Jak umyć okno dachowe? Praktyczny poradnik

roofliteplus.pl 2 tygodni temu

Okno dachowe jest bardziej narażone na zabrudzenie niż okno fasadowe. Padający deszcz spada wprost na okno połaciowe, tymczasem schowane we wnęce okiennej okna ścienne często pozostają suche, szczególnie przy mniejszych opadach i słabym wietrze. W artykule podpowiadamy, jak umyć okno dachowe w łatwy i skuteczny sposób, a także jak często myć okna dachowe i czemu jest to konieczne.

Jak często myć okna dachowe i dlaczego trzeba to robić?

Zanim omówimy, jak umyć okno dachowe z zewnątrz i po wewnętrznej stronie, powinniśmy przez chwilę zatrzymać się przy pytaniu: jak często myć okna dachowe, a także czemu ma to służyć. Podstawowe zadanie, jakie realizują okna dachowe, to doświetlanie pomieszczenia. Ponieważ do wnętrza przez pokryte zabrudzeniami szyby nie przeniknie tak dużo światła, jak przez czyste szyby, okna należy systematycznie oczyszczać. Co więcej, zanieczyszczenia, które gromadzą się od zewnętrznej strony okna, mogą utrudniać odprowadzanie wody opadowej z otoczenia okna i prowadzić do jego uszkodzenia pod wpływem wilgoci. Okna dachowe warto również myć, by przy okazji tego zabiegu ocenić ich stan techniczny. W czasie mycia można wykryć uszkodzenia, ślady zawilgocenia itp. Pozwoli to zareagować na czas i usunąć nieprawidłowości nim przekształcą się one w poważniejsze problemy.

Mycie okien dachowych to także najlepszy sposób, by cieszyć się czystym i bezpiecznym domem oraz atrakcyjnym wyglądem jego wyposażenia. Częstotliwość mycia okien nie jest przy tym odgórnie ustalona i zależy przede wszystkim od poziomu zabrudzenia okna. Z pewnością okno dachowe nie powinno być oczyszczane rzadziej niż raz na kilka miesięcy.

Jak umyć okna dachowe od wewnątrz?

Mycie okien dachowych od wewnątrz wygląda praktycznie tak samo, jak mycie klasycznych okien fasadowych. Do mycia okien drewnianych zalecamy użycie ściereczki delikatnie zwilżonej w roztworze ciepłej wody oraz detergentu (najlepiej mydła). Po przetarciu okna z kurzu i brudu osuszamy ramę i wewnętrzną część ościeżnicy przy użyciu drugiej, suchej szmatki. W przypadku okien dachowych PVC przetarcie ramy wilgotną ściereczką zwykle wystarczy. Struktura PVC jest dużo gładsza niż drewna (nawet polakierowanego), dlatego brud nie osadza się na nim tak łatwo. Szybę okna dachowego od wewnętrznej strony należy umyć w taki sam sposób, w jaki oczyszczamy szyby w oknach fasadowych, na przykład przy użyciu dedykowanego płynu do szyb i ręcznika papierowego czy ściereczki z mikrofibry. Jak widać, umycie okna dachowego od wewnątrz nie jest wyzwaniem i nie powinno sprawić żadnych trudności. Ustalmy teraz, jak umyć okno dachowe od zewnątrz równie gwałtownie i bezproblemowo.

Jak umyć okno dachowe z drugiej strony (od zewnątrz)?

Wiemy już, iż należy regularnie oczyszczać od zewnątrz okno dachowe. Jak umyć jednak szyby i ramę od strony dachu? Mycie okna dachowego od zewnętrznej strony należy rozpocząć od odpowiedniego ułożenia skrzydła okiennego. Myte okno należy otworzyć oraz maksymalnie obrócić (o 165°). Nie należy się obawiać, iż skrzydło przy obracaniu wypadnie – zawiasy mają specjalne zabezpieczenie, które pozwala na manewrowanie skrzydłem okiennym. Po obróceniu okna, gdy zewnętrzna szyba znajdzie się w zasięgu ręki, można przystąpić do mycia zabrudzonych powierzchni. Robi się to dokładnie w taki sam sposób, w jaki myjemy zewnętrzną stronę okna fasadowego. Na koniec należy również oczyścić zewnętrzne oblachowanie okna dachowego, tj. przetrzeć wilgotną szmatką, a także koniecznie usunąć zanieczyszczenia z rynienki odprowadzającej wodę.

Mycie okien dachowych kilka różni się od mycia klasycznych okien ściennych. Okna dachowe można umyć szybko, łatwo i bezpiecznie z wnętrza pomieszczenia. Jedyną różnicą może być tu tylko częstotliwość. Ponieważ okna dachowe nieco łatwiej się brudzą, może się zdarzyć, iż częściej będą one wymagały naszej uwagi.

Idź do oryginalnego materiału