Kontrolowanie poziomu cukru we krwi jest bardzo istotne w przypadku osób, chorujących na cukrzycę. Niemniej jednak profilaktycznie pomiarów mogą również dokonywać osoby zdrowe, które chciałyby sprawdzić poziom glukozy bez konieczności odwiedzania laboratorium. Jak prawidłowo dokonać pomiaru cukru we krwi w domowym zaciszu?
Jak wygląda przygotowanie do badania?
Prawidłowy poziom cukru we krwi z palca mierzy się dzięki urządzenia, jakim jest glukometr. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, iż do badania trzeba się w pewien sposób przygotować. Tymczasem bagatelizowanie tej kwestii może przyczynić się do uzyskania niemiarodajnych wyników. Glukozę najczęściej mierzy się:
- na czczo,
- godzinę po posiłku,
- dwie godziny po posiłku.
Należy przede wszystkim pilnować odpowiednich pór dokonywania pomiaru. jeżeli pacjent musi sprawdzić poziom cukru we krwi na czczo, to nie powinien wcześniej wypijać wody, kawy czy herbaty. Przed dokonaniem pomiaru konieczne jest umycie rąk mydłem w letniej wodzie. Podczas mycia można delikatnie pocierać opuszki palców, tak aby rozszerzyć naczynia krwionośne, co ułatwi pobór materiału. Co istotne, bezpośrednio przed badaniem nie należy dezynfekować rąk, gdyż zawarty w płynach odkażających alkohol może negatywnie wpływać na wyniki pomiaru.
Jak prawidłowo mierzyć cukier glukometrem?
Wiedząc, jak przygotować się do badania poziomu glukozy we krwi, należy jeszcze upewnić się, jak prawidłowo mierzyć cukier glukometrem? Otóż w tym celu należy zaopatrzyć się w:
- dobrej jakości glukometr,
- automatyczny nakłuwacz lub jednorazową igłę,
- jednorazowy pasek testowy,
- wacik kosmetyczny.
Krew do badania należy pobrać z opuszka palca, najlepiej z bocznej jego części. Wybranym urządzeniem należy nakłuć opuszek – warto zaopatrzyć się w automatyczny nakłuwacz, zwłaszcza w przypadku częstszych pomiarów. Pierwszą kroplę krwi wyciera się wacikiem, druga natomiast jest kroplą testową, którą należy nanieść na pasek we właściwym miejscu. Pasek ten wkłada się do glumetru. Nie pozostaje nic innego, jak odczytać wynik badania. Pomocna może być pomiary cukru we krwi tabela, dzięki której można od razu zinterpretować uzyskany wynik. Pacjent powinien również zanotować go w zeszycie pomiarów, który zostaje przedstawiony do wglądu diabetologowi. jeżeli z palca przez cały czas wydobywa się krew, wystarczy ucisnąć wacik w miejscu nakłucia. Mierząc samodzielnie poziom cukru w domowym zaciszu, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim glukometr musi być dobre skalibrowany. Ponadto, paski testowe należy trzymać w zamknięciu, tak aby nie miały one kontaktu z wilgocią, światłem bądź z powietrzem. Po wyjęciu jednego paska z opakowania pacjent musi więc od razu je zamknąć, chroniąc w ten sposób pozostałe sztuki.
Regularność i dbałość
Pacjenci wiedzą już, jak prawidłowo mierzyć cukier, jednak muszą pamiętać o regularnych badaniach, które pomogą im wykryć wszelkie nieprawidłowości. Potrzebny sprzęt i akcesoria można nabyć tutaj – https://diabetyk24.pl/. Badania muszą być wykonane, zachowując należytą dbałość i staranność. W przeciwnym razie uzyskane wyniki mogą być zaburzone, a więc nie będą stanowiły dla lekarza cennego źródła informacji. Pacjenci powinni także regularnie sprawdzać, czy ich glukometr działa prawidłowo. Warto więc dokonać przykładowego pomiaru osobie, które nie ma problemu z podwyższonym poziomem cukru we krwi.