Wizyta w sądzie – w charakterze świadka lub strony, wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak się ubrać do sądu i dlaczego jest to tak ważne? Powaga urzędu i sytuacji, w jakiej się znajdziesz, powinna warunkować Twoje zachowanie i wybór stroju na tę okazję. Co jeszcze musisz wiedzieć? Sprawdź!
Spis treści:
1. Strój do sądu – o czym musisz pamiętać?
2. Jak się ubrać do sądu? Najważniejsze porady
3. Pamiętaj o odpowiednim zachowaniu!
4. 5 propozycji na ubiór do sądu dla mężczyzny
5. W sądzie oprócz merytoryki ważna jest także prezencja
Strój do sądu – o czym musisz pamiętać?
Wezwanie na rozprawę jest sytuacją stresującą. Abyś mógł poczuć się swobodniej, idź do sądu adekwatnie ubrany. Nieodpowiedni strój w sądzie przysporzy Ci dodatkowych nerwów i zamiast skupić się na toczącym się postępowaniu, będziesz wstydzić się, iż popełniłeś gafę. Nasz poradnik pomoże Ci jej uniknąć – znajdziesz w nim żelazne zasady i gotowe stylizacje. W sądzie obowiązuje strój formalny i bez znaczenia jest to, w jakim charakterze zostałeś wezwany. Nie ma na to wpływu również pora roku – skoro skład sędziowski i adwokaci choćby w upalny dzień wkładają ciężką togę, to strona czy świadek nie mogą pojawić się na rozprawie w klapkach i krótkich spodenkach.
Najlepszym rozwiązaniem jest klasyczny garnitur biznesowy lub zestaw składający się ze spodni garniturowych i marynarki w innym kolorze. Pamiętaj, żeby wybrać dzienną, stonowaną kolorystykę. Granaty, popiele, szarości i brązy będą odpowiednie do tej sytuacji. Zimą dopuszczalny jest gładki sweter z dekoltem w serek, pod który założysz koszulę z krawatem.
Okrycie wierzchnie również ma znaczenie. Strony i świadkowie nie mogą korzystać z szatni i najczęściej po budynku poruszają się w kurtkach i płaszczach. Aby ubiór do sądu był kompletny – do garnituru załóż elegancki płaszcz – najlepiej dyplomatkę. Wybór obuwia jest oczywisty – oxfordy lub lotniki, ewentualnie derby dopasowane kolorystycznie do pozostałych skórzanych dodatków.
Przeczytaj poniższe artykuły i zdobądź kompleksową wiedzę o męskim obuwiu:
• Formalne buty – oxfordy i lotniki
• Półformalne buty – derby, brogsy i monki
Zatem jak się ubrać do sądu? Mężczyzna powinien mieć na sobie długie spodnie, pełne buty, koszulę i marynarkę, ewentualnie także sweter i płaszcz. Najlepiej wybierać modele w spokojnych kolorach, gładkie lub z dyskretnym wzorem. Obowiązują kolory i tkaniny dzienne – połysk i zdobienia pozostaw sobie na inne okazje. Wybór kolorów ogranicz do kolorów stonowanych – granatów, szarości, beżów itp. Wzorzyste hawajskie koszule, lub – co gorsza – T-shirty z zabawnym nadrukiem, powinny bezwzględnie pozostać w szafie.
Jak się ubrać do sądu? Najważniejsze porady
Jeśli w sądzie będziesz występować w charakterze świadka lub strony, postaw na dobrze dopasowany garnitur, biznesową koszulę i krawat. W przypadku, gdy pełnisz funkcję obserwatora i nie będziesz stawać przed Wysokim Sądem – krawat i marynarka teoretycznie nie są obowiązkowe, ale oczywiście będą dobrze świadczyć o Twoim szacunku do instytucji, wagi sprawy, oraz stanowić o postrzeganiu Twojej osoby.
Zadbaj o detale: Wiązanie krawata – dlaczego szerokość i węzeł krawata ma znaczenie?
Ubiór do sądu powinien być schludny. O tym trzeba pamiętać oczywiście w każdej sytuacji, ale przede wszystkim w przypadku wydarzeń o wysokim stopniu formalności. Stonowane barwy są najlepszym wyborem, rozprawa sądowa nie jest okazją do eksperymentów modowych. Wzory są dopuszczalne, ale delikatne, najlepiej takie, jakie wynikają ze struktury materiału. Delikatny prążek będzie odpowiedni, natomiast mocno zaakcentowana kratka – już nie wypada. Pamiętaj, iż stajesz przed Wysokim Sądem – powaga urzędu i sytuacji wymaga odpowiedniej oprawy. Zdajemy sobie sprawę, iż powyższe zasady przestrzegane są w tej chwili wybiórczo i uznaje się je za pretensjonalne, ale musisz uwierzyć, iż warto się do nich stosować. To jak wyglądasz, ma wpływ na to, w jaki sposób jesteś postrzegany – taka jest prawda. A chodzi przecież o to, aby sędzia uznawał Cię podświadomie za osobę godną zaufania.
Wizyta w sądzie zawsze wiąże się ze stresem, dlatego zadbaj również o swoją wygodę. Garnitur szyty na miarę to doskonały wybór z kilku względów. Zapewni Ci komfort i swobodę ruchów. Uczucie skrępowania spowodowane stresem nie powinno być potęgowane przez niewygodny, np. za mały strój. Na takie okazje warto mieć w szafie garnitur szyty na miarę. Dzięki idealnemu dopasowaniu gwarantuje swobodę i dobre samopoczucie choćby w najtrudniejszych sytuacjach. Co więcej, decydując się na szycie na miarę w Cafardini nasi Doradcy pomogą Ci wybrać odpowiednią (spośród około 5000 u nas dostępnych) tkaninę, tak, abyś na pewno uniknął faux-pas. Sprawdź nasz cennik i przekonaj się, iż szycie na miarę jest właśnie dla Ciebie. Nie zwlekaj, wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w przeciągu 48 godzin!
Pamiętaj o odpowiednim zachowaniu!
Zasady dotyczące tego, jak ubrać się do sądu to nie wszystko, co powinieneś wiedzieć. Oto krótka lista sugestii dotyczących zachowania – przestrzeganie ich pomoże Ci łatwiej przetrwać pierwszą wizytę w sądzie.
Polecamy artykuł: Wyjaśniamy, kto proponuje przejście na “ty” i kiedy można to zrobić
W sądzie musisz stawić się punktualnie, dobrze jest pojawić się tam przed czasem. Zarówno strona, jak i świadkowie powinni mieć czas na krótką rozmowę z pełnomocnikiem przed rozprawą, w razie, gdyby pojawiły się nowe okoliczności. Musisz wiedzieć, iż spóźnienie może mieć dla Ciebie poważne konsekwencje. Świadkowie, którzy nie stawią się na wezwanie, mogą zostać ukarani karą grzywny. Praca nie jest tu żadnym wytłumaczeniem, ponieważ pracodawca ma obowiązek udzielić Ci urlopu na czas wizyty w sądzie. Strony natomiast tracą w ten sposób wpływ na przebieg postępowania.
Przed wejściem na salę rozpraw wyłącz telefon. jeżeli jesteś stroną w sprawie, na salę rozpraw wchodzisz wraz ze swoim pełnomocnikiem na wezwanie. Natomiast świadkowie pozostają na korytarzu do momentu, gdy protokolant ich nie wezwie. Po złożeniu zeznań możesz pozostać na sali rozpraw lub wyjść. jeżeli sędzia poprosi, abyś poczekał na korytarzu, bo możesz zostać ponownie wezwany na salę – nie oddalaj się.
Gdy będziesz już na sali rozpraw, nie zabieraj głosu niepytany. Uważaj na słowa – kara za obrazę sądu jest wysoka. Podczas zeznań patrz na sędziego, choćby jeżeli pytanie padnie z ust jednego mecenasów lub stron. Nie bój się poprosić o powtórzenie pytania, jeżeli czegoś nie zrozumiałeś.
5 propozycji na ubiór do sądu dla mężczyzny
Jaki będzie odpowiedni ubiór do sądu? Mężczyzna powinien w pierwszej kolejności postawić na klasyczny garnitur. Kolory bezpieczne to granat lub popiel – strój do sądu dobieramy tak samo, jak dzienną stylizację biznesową. W letnich miesiącach dopuszczalne są jaśniejsze kolory np. szarości. Pamiętaj, by wybrać kolory stonowane i zachować umiar przy doborze dodatków.
Uniknij faux-pas: Jak się ubrać na pogrzeb latem, zimą i jak dobrać dodatki – poradnik
Granatowy garnitur jednorzędowy
Nasza pierwsza propozycja to granatowy garnitur szyty na miarę. Biała koszula i biała zaprasowana poszetka nadają stylizacji bardzo eleganckiego charakteru. Dzięki temu możesz spokojnie zdecydować się na krawat z delikatnym wzorem w kontrastowym kolorze, bez ryzyka posądzenia o niepoważne podejście do sprawy. Do tego zestawu doskonale pasują brązowe oxfordy lub lotniki.
Szary garnitur dwurzędowy
Szyty na miarę garnitur z dwurzędową marynarką, utrzymany w jasnych szarościach, będzie odpowiedni latem. Ma klasyczny biznesowy krój, a kratka jest zaznaczona bardzo delikatnie. Doskonale pasuje tu biała koszula, granatowy, bordowy lub butelkowo-zielony krawat oraz brązowe buty. Oxfordy lub lotniki będą oczywiście świetnym wyborem, o ile zastosujesz krawat, natomiast o ile z niego zrezygnujesz – załóż raczej buty derby lub monki.
Granatowy garnitur trzyczęściowy
Poniższa stylizacja jest na pierwszy rzut oka podobna do pierwszej opisanej w tym artykule, jednak diabeł tkwi w szczegółach. Po pierwsze, ten komplet będzie dobrą odpowiedzią na pytanie „jak się ubrać do sądu w zimie”, z uwagi na zastosowanie kamizelki. Mamy tutaj szarą kamizelkę w kratę, co obniża nieco formalność zestawu, a co więcej koszula ma kołnierzyk typu pin collar. Nie jest to błąd, jednak aby nie przesadzić, dobrym posunięciem było zastosowanie stonowanego krawata o kolorystyce nawiązującej do zestawu.
Brązowy garnitur w kratę
Jak ubrać się do sądu? Garnitur w kratę? Przecież pisaliśmy, iż to nie wypada! Jednak o ile krata jest zarysowana na zestawie tak delikatnie i ma tak bezpieczne barwy (brąz i granat) – nie popełnisz faux-pas.
Poszerz swoją wiedzę: Smoking tropikalny – jak wygląda „biały” smoking w klasycznym wydaniu?
Poniższy dwuczęściowy i jednorzędowy zestaw będzie jak najbardziej odpowiedni na rozprawy o lżejszym charakterze. Możesz go także stonować dobierając gładki krawat. Mieszanie wzorów jest dość ryzykowne. Nie zapomnij także o białej, złożonej po prezydencku poszetce!
Marynarka + golf
Ostatnia stylizacja to propozycja odrobinę mniej oficjalna, ale wciąż na tyle elegancka, by mógł to być ubiór do sądu. Proponujemy golf zamiast koszuli do garnituru. To dobre rozwiązanie, gdy po rozprawie nie będziesz mieć czasu się przebrać, a garnitur nie będzie odpowiednim strojem na resztę dnia. To przede wszystkim propozycja dla osób, które będą występować w sądzie w roli obserwatora.
Jak się ubrać do sądu – dodatki
Na koniec kilka słów o dodatkach, bo one mają bardzo duże znaczenie. Nadmierne eksponowanie biżuterii czy złotego zegarka nie jest najlepszym pomysłem. Strój powinien być schludny i raczej skromny. Pasek z klasyczną klamrą będzie odpowiedniejszy od modelu z dużym logotypem. Wzorzysta poszetka z połyskującego jedwabiu powinna zostać w domu. Za to krawat jest obowiązkowy i jest to jedyny element stroju, na którym wyraźne wzory będą dopuszczalne.
Zapraszamy do lektury: Jak składać poszetkę – 5 sposobów od Cafardini
Oczywiście wszystko w granicach dobrego smaku i odpowiednio dopasowane do okoliczności. Dobierając krawat do sądu, możesz skorzystać z naszych inspiracji.
W sądzie oprócz merytoryki ważna jest także prezencja
Mamy nadzieję, iż ta porządna porcja wiedzy rozwiała Twoje wątpliwości i wiesz już jak się ubrać do sądu jako świadek i strona. Podsumujmy najważniejsze informacje: strój do sądu komponujemy korzystając z zasad business dress code. Wybieraj kolory stonowane i ogranicz dodatki do niezbędnego minimum. Krawat i biała poszetka są obowiązkowe, natomiast pozostałe ozdoby męskiego stroju pozostaw w domu. Koszula powinna być biała, możesz założyć model w pastelowym odcieniu wybranego koloru. Lepszym wyborem będą gładkie ubrania, ale prążek czy krata wynikające ze struktury tkaniny również są dopuszczalne. Jako obserwator możesz postawić na ozdobę przypiętą do klapy marynarki lub np. golf zamiast koszuli.
Dowiedz się więcej: Kwiat w butonierce, czyli butonierka ślubna i nie tylko
Stres związany z wizytą w sądzie jest duży, źle dopasowane ubranie może go tylko potęgować. Swobodę ruchów i pewność siebie zapewnia strój szyty na miarę. Maksymalna wygoda i ponadczasowy styl to najlepsze rozwiązanie na ważne okazje. Również te, które wiążą się z potencjalnie negatywnymi emocjami. W szafie każdego mężczyzny powinien znaleźć się idealnie dopasowany garnitur biznesowy. Zapraszamy Cię do naszej pracowni – spotkanie z Doradcą Cafardini zaowocuje stworzeniem jedynej w swoim rodzaju stylizacji, która podkreśli wszystkie atuty Twojej sylwetki i będzie leżała na Tobie jak druga skóra.