się z niego, iż każdy właściciel rachunku zarówno oszczędnościowo-rozliczeniowego, jak i oszczędnościowego oraz lokaty, może złożyć dyspozycję na wypadek śmierci. To nic innego jak realizacja wypłaty określonej kwoty po śmierci wyłącznie wskazanym osobom:
Polecamy: Tak zabezpieczysz pieniądze w razie wojny w Polsce. Unikniesz "ewentualnych ograniczeń"

małżonkowi,
rodzicom (wstępnym),
dzieciom (zstępnym),
rodzeństwu.

Dyspozycję wkładem na wypadek śmierci możesz wydać na więcej niż jedną osobę, w każdej chwili możesz także zmodyfikować jej treść lub z niej zrezygnować.





Kredyt 500 tys. na 30 lat? Nie dla wszystkich. Jak bank sprawdza zdolność kredytową? Kredyt 500 tys. na 30 lat? Nie dla wszystkich. Jak bank sprawdza zdolność kredytową?, fot. Beata Kitowska / Agencja Wyborcza.pl





Jak złożyć dyspozycję wkładem na wypadek śmierci? Uważaj na limity
Dokładne zasady dotyczące składania dyspozycji ustala bank. Możesz to zrobić osobiście w jednej z placówek. Wymagane są dokładne dane każdej osoby, którą upoważniasz do otrzymania wypłaty po twojej śmierci. Niektóre banki mogą też pobrać dodatkową opłatę za taką dyspozycję. Pamiętaj jednak, iż obowiązują limity. Kwota nie wchodzi do spadku po posiadaczu rachunku, ale bez względu na liczbę dyspozycji nie może być wyższa niż dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw ogłoszone przez GUS za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku. W trzecim kwartale 2024 roku wynagrodzenie to wynosiło 8266,30 zł, w tej chwili maksymalnie można więc wypłacić 165 326 zł. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału