Zastanawiasz się jak poprawnie usmażyć rybę, aby była soczysta i się nie rozpadała? Dowiedz się na czym i jak długo smażyć, jaki olej wybrać. Sprawdź odpowiedzi na 5 najczęściej zadawanych pytań na temat smażenia ryby.
Ryba to doskonała alternatywa na obiad zamiast wieprzowiny, wołowiny lub drobiu. Jest cennym źródłem kwasów omega 3 i omega 6. Kiedyś była bardzo tania, a dziś dobra ryba jest droższa od mięsa. Dlatego tak ważne jest jej poprawne przygotowanie. Rybę możemy upiec, ugotować lub usmażyć. Zdecydowanie najszybciej jest właśnie usmażyć rybę na patelni. Jednak mięso ryby może sprawiać problemy przy smażeniu w niewłaściwy sposób. Ma tendencję do rozpadania się i przywierania do patelni. Z moimi wskazówkami usmażysz na patelni wyśmienitą rybę.
Jakiej ryby użyć?
Najlepsza i najsmaczniejsza jest oczywiście świeżo złowiona ryba ze zbiornika o piaszczystym dnie. W dzieciństwie właśnie takie ryby jadłam. Dziś trudno cokolwiek złapać na wędkę. Czasami dostaję świeżo złowioną rybę od zaprzyjaźnionych w rodzinie wędkarzy. Powiem szczerze, iż żadne tajemnicze triki kucharskie nie zrekompensują smaku takiej ryby. Ostatnio zjadłam z mężem świeżo złowionego szczupaka. Był tak pyszny, iż 1,5 kg ryby było za mało na dwie osoby. jeżeli tylko macie taką możliwość to zaopatrujcie się w świeżą rybę prosto od wędkarzy lub rybaków.
Można też kupić „świeżą” rybę w sklepie rybnym, ale jej świeżość to loteria. Świeżą rybę poznasz przede wszystkim po intensywnie ciemno czerwonych skrzelach oraz niemętnych oczach. Trudno o taką rybę w mieście, dlatego w ostateczności na co dzień dobrym wyborem jest ryba mrożona, ale bez glazury. Tańsza ryba mrożona w glazurze, rozpada się podczas smażenia na patelni.
Wielkim plusem mrożonej ryby jest to, iż po rozmrożeniu jest już gotowa do smażenia. Nie musimy jej skrobać, ani czyścić. Najczęściej dostępna jest w formie filetów bez ości :-).
Najlepsze ryby do smażenia to np.: dorsz, okoń, sandacz, szczupak, pstrąg, sielawa, miruna, morszczuk, mintaj. Są także ryby, które dużo tracą podczas smażenia. Przykładowo węgorz smakuje dużo lepiej po uwędzeniu. Zasada to sprawdza się w przypadku większości tłustych ryb. Są też gatunki ryb, które wymagają specjalnej metody smażenia jak np. lin w śmietanie.
Jak usmażyć rybę?
Świeżą rybę należy oskrobać z łusek i wypatroszyć. Następnie wypłukać w wodzie i dokładnie osuszyć np. ręcznikiem papierowym. Jest to bardzo ważne, gdyż ułatwia smażenie i olej mniej pryska.
Rybę mrożoną trzeba rozmrozić i dokładnie osuszyć. W przeciwnym razie będzie mocno pryskała podczas smażenia. Rozmrożona ryba ma dużo większe tendencje do pryskania podczas smażenia, niż rozmrożone mięso. Aby przyspieszyć rozmrożenie ryby, możesz ją umieścić w misce z zimną wodą i wymieniać wodę co pół godziny. Pamiętaj o dokładnym osuszeniu ryby przed smażeniem.
1. Jak pozbyć się zapachu ryby?
Są gatunki ryb, które mają nieładny zapach. Należą do nich przede wszystkim: karp, flądra, śledź, tołpyga oraz lin ze zbiorników o mulistym dnie.
Dobrym sposobem na pozbycie się przykrego zapachu ryby, jest skropienie jej sokiem z cytryny. Sok oprócz walorów zapachowych zmiękcza także ewentualne małe ości. Np mój wujek (zapalony wędkarz) jeziorne ryby takie jak płotka czy leszcz czyści, a następnie nacina delikatnie skórkę wgłąb na około 2 mm. Takie nacięcia pod ukosem w kratkę co 2 cm. Dzięki temu ryba traci małe ości podczas smażenia.
Kolejnym sposobem znanym z moczenia śledzi na pozbycie się charakterystycznego zapachu, jest moczenie ryby przez kilka godzin w mleku. Następnie trzeba ją opłukać w wodzie i osuszyć.
2. Na czym smażyć rybę?
Rybę smażę na oleju roślinnym (najlepszy jest rzepakowy) lub maśle klarowanym. Dobra jest też oliwa z oliwek extra vergine, ale nie stosuję z racji wysokiej ceny. Wolę ją spożyć do innych potraw. Smalec wieprzowy czy też gęsi nie nadaje się do smażenia ryby. Mówiąc delikatnie smakuje beznadziejnie. Miałam kiedyś nieprzyjemność spróbowania ryby smażonej na smalcu. Olej rzepakowy ma neutralny smak, natomiast masło klarowane może być używane w wysokiej temperaturze, ale nadaje potrawie maślany smak.
4. Jakich użyć przypraw?
W kwestii przypraw do ryby obowiązuje dowolność. Ja osobiście stosuję sól i świeżo zmielony pieprz. Możesz oczywiście użyć ulubionych przypraw i ziół. Kiedy solić rybę? Istnieje zasada, iż rybę należy solić tuż przed lub w trakcie smażenie na patelni. Dzięki temu nie traci ona wody i jest soczysta. Pamiętam natomiast z dzieciństwa, iż ryby zaraz po złowieniu i oczyszczeniu, soliliśmy. Następnie wkładaliśmy do lodówki i smażyliśmy na kolację. Były soczyste i przede wszystkim pyszne.
3. W czym obtaczać rybę?
Osobiście nie stosuję panierki do ryby. Wyjątkiem są specyficzne przepisy takiej jak np ryba po japońsku. W pozostałych przypadkach obtaczam rybę jedynie w mące. Dzięki temu ryba dodatkowo się osusza, nie chłonie oleju oraz nie przywiera do patelni i nie pryska mocno podczas smażenia.
Po oprószeniu ryby przyprawami, obtaczam ją w mące. Aby obtoczyć rybę, wystarczy na dużym talerzu wysypać kilka łyżek mąki pszennej i z każdej strony delikatnie obtoczyć ją w mące tuż przed smażeniem.
Możesz też wbić do głębokiego talerz jajko i rozbełtać widelcem. Do innego talerz wsyp bułkę tartą. Rybę obtocz w mące, następnie w jajku i bułce tartej. Tak przygotowaną rybę smaż na rozgrzanej patelni.
5. Jak poprawnie smażyć rybę?
Rybę należy smażyć przede wszystkim na dobrze rozgrzanym tłuszczu o wysokości około 1 cm. Smażymy na lekko większym niż średni ogień, aż się zarumieni. W przeciwieństwie do tradycyjnego mięsa, ryba ma luźniejszą strukturę i nie wymaga długiej obróbki termicznej. Czas smażenia wynosi kilka minut na każdą stronę w zależności od grubości płata ryby. Cienkie filety smażę po 2 minuty na każdą stronę. Natomiast grubsze kawałki przez około 5 minut na każdą stronę.
Rybę przewracam na drugą stronę dopiero po tym, jak pierwsza strona się zarumieni. Dzięki temu nie będzie się rozpadać podczas przekładania i smażenia.
Jeśli mam płat ryby ze skórką, to dłużej smażę na stronie ze skórą. Dzięki temu ryba będzie wilgotna i soczysta. Lubię smażyć rybę ze skórą, bo wówczas mam pewność, iż mięsko się nie przypali i nie wysuszy.
Ryby smażę bez przykrywki, dzięki temu jest chrupiąca. Ryba smażona pod przykryciem będzie gumowata i straci chrupkość. Aby nie pryskała podczas smażenia (w szczególności na samym początku) możesz użyć specjalnej siatki ochronnej. jeżeli nie masz, to spróbuj patentu z tymczasowym przykryciem ręcznikiem papierowym :-).
Staraj się nie układać za dużo kawałków ryb na patelni, aby łatwo było je przewracać i z każdej strony mogły się usmażyć. Większe ilości ryby smażę partiami. Po każdej partii dolewam ubytek oleju i odczekuję chwilę, aż temperatura się wyrówna. Staraj się nie dolewać oleju podczas smażenia. Ryba może wówczas nasiąkać tłuszczem.
Po usmażeniu wyjmuję rybę z patelni i obowiązkowo układam na talerzu wyścielonym ręcznikiem papierowym. Dzięki temu pozbywam się nadmiaru tłuszczu.
Usmażona ryba najbardziej mi smakuje w wersji ryba po grecku
Usmażona ryba świetnie smakuje z surówką oraz kromką chrupiącego chleba.