Jak prać ręczniki, żeby były chłonne i puszyste?

architektporzadku.pl 1 rok temu

Ten temat był już poruszany na moim Instagramie

, ale dostaję o to codziennie pytania, więc zakładam, iż przyda się, aby te porady były w tym miejsce, gdzie zawsze łatwiej wrócić i wyszukać treści. 🙂

Czy nowe ręczniki trzeba prać?

Zalecam pranie każdej nowej rzeczy, która trafia do naszych szaf, ale ręczniki wręcz trzeba uprać zawsze przed pierwszym użyciem! Podczas prania usuniemy nadmiar barwnika i środków chemicznych, którymi ręczniki są zabezpieczone na czas transportu i magazynowania.

Nowy ręcznik bawełniany warto przed praniem namoczyć przez dobę w zimnej wodzie i dopiero po tym czasie uprać – taki zabieg sprawi, iż włókna się otworzą i ręcznik będzie bardziej chłonny (czyli aktywujemy jego supermoce 😉)

Jak prać ręczniki?

Ręczniki, tak jak pościel, najlepiej bawią się podczas prania w swoim własnym towarzystwie. jeżeli pierzesz je z innymi rzeczami, pyłki z ręcznika mogą powczepiać się w ubrania, a z kolei zapięcia i elementy ubrań mogą pozaciągać pętelki w ręcznikach.

Przy praniu ręczników trzeba uważać, aby nie przeładować bębna pralki, co mogłoby utrudnić dobre wypłukanie środków piorących. Oblepione włókna to mniejsza chłonność, miękkość i puszystość ręcznika.

W jakiej temperaturze prać ręczniki?

Nasze ręczniki piorę w 60 stopniach na programie bawełna. Na metkach często pojawia się zalecenie, aby prać w 40 stopniach – o ile ręcznik nie jest mocno zabrudzony i był dobrze dosuszany między użyciami, to faktycznie wystarczy.

Ręczników nie trzeba gotować – chyba, iż ktoś z domowników przechodził jakąś chorobę, to wtedy można wybrać wyższą temperaturę i dodać środka antybakteryjnego do prania.

W czym prać ręczniki?

Ręczniki pierzemy tylko z proszkiem lub płynem do prania (płyn najlepiej się wypłukuje) bez dodatku płynu do płukania i perełek zapachowych! Płyn zmiękczający oblepia włókna, co w przypadku ręczników zabija ich puchatość i chłonność.

Przy ręcznikach niewskazane jest używanie kapsułek all in one – zawierają w sobie już płyn do płukania i nie ma możliwości wykluczenia jego użycia.

Jak uratować szorstkie ręczniki?

Jeśli ręczniki są szorstkie i/lub brzydko pachną, warto dodać do prania szklankę sody oczyszczonej do przegródki na proszek i pół szklanki octu do przegródki na płyn do płukania. Oczyści to włókna ręcznika i pomoże przywrócić im dobre adekwatności. Można też namoczyć ręczniki w wodzie z dodatkiem octu (np. w wannie), a następnie uprać je w pralce z dodatkiem sody zamiast proszku.

Jak suszyć ręczniki?

Nie ma chyba lepszego połączenia w świecie prania niż ręczniki i suszarka bębnowa. Suszarka idealnie podbija miękkość i puchatość ręcznika. Do suszenia można dorzucić kule do suszarek, na które można nakropić perfumy do suszarek. Ręczniki będą pięknie pachnieć (bez oblepiania!).

Na zdjęciu: Kula do suszarki na pranie DR.BECKMANN (link afiliacyjny)

Jeżeli nie masz suszarki bębnowej, ręczniki wywieś koniecznie od razu po upraniu, uprzednio mocno je strzepując. Ręczniki najlepiej suszyć na świeżym powietrzu, ale niekoniecznie w pełnym słońcu, przez które mogłyby wyblaknąć lub stać się szorstkie. Nie susz ręczników bezpośrednio na kaloryferze – usztywni to ich włókna i staną się szorstkie.

Czy ręczniki trzeba prasować?

O ile z pościelą prasowanie jest kwestią zupełnie dowolną, o tyle ręczników prasować nie należy. Przez prasowanie spłaszczamy pętelki, co również przyczynia się do zmniejszenia puszystości i chłonności ręcznika.

Jeśli ze szczególnych względów musimy uprasować ręczniki, najlepiej zrobić to przez prasowanie parowe lub przez wilgotną ściereczkę. Temperatura prasowania nie powinna przekraczać 150 stopni.

Jak często wymieniać ręczniki?

Wilgotne ręczniki to idealne środowisko dla rozwoju bakterii. Ważne, aby między użyciem miały szanse dobrze wyschnąć. Częstotliwość wymiany to oczywiście kwestia indywidualna, natomiast ja wymieniam i polecam zmieniać ręcznik kąpielowy i do rąk co 2-3 dni. jeżeli korzystasz z osobnego ręcznika do twarzy, warto wymienić go codziennie – takie zalecenie wskazała kosmetolog, z którą kiedyś miałam okazję prowadzić live.

Jak składać ręczniki?

Jeśli szukasz pomysłu, jak składać ręczniki zajrzyj na mój Instagram:

Idź do oryginalnego materiału