Podczas projektowania łazienki poza kwestiami estetyki oraz funkcjonalności coraz ważniejsze stają się kwestie ekologiczne. Nowoczesne i zarazem energooszczędne łazienki zrodziły się z potrzeby współczesnych czasów i zmieniającej się mody. W dzisiejszych czasach bardzo ceni się projekty które nie tylko wyróżniają się oryginalnymi aranżacjami, ale też uwzględniają ochronę ekologii. Warto jest postawić na nowoczesne rozwiązania artykułów łazienkowych takie jak stelaże podtynkowe, perlatory, ograniczniki, czy nowoczesne baterie wodooszczędne.
http://en.vorweggehen.de/wp-content/uploads/2012/11/TippBadezimmer1.jpg
Zestaw podtynkowy
Doskonałym rozwiązaniem ekologicznym w łazience jest zestaw podtynkowy, który nie tylko wyróżnia się elegancką formą i estetyką wykonania, ale też pełni bardzo istotną kwestię w temacie oszczędności wody. Nowoczesne stelaże dostępne na rynku mają zaawansowane, innowacyjne systemy rozprowadzania wody, która jest bardzo dokładnie rozprowadzana po całej powierzchni miski WC. Ten system pozwala na znaczne zmniejszenie zużycia wody. Dodatkowo produkty wyposażone są w najnowocześniejsze technologie, które dodatkowo zapobiegają osadzaniu się zanieczyszczeń. Innowacyjne systemy stelaży podtynkowych idą w parze łącząc zarówno nowoczesny design jak też doskonałą jakość użytkowania. Aranżacja zabudowy WC w łazience jest świetnym rozwiązaniem, szczególnie dla osób które chcą stworzyć pomieszczenie w zgodzie ze środowiskiem. Zakup praktycznego, ekologicznego stelażu podtynkowego sprawdzi się jako inwestycja na długie lata.
Perlator - wodoszczędna końcówka
Perlator, nazywany inaczej wodoszczędną końcówką jest jednym z najpopularniejszych oraz najprostszych sposobów na oszczędzanie wody w łazience i kuchni.
http://digsdecor.com/wp-content/uploads/2015/09/wonderful-chrome-bathroom-faucet-aerator-along-with-bathroom-sinks-1024x762.jpg
Perlator jest rodzajem sitka, które montowane jest na końcówce wylewki. Końcówka ta wywołuje zmianę ciśnienia w przepływającej wodzie, co powoduje zmieszanie się powietrza z przepływającą wodą. Taka kombinacja sprawia, iż strumień wody jest tak samo intensywny, ponieważ woda zastępowana jest przez powietrze. Zastosowanie takiej technologii pozwala na zmniejszenie zużycia wody choćby o 80%, w zależności od używanego modelu.
Perlatory są dostępne na rynku w dwóch wariantach - montowane wewnątrz baterii oraz do zakładania na końcówkę kranu. Można dostać też perlatory z podwójnym gwintem. To, jaki perlator wybierzemy będzie zależało od posiadanej już baterii. Producenci coraz częściej wprowadzają na rynek baterie, które od razu są wyposażone w perlator. Można je dostać w bateriach umywalkowych, bidetowych, zlewozmywakowych oraz w słuchawkach prysznicowych. Istotną kwestią przy dokonywaniu wyboru perlatora jest to z czego został on wykonany. Na rynku można dostać perlatory wykonane z metalu, silikonu i plastiku. Te dwa ostatnie tworzywa są dużo łatwiejsze w utrzymaniu ich w czystości. Perlatory pozwalają oszczędzić choćby do 10 litrów na minutę i mniej.
Ogranicznik
Kolejnym produktem z kategorii tych, które mogą nam pomóc w ograniczeniu zużycia wody są ograniczniki. Ogranicznik jest specjalnym elementem wyposażenia, który montuje się na baterii umywalkowej, wannowej i prysznicowej. Pozwala on na zminimalizowanie kosztów poprzez ograniczanie średnicy wypływu wody, nie zmniejszając tym samym naszego komfortu użytkowania.
Ograniczniki występują w wielu różnych postaciach, z jednej strony jako samodzielne elementy, ale też jako część baterii. Ogromnym plusem zainstalowania ogranicznika jest to, iż decydując się na jego zastosowanie nie należy wymieniać całej armatury.
Na rynku dostępne są również ograniczniki, które służą do ograniczania zużycia ciepłej wody. Zaletą montażu takiego ogranicznika temperatury jest po pierwsze to, iż zmniejsza koszty zużycia ciepłej wody, a ponad to jego instalacja jest znacznie tańsza niż instalacja baterii termostatycznych.
Wybierając ograniczniki wannowe natomiast powinniśmy pamiętać o tym, aby ich przepływ był jak największy. Przepływ baterii wannowej powinien mieć przepływ pomiędzy 40-50 litrów na minutę. W innym przypadku napełnienie wanny wodą spowoduje, iż zanim będzie pełna woda zdąży wystygnąć.
Baterie umywalkowe
Wybierając baterie umywalkowe możemy również wybrać te, które pozwolą nam na mniejsze zużycie wody. Baterie dwuuchwytowe, które ostatnio są tak bardzo modne ze względu na swój niepowtarzalny design w stylu retro niestety nie są najlepszym rozwiązaniem w projektowaniu ekonomicznej łazienki. Potrafią one zużyć choćby do 42 litrów wody na minutę. W porównaniu z innymi modelami baterii, które mają zużycie tylko ok 12 litrów wody na minutę jest to bardzo dużo. Przede wszystkim wynika to z budowy baterii. Baterie jednouchwytowe posiadają mieszacz, który pozwala na łatwe i szybkie kontrolowanie temperatury wody oraz wielkości strumienia. W przypadku baterii dwuuchwytowych czas regulacji wody znacznie się wydłuża i wpływa na dużo większe zużycie. Oprócz oszczędniejszych baterii jednouchwytowych producenci wprowadzili na rynek szerszą ofertę. Wśród ekonomicznych baterii łazienkowych wybrać możemy jeszcze spośród baterii termostatycznych oraz baterii bezdotykowych.
Baterie termostatyczne jak sama nazwa wskazuje wyposażone są we wbudowany termostat. Utrzymuje on temperaturę wody na stałym poziomie. Jest to doskonałe urządzenie, które po wybraniu odpowiedniej, wybranej temperatury wody zaczyna puszczać ją dopiero w momencie kiedy do tego poziomu będzie nagrzana.
Innym rodzajem baterii są baterie bezdotykowe, w których dzięki zainstalowanych w nich sensorom woda zaczyna płynąć automatycznie dopiero po zbliżeniu do nich rąk, a przestaje w momencie ich odsunięcia, co znacznie wpływa na ograniczenie niepotrzebnego zużycia wody.
Aby ograniczyć znacznie zużycie wody w łazience należy przede wszystkim zmniejszyć jej przepływ przez krany i prysznice. W uzyskaniu takiego efektu pomogą nam przemyślane zakupy i nowoczesne, sprytne rozwiązania producentów.