Piesze wycieczki nie wymagają specjalistycznego sprzętu i prawie nic nie kosztują. W Tatrach mamy do dyspozycji wiele znakowanych szlaków turystycznych dostępnych dla wszystkich. Dla osób zaczynających swoją przygodę z turystyką górską ważne będzie co ubrać na wycieczkę.
Niewłaściwy ubiór może prowadzić do dyskomfortu związanego z zimnem, gorącem lub wilgocią i może zepsuć wycieczkę. Na pewno nie chcesz, aby wymarzona wycieczka w góry kojarzyła się ze złym ubiorem. Poniżej znajdziesz rady dotyczące podstawowych elementów ubioru w góry.
Najpierw… Czego nie nosić na wycieczkach?
Noszenie niewłaściwych rzeczy podczas wędrówek może prowadzić do problemów.
Bawełna
Bawełna jest materiałem hydrofilnym, co oznacza, iż wchłania wodę i dlatego odzież z tych materiałów należy unikać. Dla przykładu ścierki kuchenne są wykonane z tego materiału, ponieważ dobrze wchłaniają wodę.
W górach ubranie uszyte z bawełny jest nie wskazane, chłonie wilgoć (pot) i wysycha godzinami, pozostawiając mokry materiał na ciele.
Jeans
Producenci wytwarzają dżins z ciężkiej przędzy bawełnianej. Tak więc noszenie dżinsu podczas wędrówek górskich spowoduje te same problemy, co każdy inny rodzaj odzieży bawełnianej. Wchłonie wodę i pozostawi Cię wilgotnym, zziębniętym i niezdolnym do rozgrzania. Dodatkowo dżins jest materiałem ciężkim i niewygodnym do noszenia, co w trakcie maszerowania może powodować otarcia.
Jak wybrać odzież na wędrówki górskie
Ważne jest, aby pamiętać, iż docelowe miejsce może różnić się temperaturą, od tego, z którego startujemy. Dobrze wiedzieć, iż zwykle w górach im wyżej, tym jest zimniej.
Warstwy, czyli ubieramy się na cebulkę
Są szanse, iż zaczniesz rano przy chłodniejszej temperaturze i rozgrzejesz się podczas wędrówki. A wracając wieczorem, znów może być chłodno. Dobrze by warstwy dostosowywać do zmieniającej się temperatury w ciągu dnia.
Komfort to podstawa
Potrzebujesz odzieży, która zapewni Ci wygodę podczas poruszania się w górskim terenie. Marki outdoorowe oferują różne kroje, więc przymierz i wypróbuj różne modele, znajdź najlepszy dla swojego typu sylwetki.
Przygotuj się na różną pogodę
Tereny górskie charakteryzują się zmienną pogodą w ciągu dnia. Sprawdź na stronę internetowej np. TPN, jakiej spodziewać się pogody i odpowiednio się przygotuj.
30% szans na deszcz? Weź ze sobą wodoodporne ubranie lub parasol, który jest coraz bardziej popularny w łatwym terenie dolinnym.
Nadmierne przygotowanie
Lepiej mieć kilka dodatkowych rzeczy niż za mało. Miej rękawiczki i czapkę w plecaku, choćby w lecie mogą się przydać.
Wybór odpowiedniego materiału
Poniżej popularne rodzaje materiałów stosowane cało rocznie w turystyce górskiej
Wełna z merynosów
Wełna wytwarzana z owiec to materiał godny polecenia na wycieczki górskie. Odzież z wełny przeszła długą drogę w ciągu ostatnich kilku dekad. Kiedyś był to swędzący, okropny materiał, którego nie chciałbyś nosić blisko skóry. Teraz jest miękki jak kaszmir i dobrze odprowadza wilgoć. Merino również nie zatrzymuje brzydkich zapachów, więc możesz ją nosić przez dłuższy czas, nie martwiąc się o smród. Koszulki uszyte z wełny merino świetnie sprawdzają się na letnich wycieczkach górskich. o ile chodzi o jakość do ceny warto kupić taką jak tutaj ...
Gore-tex
Najlepiej sprawdza się jako warstwa zewnętrzna, ponieważ jest odporny na rozdarcie i wyjątkowo trwały. Wielu producentów stosuje materiał gore-tex w kurtkach, dzięki temu odprowadzają wilgoć na zewnątrz, są wodoodporne i wiatroszczelne.
Polar
Materiał wykonany z polaru jest od dawna stosowany w turystyce górskiej, ponieważ nie zatrzymuje wody i ma adekwatności izolacyjne.
Poliester
Sztuczna bielizna dobrze odprowadza wilgoć i gwałtownie schnie. Bielizna termoaktywna z poliestru królował, zanim producenci znaleźli lepszy sposób na przetwarzanie wełny. Bielizna termiczna z poliestru dobrze sprawdza się jako warstwa podstawowa i zwykle można ją znaleźć w niższej cenie niż z merino.
Syntetyczne wypełnienie
Jako alternatywę dla puchu, wiele firm outdoorowych stworzyło własną mieszankę syntetyczną, która przypomina adekwatności izolacji puchowej. Są hydrofobowe, dzięki czemu nie tracą umiejętności ogrzewania, gdy są mokre i gwałtownie schną zmoczone przez deszcz.
Puch
Kurtki puchowe źle sprawdzają się w mokrych warunkach, ale są idealne do utrzymywania ciepła w niskich temperaturach. Kurtki puchowe można łatwo spakować i nie zajmują dużo miejsca w plecaku.
Jakie buty na letnie wycieczki górskie?
Kiedyś łatwiej było wybrać parę butów turystycznych. Teraz sklepy z obuwiem górskim oferują różne modele obuwia przeznaczonego do uprawiania turystyki pieszej. Poniżej kilka najbardziej popularnych rodzajów.
Tradycyjne buty trekkingowe
To buty chroniące kostki i grubym bieżniku. Są solidne i zabezpieczają kostki podczas chodzenia w trudnym terenie. Wykonane z tradycyjne skóry lub syntetycznych materiałów, dodatkowo mogą posiadać gore-tex. Wodoodporne buty trekkingowe są mniej oddychające, ale dobre na błotnisty teren, natomiast siatkowe buty lepiej nadają się na suche letnie wędrówki.
Buty podejściowe
Cora bardziej popularne obuwie w góry. Buty tego typu przeważnie posiadają przód zabezpieczony gumowym otokiem oraz twardą podeszwą. Są dobrym rozwiązaniem na krótsze i mniej wymagające wędrówki.
Sandały turystyczne
Producenci rozszerzyli ich zastosowanie na wędrówki oraz codzienne użytkowanie. Sandały turystyczne mają grubszy bieżnik niż zwykłe i dodatkowo są bardziej wytrzymałe. Zabudowane sandały mogą sprawdzić się przede wszystkim podczas wycieczek dolinnych, niewskazane są na wyjścia szczytowe.
Buty do biegania w terenie
Mniej tradycyjne i coraz bardziej popularne są buty do biegania w terenie. Stają się świadomym wyborem wśród miłośników wędrówek górskich oraz innych lekkich i szybkich wędrowców. Część butów do biegani ma mocny bieżnik, który pozwala pokonywać wszystkie rodzaje trudnego terenu, nie obciążają stóp. Często dodatkowo posiadają amortyzację, co znacznie poprawia komfort wycieczek w górach.
Co zakładamy w lecie na górną część ciała?
Ubranie zakładane na górną część ciała, służą różnym celom. W zależności od poziomu aktywności lub celu wycieczki.
Koszulki techniczne
To świetna opcja na wędrówki późną wiosną, latem i wczesną jesienią. jeżeli wybierasz się w środku dnia, noszenie wełnianej lub poliestrowej technicznej koszulki, takiej jak T-shirt, zapewni Ci chłód i suchość przez cały dzień.
Techniczna koszulka z długim rękawem
Podobnie jak koszulka techniczna, te z długim rękawem odprowadzają wilgoć i regulują temperaturę. Możesz również nosić koszulki przeciwsłoneczne z długimi rękawami. Są wykonane z lekkiego materiału, który chroni skórę przed słońcem, a jednocześnie zapewnia odpowiedni komfort termiczny. Dobrze sprawdzją się takie...
Bluzy polarowe / syntetyczne
Wiele marek outdoorowych oferuje teraz bluzy z zamkiem błyskawicznym jako dodatkową warstwę, aby zapewnić ciepło podczas chłodniejszych wędrówek. Te warstwy trekkingowe odprowadzają wilgoć i zatrzymują ciepło. choćby w ciepłe letnie dni warto taką bluzę mieć w plecaku.
Co zakładamy w lecie na dolną część ciała?
Jeśli chodzi o dolne warstwy, przede wszystkim musisz wiedzieć, w jakim terenie będziesz wędrować.
Spodenki trekkingowe
Spodenki turystyczne są idealne do szybkiego poruszania się po szlakach. Wykonane są z materiału, który chroni i odprowadza wilgoć.
Spodnie trekingowe
Jeśli planujesz wędrować wyżej w skalnym terenie, najważniejsze, aby spodnie były elastyczne i uszyte z materiałów szybkoschnących np. takie...
Wiele spodni jest teraz wykonanych w wersji dwa w jednym, czyli po odpięciu nogawek masz na sobie spodenki.
Legginsy do jogi i fitnessu
Legginsy są dobre, jeżeli chodzi o elastyczność, ale większość z nich nie jest wykonana z materiału odpornego na trudne warunki, więc raczej w góry się nie nadają.
Akcesoria przydatne do uprawiania turystyki pieszej
Kilka dodatkowych akcesoriów może zmienić twoją wędrówkę od wygodnej do wręcz luksusowej. Oto nasze zalecenia.
Okulary przeciwsłoneczne
Szczególnie przydatne podczas słonecznych letnich dni. Chroń oczy i ciesz się widokami.
Kapelusz turystyczny lub czapka z daszkiem
Nakrycie głowy pomaga chronić przed słońcem wrażliwe miejsca, takie jak uszy, szyja i linia włosów przed promieniami słonecznymi.
Stuptuty
Chroń swoje buty i nogawki przed błotem. Stuptuty można łatwo założyć, w wersji Goretex na mokre i deszczowe warunki.
Warstwy odzieży turystycznej na chłodniejsze dni
Ubieranie warstwami to podstawa na górskich wycieczkach, szczególnie zalecana w chłodne i zimne dni. W górach, a zwłaszcza ich wyższych rejonach zdarza się, iż w letnie dni przychodzi oziębienie a choćby pada śnie. Wtedy ubieranie warstwami będzie niezastąpione. Oto kilka podstawowych informacji o takim ubieraniu.
Bielizna / biustonosz
Zacznij od syntetycznej lub wełnianej pary bielizny i stanika. Chcesz mieć pewność, iż ubranie najbliżej skóry odprowadza wilgoć z wrażliwych miejsc.
Warstwa bazowa
Na letnie wędrówki może nie być potrzebna warstwa podstawowa. To warstwa odzieży najbliżej skóry (oprócz bielizny). Podczas wędrówek w niższych temperaturach noszenie bielizny z merino pomoże odprowadzać pot i regulować temperaturę.
Izolacja
Gdy twój organizm się rozgrzeje, a przez warstwę podstawową zacznie być odprowadzana wilgoć, dobrze zatrzymać całe wytworzone ciepło. Podobnie jak w przypadku ocieplania domu — jeżeli go ogrzejesz, ale nie będziesz mieć sposobu, aby go utrzymać, niedługo będzie ci zimno. Puch i tkaniny syntetyczne zatrzymują ciepło i utrzymują je blisko ciała.
Warstwa zewnętrzna
Istnieją dwa rodzaje warstw zewnętrznych: softshell i hardshell.
Softshell jest wykonany z bardziej elastycznego materiału, który zapewnia maksymalny ruch i dobrą oddychalność. Są odporne na wiatr i wodę, ale podczas ulewy mogą nie wytrzymać deszczu.
Warstwy hardshell są zwykle wykonane w technologii Gore-tex i są w 100% wiatroszczelne i wodoodporne.