Jak układać płytki drewnopodobne na ścianie?

tygodnikprzeglad.pl 1 tydzień temu

Imitacja drewna jest jedną z najchętniej wybieranych opcji wśród płytek gresowych. Coraz częściej ciepła faktura takich kafli pojawia się także na ścianach. Jako drobny akcent gres potrafi nadać wnętrzu zupełnie inny charakter — ocieplić i sprawić, iż stanie się bardziej przytulne. Jak układać płytki drewnopodobne nie tylko na podłodze, by stworzyć unikalny projekt i nie przytłoczyć przestrzeni?

Korzyści: Dlaczego warto sięgać po kafle imitujące drewno na ściany?

Jeszcze do niedawna imitacja drewna pojawiała się głównie na podłodze, stanowiąc idealną bazę praktycznie do wszystkich aranżacji. Płytki drewnopodobne na ścianie budziły u niektórych obawy, iż będzie to powrót do ciężkiej boazerii z drugiej połowy ubiegłego stulecia.

Nic bardziej mylnego. Różnorodność kafli sprawia, iż można nimi nawiązać do różnych stylów. Bogata oferta to z pewnością jeden z największych atrybutów gresu. Lekkie wizualnie opcje, takie jak Baldocer Carpatos Natural Anti-Slip 20×120 przeplatają się z elementami inspirowanymi naturalnymi deskami z mocno zaznaczonymi sękami i usłojeniem, np. APE Koen Tabacco Matt Rect. 20×120. O ile te pierwsze dodają wnętrzu nowoczesnej lekkości, o tyle drugie tworzą bardziej wyraziste projekty.

Ofertę uznanych producentów powiększają ścienne płytki drewnopodobne patchworkowe i 3D, np. El Molino Alpino Scala Roble Rect. 30×90. Ułożone choćby na niewielkim fragmencie powierzchni stanowią doskonałą dekorację wnętrza. Tu również producenci sięgają po różnorodne wzory — od delikatnych, po bardziej intensywne, co pozwala dopasować je nie tylko do charakteru, ale także do wielkości wnętrza.

Wymieniając zalety płytek drewnopodobnych na ścianie, trzeba pamiętać także o ich parametrach technicznych. Są wytrzymałe, odporne na ścieranie i łatwe do czyszczenia. Niska nasiąkliwość sprawia, iż można je układać nie tylko w salonie, ale także w tak wymagających przestrzeniach, jak kuchnie czy łazienki. Dzięki temu ich ciepłą fakturę można wprowadzić w całym domu. To zapewnia spójność aranżacji.

Wszechstronność: Gdzie układać płytki drewnopodobne na ścianie?

To ten rodzaj wykończenia wnętrza, który sprawdza się adekwatnie w każdym pomieszczeniu. Jasne odcienie, takie jak WOW Contempo Strip Oak 10×50 dobrze wyglądają choćby w niewielkiej, ciemnej łazience bez naturalnego światła.

Wybór kafli wykończonych na wysoki połysk nadaje wnętrzu elegancji i sprawia, iż przestrzeń wydaje się większa.

Ciemne, choćby czarne płytki drewnopodobne to propozycja do większych przestrzeni. W mniejszych mogą być stosowane na fragmentach powierzchni lub też w wykuszach, wnękach czy na filarach.

Płytki drewnopodobne w kuchni warto ułożyć nad blatem roboczym, a także wykorzystać do obudowy wyspy kuchennej. W obu tych przypadkach szczególnie polecane są kafle wielkoformatowe, np. Cifre Fossil Blue Mat. Rect. 60×120 To zmniejsza ilość szczelin fugowych, co podnosi estetykę i funkcjonalność powierzchni.

Wykorzystanie płytek drewnopodobnych na ścianie w łazience pozostało wszechstronniejsze. Można wyłożyć nimi co najmniej jedną ścianę. Są dobrą propozycją dla wyróżnienia strefy. Sprawdzają się, np. na ścianie pod natryskiem, jako obudowa geberitu wanny czy nad umywalkami.

W salonie ładnie wyglądają na ścianie za telewizorem i sofą, a w sypialni mogą być dobrą alternatywą dla zagłowia łóżka.

Styl: Jak układać płytki drewnopodobne?

Najchętniej wybieranym sposobem jest układanie kafli panelowych równolegle do okna i do podłogi. To tworzy ciągłość wzoru i spójność całej aranżacji. Elementy można ze sobą zestawiać z przesunięciem, co jest bardziej klasycznym rozwiązaniem. Niektórzy jednak wolą, jak sąsiadują ze sobą równo, co nadaje wnętrzom bardziej nowoczesny charakter.

Imitację drewna można również układać w pionie, prostopadle do ramy okna. To dobry sposób, gdy chcemy zwiększyć estetykę wnętrza. Szczeliny fugowe są mniej widoczne, a światło padające przez okna uwidacznia strukturę gresu drewnopodobnego. Podobnie jak wcześniejsze metody, te ułożenia także polecane są do nowoczesnych aranżacji — vintage, zen, stylu minimalistycznego, industrialnego czy do loftu.

Płytki drewnopodobne świetnie wyglądają również w formie jodełki. Można do tego wykorzystać krótkie, klasyczne kafle panelowe, np. Arcana Komi Nalati-R Crema 10×39,3, albo sięgnąć po imitację drewna w opcji chevron, czyli tzw. francuskiej jodełki. Takie kafle, jak Pamesa Rovere Chevron Desert 8×40 można zestawiać ze sobą na różne, np. równo lub z przesunięciem, co dodatkowo zwiększa możliwości aranżacji unikalnej przestrzeni. Płytki drewnopodobne ułożone w jodełkę klasyczną lub francuską dodają wnętrzu elegancji. To opcja fantastyczna do podkreślenia wyrazistości glamour, art deco, czy klasycznych aranżacji. Dobrze sprawdza się także we wnętrzach modern classic. Ta opcja dobrze wygląda na niewielkich fragmentach ścian w połączeniu z innymi materiałami wykończeniowymi. Wart podkreślenia jest fakt, iż wzór jodełki może biec zarówno w pionie, jak i w poziomie w zależności od efektu wizualnego, jaki chcemy uzyskać.

Post Jak układać płytki drewnopodobne na ścianie? pojawił się poraz pierwszy w Przegląd.

Idź do oryginalnego materiału