Jak pozbyć się tłuszczu z brzucha? To nie dieta cud. Jedna filiżanka dziennie wytopi oponkę

kobieta.gazeta.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Anna Rogalska / Shutterstock.com


Jak pozbyć się tłuszczu z brzucha? Oponka i nadmiar centymetrów w talii to problem, z którym walczy wiele kobiet. Często wpływa negatywnie na samoocenę, dlatego szukamy sposobów na to, by zniknął raz a dobrze. Czy to możliwe?
Tkanka tłuszczowa na brzuchu jest czymś zupełnie normalnym, a wręcz niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy mowa o nadmiarze. Na oponkę i towarzyszące jej boczki wpływ ma wiele czynników. To np. tryb życia, siedząca praca, brak czasu, niezdrowa dieta, ale też problemy zdrowotne, uwarunkowania genetyczne. Choć nie ma "magicznego" sposobu, który sprawi, iż tłuszczyk z brzucha zniknie bez żadnego wysiłku i zmiany nawyków, to kilka sposobów może pomóc w ograniczeniu i zmniejszeniu problemu, a przede wszystkim w odchudzaniu i zadbaniu o zdrowie. Niewielka ilość tłuszczu jest potrzebna dla zdrowia, chroni bowiem narządy i izoluje ciało. Co, jeżeli pojawia się go za dużo? Nie skupiaj się tylko na widocznej gołym okiem fałdce.


REKLAMA


Zobacz wideo Sylwia Bomba wspomina najgorszą dietę w życiu. "11. dnia padłam jak kawka" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Jak pozbyć się tłuszczu z brzucha? Dwa klucze do sukcesu
Co robić, by zmniejszyć oponkę i uzyskać płaski brzuch? Portal dietetycy.org.pl zwraca uwagę przede wszystkim na odpowiednią ilość błonnika w diecie i włączenie do niej owoców i warzyw.


U kobiet zwiększenie podaży owoców było związane z obniżonym ryzykiem wystąpienia otyłości brzusznej.


Błonnik wspomaga utratę wagi, pomaga czuć się nasyconym i pełnym, a przy tym poprawia metabolizm. Rozpuszczalny błonnik pomaga z kolei w redukcji tłuszczu na brzuchu. Znajdziesz go w owocach, warzywach, ale też roślinach strączkowych i jęczmieniu. Zadbaj też o probiotyki, które są lekarstwem dla jelit, wspomagają odporność i mogą wspomagać wytapianie tłuszczu. Ich źródłem są m.in. kiszonki, ale też kefiry i jogurty naturalne. Przed wzbogaceniem w nie diety warto jednak zasięgnąć opinii lekarza.


Oponka na brzuchu Czy można jeść owoce na noc? Fot. eternalcreative / iStock


Sięgaj też po zieloną herbatę. Badania opublikowane na łamach "Nutrition, Metabolism and Cardiovascular Diseases" wykazały, iż regularne, tj. co najmniej raz dziennie, picie zielonej herbaty może korzystnie wpływać na zmniejszenie masy ciała. Jest ona bogata w kofeinę, a przede wszystkim w przeciwutleniacz, galusan epigallokatechiny (EGCG). Przyspieszają one metabolizm, mogą też przyspieszać utratę tkanki tłuszczowej również z brzucha, choć warto zaznaczyć, iż kluczowa jest tu aktywność fizyczna.


Czytaj też: Kobiety skarżą się na syndrom zimnej kołdry. Nie chodzi o pogodę. "Im bliżej zimy, tym gorzej"
Nie tylko błonnik i zielona herbata. Jak schudnąć z brzucha?
Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? Dietetycy wskazują jeszcze trzy ważne kroki.


Zadbaj o dietę i nawodnienie. Wyrzuć z niej przetworzoną żywność i fast foody, ogranicz też słodycze. Unikaj słodzonych napojów i alkoholu, pij za to wodę i zieloną herbatę.
Zadbaj o sen. Staraj się wstawać codziennie o tej samej porze i wysypiać. Niska jakość snu może wpływać na gromadzenie się trzewnej tkanki tłuszczowej.
Zadbaj o ruch. Nie chodzi tu o codzienne treningi na siłowni i zmuszanie do ćwiczeń, za którymi nie przepadasz. Spaceruj codziennie, staraj się wykonywać choćby proste ćwiczenia, a wraz z poprawiającą się kondycją urozmaicaj trening i wprowadzaj inne formy aktywności. Co ważne, wybierz to, co sprawia ci przyjemność.


OSTRZEŻENIE! Przed wprowadzeniem nowej diety i zmianą nawyków żywieniowych skonsultuj się z lekarzem i dietetykiem. Pomogą dobrać odpowiedni jadłospis, a przede wszystkim wykluczyć problemy zdrowotne.
Zobacz także: Zapomnij o oliwie z oliwek. Ten olej jest lepszy. Pomaga w odchudzaniu i dobrze wpływa na skórę
Idź do oryginalnego materiału