Wiele osób zadaje sobie pytanie: „jak pozbyć się łupieżu?”. Problem ten dotyka bowiem bardzo wiele osób niezależnie od wieku czy płci. Ze względu na nieestetyczne ślady, które po sobie pozostawia, może być niezwykle uciążliwy, a także wstydliwy. Nic dziwnego, iż wiele osób próbuje wszystkich dostępnych metod, aby się go pozbyć. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym jest łupież, a także jak można radzić sobie z tą dolegliwością.
Czym jest łupież?
Łupież jest bardzo często spotykanym problemem i najczęstszym schorzeniem skóry głowy. Dotyka częściej mężczyzn niż kobiet i jest to zwykle dolegliwość ludzi młodych. Łupież to nic innego, jak łuszczący się w nadmiarze naskórek. Intensywność tego procesu to kwestia indywidualna i zależy od wielu czynników.
Łuszczenie naskórka jest naturalnym procesem, który przebiega u każdego z nas. Taki cykl powinien trwać ok. 28 dni. Problem łupieżu pojawia się, kiedy cykl jest przyspieszony – trwa od 7 do 21 dni, a łuszczeniu ulegają również komórki, które jeszcze nie obumarły. Znacznie szybszy proces jest widoczny gołym okiem, niestety nie tylko dla osoby dotkniętej problemem łupieżu, ale także dla osób postronnych.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak wykonać masaż skóry głowy?
Pojawienie się łuszczącego, martwego naskórka, to nie jedyny problem podczas występowania łupieżu. Do innych należy przykry i uporczywy świąd skóry, a także choroby naskórka, które mogą się rozwinąć z nieleczenia dolegliwości.
Od czego powstaje łupież?
Łupież jest chorobą, ale nie zaraźliwą. Za jego powstawanie odpowiadają przede wszystkim grzyby Malassezia (Pityrosporum ovale). Mogą one zaburzać równowagę i pH skóry – wtedy, kiedy występują w nadmiarze. Grzyb Malassezia występuje naturalnie w mikrobiomie naskórka. W momencie występowania łupieżu namnaża się on choćby 10-krotnie szybciej, przez co naruszana jest równowaga mikrobiomu, co prowadzi do powstawania stanu zapalnego.
Jakie są przyczyny powstawania łupieżu?
Przyczyn powstawania łupieżu jest bardzo wiele. Należą do nich:
- Brak równowagi hormonalnej organizmu,
- Niedobór mikro- i makroelementów, szczególnie cynku i selenu,
- Choroby: egzema, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry,
- Zaburzona równowaga skóry,
- Łojotok,
- Nadmierny stres,
- Alergia,
- Nieodpowiednio dobrane kosmetyki,
- Zbyt częste mycie włosów silnymi detergentami,
- Rzadkie mycie pukli,
- Nie przywiązanie wagi do higieny życia,
- Obniżona odporność organizmu,
- Promieniowanie UV,
- Zanieczyszczenie środowiska,
- Uwarunkowania genetyczne,
- Zmiana w składzie mikrobiomu naskórka,
- Zmiana klimatu,
- Nieodpowiednia higiena osobista.
Łupież – jak zapobiegać jego powstawaniu?
Do walki z łupieżem warto podejść w sposób holistyczny działając zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Ze względu na to, iż jest to choroba, która niestety lubi nawracać, należy zadbać o profilaktykę, jak i leczenie w sposób systematyczny. Zaczynając od dobrej kondycji organizmu, to warto wspierać ją poprzez:
- Dietę bogatą w owoce i warzywa, a także kwasy omega-3,
- Wypijanie minimum 8 szklanek wody dziennie,
- Odpowiednią higienę życia: spanie minimum osiem godzin na dobę o stałych porach, aktywność fizyczną, unikanie używek i przetworzonego jedzenia,
- Unikanie stresu.
Jak pozbyć się łupieżu? Pielęgnacja skóry głowy
Działając od zewnątrz warto sięgnąć po specjalistyczne produkty, a także wesprzeć pielęgnację skóry głowy domowymi sposobami. Można wykonywać np. regularny masaż skóry głowy ciepłą oliwą z oliwek lub olejem kokosowym. Należy jednak sprawdzić, jak nasze ciało reaguje na każdy z tych składników, aby dobrać go do naszych indywidualnych potrzeb. Warto także zrezygnować z gorących kąpieli i mycia głowy bardzo ciepłą wodą. Unikanie kosmetyków z silnymi detergentami również będzie wskazane. Skóry z łupieżem nie należy drapać, aby nie powodować przykrych dolegliwości, jak podrażnienia skóry.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Poznaj wcierki do skóry głowy
Jeśli łupież jest reakcją alergiczną na stosowany kosmetyk, należy jak najszybciej zrezygnować z niego i sięgnąć po delikatniejszy, który będzie lepiej odpowiadał na nasze potrzeby. W przypadku gdy przyczyną łupieżu jest choroba lub ją podejrzewamy, warto udać się po pomoc do specjalisty: internisty lub dermatologa.
Jak pozbyć się łupieżu? Pielęgnacja skóry głowy
Głównym sposobem zwalczania łupieżu produktami pielęgnacyjnymi, jest sięganie po kosmetyki, które działają przeciwgrzybiczo. Łupież należy leczyć choćby jeżeli występuje w niewielkim stopniu. Ten mały może rozwinąć się z czasem do uciążliwych rozmiarów i stać się palącym problemem.
Jak pozbyć się łupieżu? Rodzaje dolegliwości
Dwie główne kategorie, na które dzielimy łupież to: suchy i tłusty. Czym się charakteryzują?
- Łupież suchy – w tej formie występuje najczęściej. Można go rozpoznać po łuszczeniu się skóry w formie białych kawałków naskórka. Może występować także świąd
- Łupież tłusty – połączony jest z nadmiernym wydzielaniem sebum i odklejaniem się żółtego naskórka. Może on być początkiem łojotokowego zapalenia skóry.
Jaki jest skuteczny szampon na łupież?
W sklepie fryzjerskim Trena.pl znajdziesz szereg szamponów, które pomogą Ci zwalczyć problem łupieżu. Poniżej przedstawiamy 5 z bardzo wielu, które warto wypróbować.
- Przeciwłupieżowy szampon do włosów L’Oreal Professionnel Scalp Advanced to doskonały produkt przywracający równowagę skórze. Delikatnie oczyszcza naskórek i pukle, pozostawiając je miękkimi i pełnymi blasku. Kosmetyk ma kremową formułę zawierającą Pirokton Olaiminy. Usuwa zarówno łupież suchy, jak i tłusty. Kosmetyk skutecznie łagodzi podrażnienia i reguluje produkcję sebum. Delikatnie nawilża skórę głowy, nie obciążając przy tym włosów. Idealnie sprawdza się w codziennej pielęgnacji. Wykazuje właściwości przeciwgrzybiczne i antybakteryjne.
- Echosline S4 to kolejny szampon polecany do walki z łupieżem. Produkt ten ekspresowo przywraca skórze równowagę pH, a także reguluje wydzielanie sebum. Nadaje włosom cudowną miękkość i widoczny blask. W swoim składzie ma wiele drogocennych składników jak ekstrakty z tymianku, rozmarynku i szałwii. Kosmetyk doskonale oczyszcza zarówno naskórek, jak i pukle.
- Szampon przeciwłupieżowy Londa Scalp Anti Dandruff to kosmetyk, który nie tylko pomaga pozbyć się uciążliwego problemu, ale także przynosi ukojenie skórze i przeciwdziała uczuciu swędzenia. Stosowany regularnie zapobiega nawrotom łupieżu. Nawilża zarówno skórę głowy, jak i włosy, nie obciążając ich przy tym.
- Milk Shake Puryfing Blend to kolejny produkt na liście kosmetyków przeciwłupieżowych. Idealnie sprawdza się w codziennej pielęgnacji włosów zapewniając im zdrowie i witalność, a skórze przywracając równowagę. W swoim składzie ma wiele drogocennych ekstraktów i ingrediencji, jak: niebieskie algi, pokrzywę, krwawnik pospolity, alantoinę, olejki eteryczne i zwalczający łupież pirytionian cynku.
- Oczyszczający szampon przeciwłupieżowy Alfaparf Semi Di Lino Scalp Purifying, który ma niskopieniącą się formułę. Doskonale sprawdza się jako kosmetyk do stosowania każdego dnia. Produkt kondycjonuje zarówno skórę głowy, jak i włosy. W swoim składzie zawiera wiele drogocennych składników, jak olej z lnu zwyczajnego i wyciąg z liści gruszlina karbolistnego wykazujący adekwatności przeciwzapalne i chroniący skórę głowy.
Jak często myć włosy z łupieżem?
Oczyszczanie pukli i skóry głowy z problemem łupieżu jest kwestią indywidualną. Optymalne odstępy czasu między myciem włosów to 2-3 dni. jeżeli zauważymy, iż problem ustępuje nie należy zaprzestawać stosowania kosmetyków przeciwłupieżowych, ponieważ przypadłość ta niestety lubi nawracać.
Problem łupieżu jest bardzo powszechną i często występującą chorobą. Na szczęście istnieje wiele sposobów uporania się z nią. Warto wypróbować zarówno profesjonalne kosmetyki, jak i domowe metody, które pozwolą przywrócić skórze równowagę. W przypadku ciągłego nawracania łupieżu, należy rozważyć także udanie się po poradę do specjalisty, który pomoże dopasować leczenie do indywidualnych potrzeb.