Prawidłowe mycie włosów wpływa na ich zdrowie, kondycję i wygląd. Przygotowuje także kosmyki na kolejne etapy pielęgnacji oraz przyjęcie składników aktywnych oraz odżywczych. Pomaga także w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia oraz wzmacnia pasma. W naszym artykule poznasz różne sposoby oczyszczania kosmyków, dzięki czemu będziesz mógł wybrać ten, który najbardziej spełni Twoje oczekiwania.
Jakie są metody mycia włosów?
Włosy można myć na bardzo wiele różnych sposobów. Poniżej przedstawiamy kilka, z których możesz skorzystać w zależności od potrzeb:
- Tradycyjne mycie – na zwilżone włosy i skórę głowy nanieś porcję szamponu, dokładnie spień na skalpie po czym rozciągnij produkt na całej długości pukli. Delikatnie wmasuj go w kosmyki, po czym spłucz dokładnie wodą.
- Podwójne mycie – jeżeli zależy Ci na dokładnym oczyszczeniu kosmyków i zdjęciu z nich nadbudowy produktów, po pierwszym oczyszczeniu powtórz tę czynność po raz kolejny. Ponownie nanieś na kosmyki porcję szamponu, wmasuj go, a następnie spłucz wodą.
- Technika kubeczkowa – w miseczce z letnią wodą (o objętości ok. pół litra) rozcieńcz niewielką porcję szamponu. Opłucz kosmyki i nanieś część przygotowanego roztworu na skalp po czym delikatnie go wmasuj. Płynem, który pozostał polej kosmyki po ich całej długości, a następnie je oczyść. Spłucz następnie włosy wodą.
- Metoda OMO – niezwykle popularna, jeżeli chcesz zapewnić swoim puklom dodatkową dawkę ochrony i nawilżenia. Na zwilżone włosy nanieś ulubioną maskę bądź odżywkę, spłucz włosy i na skalp nałóż porcję szamponu. Wmasuj ją do uzyskania piany, rozciągnij na długość pasm, po czym polej je wodą. Na koniec ponownie nanieś odżywkę lub maskę. Metoda OMO zapewnia włosom wysoki poziom nawilżenia, odżywienia i regeneracji.
- Mycie specjalną odżywką – szampon to pierwszy produkt, który przychodzi nam na myśl, kiedy myślimy o oczyszczaniu kosmyków. Niesłusznie – ponieważ do tego celu można użyć także specjalnej odżywki myjącej. Taki produkt oprócz delikatnego usuwania sebum, nadbudowy produktów i zanieczyszczeń, zapewnia także wysoki poziom nawilżenia bez obciążania.
Metoda MOO i mycie na sucho
- Metoda MOO – jej celem jest dogłębne odżywienie kosmyków. Na początku należy oczyścić pasma wybranym szamponem, spłukać je, po czym nanieść wybraną odżywkę lub maskę. Po polaniu pukli wodą, należy ponownie nałożyć odżywkę lub maskę i pozostawić na kilka bądź choćby kilkanaście minut. Po tym czasie spłucz dokładnie włosy.
- Mycie na sucho – w tej metodzie wykorzystuje się suchy szampon, który nie tylko natychmiastowo odświeża kosmyki, ale pozwala także nadać puklom objętości. Aplikuje się go u nasady włosów, dzięki czemu pochłania nadmiar sebum.
- Odwrócone mycie włosów – tzw. RHW (Reverse Hair Washing) – stosuje się je jako sposób na matowość kosmyków. W tej metodzie na początku stosuje się odżywkę lub maskę, a dopiero w następnym kroku szampon oczyszczający.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Najlepsze szampony fryzjerskie
Jak często można myć włosy metodą OMO?
Technikę tę możesz wykorzystywać podczas prawie każdego oczyszczania pukli. Wyjątkiem jest sytuacja, w której na kosmykach zebrała się spora dawka nadbudowy, która utrudnia stylizację kosmyków i zaczyna negatywnie wpływać na wygląd pukli. Wówczas warto sięgnąć po szampon z silniejszym detergentem i zastosować klasyczne mycie włosów. Podczas kolejnego mycia możesz ponownie wrócić do metody OMO.
Jak prawidłowo myć włosy?
Tradycyjny sposób mycia włosów jest niezwykle prosty. Na mokrą skórę głowy nanieś niewielką porcję szamponu i wmasuj go zaczynając od czoła, przechodząc w kierunku karku. Ruchy powinny być delikatne i przyjemne. Nie należy mocno pocierać skóry. Kolejnym krokiem jest rozciągnięcie wytworzonej piany na długość pasm i spłukanie ich wodą.
Pamiętaj, aby po każdym umyciu włosów zastosować odżywkę lub maskę, aby uniknąć przesuszenia kosmyków.
W jaki sposób najlepiej myć włosy?
Metoda, którą wybierzesz do umycia włosów powinna być dopasowana do Twoich indywidualnych potrzeb i kondycji Twoich pukli. jeżeli Twoje kosmyki są przesuszone i potrzebują dodatkowej ochrony, wówczas przydatna może okazać się technika OMO (odżywka + mycie + odżywka). W celu spotęgowania działania produktów pielęgnacyjnych możesz natomiast wypróbować metodę MOO (mycie + odżywka + odżywka). jeżeli zależy Ci zaś na odświeżeniu włosów tuż przed wyjściem i dysponujesz zaledwie chwilą czasu – postaw na mycie na sucho.
Jak często myć włosy?
Częstotliwość mycia włosów powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb. Skóra głowy produkuje naturalną warstwę ochronną – tzw. sebum – które zabezpiecza i nawilża zarówno skalp, jak i kosmyki. Aby mogła ona powstawać w naturalnym rytmie, warto oczyszczać pukle co drugi lub trzeci dzień.
Niektóre włosy przetłuszczają się jednak bardzo gwałtownie i już dzień po myciu wyglądają nieświeżo. Mogą one wówczas wymagać codziennego oczyszczania. Warto jednak przyjrzeć się równowadze skóry głowy i tonizować ją regularnie – ponieważ m.in. to może być przyczyną szybkiego przetłuszczania się kosmyków.
Ile razy powinno się myć włosy?
Podczas regularnej pielęgnacji wystarczy jedno oczyszczenie delikatnym szamponem o naturalnym składzie. jeżeli poddajesz włosy częstej stylizacji z wykorzystaniem produktów utrwalających fryzurę lub chcesz zdjąć z kosmyków nadbudowę, niezbędne może okazać się dwukrotne mycie pasm.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak działają odżywki myjące?
Po co myć włosy dwa razy?
Dwukrotne mycie włosów jest zdecydowanie dokładniejsze od jednorazowego. Pierwsze rozpuszcza bowiem znajdującą się na pasmach nadbudowę z kosmetyków pielęgnacyjnych i stylizacyjnych, drugie zaś dokładnie oczyszcza pukle. Warto jednak pamiętać, iż taki zabieg może przesuszyć kosmyki, szczególnie jeżeli szampon zawiera silny detergent. Z tego powodu w kolejnym etapie warto postawić na dogłębne nawilżenie, odżywienie i regenerację.
W jakiej pozycji powinno się myć włosy?
Najlepszym sposobem mycia włosów jest oczyszczanie głowy w pozycji stojącej. Dzięki temu m.in. łatwiej jest nanieść odżywkę lub maskę na długość włosów bez nakładania jej blisko skóry głowy – co może powodować szybsze przetłuszczanie pasm.
Czy można myć włosy z głową w dół?
Zdecydowanie tak! Jest to kolejny sposób na oczyszczenie włosów, który umożliwi Ci dokładny dostęp do skalpu oraz nasady pukli. Pozwoli także na łatwe opłukanie kosmyków.
Jak myć włosy, żeby ich nie niszczyć?
Aby nie zniszczyć włosów podczas mycia, trzymaj się poniższych zasad:
- Dobierz produkt oczyszczający dopasowany do potrzeb Twoich pukli,
- Do opłukiwania włosów nie używaj gorącej wody. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się letnia lub choćby chłodna, która domknie łuski pasm,
- Podczas mycia włosów nie pocieraj mocno kosmyków, aby ich nie niszczyć. Zdecydowanie lepsze będzie delikatne masowanie skalpu oraz pukli.
- Po zastosowaniu szamponu zawsze nanieś maskę lub odżywkę. jeżeli zaś Twoje pasma są suche i delikatne, do mycia wykorzystaj odżywkę myjącą.
- Do odsączenia wody użyj delikatnego ręcznika bądź choćby bawełnianej koszulki. Nie jest polecane trzymanie włosów zawiniętych w gruby ręcznik przez długi czas.
Czego nie robić po umyciu włosów?
Po umyciu włosów należy wystrzegać się kilku rzeczy. Aby pasma pozostawały w doskonałej kondycji:
- Nie rozczesuj mokrych włosów, a dopiero te lekko osuszone,
- Do rozplątywania kosmyków wybierz szczotkę, która będzie dla nich delikatna – np. z włosiem dzika,
- Nie związuj mocno włosów gumką, która może je powyrywać,
- Nie pozostawiaj na głowie na dłuższy czas grubego ręcznika – może to negatywnie wpłynąć na kondycję kosmyków,
- Nie kładź się spać z mokrymi włosami, aby ich nie zniszczyć,
- Nie stosuj gorącego nawiewu z suszarki – zdecydowanie lepszy będzie ten letni lub choćby chłodny,
- Nigdy nie stylizuj mokrych włosów takimi urządzeniami jak: prostownica, lokówka czy falownica.
Dlaczego moje włosy nigdy nie są czyste?
Jeśli Twoje włosy pomimo regularnego oczyszczania i stosowania kosmetyków pielęgnacyjnych wyglądają na nieświeże, spowodowane to może być zaburzeniem równowagi PEH. Kosmyki, aby były w doskonałej kondycji powinny otrzymywać dawki: protein, emolientów i humektantów w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb i stopnia porowatości. Nieświeży wygląd pasm może być oznaką nadmiaru lub niedoboru któregoś z tych składników. Taki efekt daje m.in. przeproteinowanie włosów.
Czy codzienne mycie włosów jest złe?
Jeśli Twoje włosy nie przetłuszczają się w szybkim tempie, zdecydowanie nie powinieneś myć ich każdego dnia. Może to bowiem doprowadzić do zaburzenia poziomu pH oraz równowagi skóry głowy, które w efekcie może powodować… szybkie przetłuszczanie – choćby jeżeli wcześniej nie było ono Twoim problemem. Codzienne mycie włosów wiąże się także ze zmywaniem naturalnej warstwy ochronnej – sebum – które zabezpiecza skalp. Może powodować także przesuszenie kosmyków i osłabienie ich kondycji. Optymalne jest oczyszczanie pasm co drugi lub maksymalnie co czwarty dzień.
Czy lepiej myć włosy rano czy wieczorem?
Czas mycia włosów powinien być dopasowany do Twoich indywidualnych preferencji. jeżeli zależy Ci na doskonałej fryzurze w ciągu dnia – zdecydowanie lepszą porą oczyszczania pasm będzie poranek. jeżeli zaś wolisz wieczorne mycie – pamiętaj o dokładnym osuszeniu kosmyków przed położeniem się do łózka. Wilgotne włosy, które są naturalnie pocierane podczas snu mogą ulec zniszczeniom, łamać się, a choćby zostać powyrywane.
Czy lepiej nie używać szamponu?
Środek oczyszczający włosy jest niezbędny, aby zapewnić im świeżość oraz doskonały wygląd. Warto jednak zwrócić uwagę na skład kosmetyków. jeżeli Twoje kosmyki są delikatne, mają tendencję do przesuszenia i łamliwości, unikaj produktów zawierających silne detergenty. Wybieraj produkty o delikatnym, naturalnym składzie.
Jakie są rodzaje szamponów?
Spośród bardzo wielu produktów do oczyszczania włosów wybierz ten, który najlepiej odpowie na Twoje potrzeby. Oferta tego typu produktów jest bardzo szeroka, a wśród nich znajdziesz kosmetyki:
- Antybakteryjne,
- Chroniące kolor,
- Definiujące skręt,
- Dyscyplinujące,
- Nabłyszczające,
- Nawilżające,
- Neutralizujące niechciane odcienie,
- Zapewniające ochronę UV,
- Oczyszczające,
- Odżywiające,
- Pogrubiające,
- Przeciwstarzeniowe,
- Przeciw wypadaniu włosów,
- Przeciwłupieżowe,
- Regenerujące,
- Rozświetlające,
- Termoochronne,
- Unoszące od nasady,
- Wygłądzające,
- Wzmacniające,
- Zmiękczające,
- Łagodzące,
I wiele innych. Warto sięgać po profesjonalne kosmetyki bogate w składnik aktywne i odżywcze, które zapewnią Twoim włosom pielęgnację na najwyższym poziomie.