Nie jest tajemnicą, iż gruntowny remont łazienki wymaga dużych nakładów pieniężnych i powoduje spore zamieszanie w domu. Z tych powodów pomieszczenie urządzamy raz na kilka, a choćby kilkanaście lat, przykładając wagę do tego, by jego wystrój był uniwersalny i ponadczasowy. Często choćby po długim czasie użytkowania płytki i podstawowe elementy wyposażenia prezentują się nieźle, ale ich stylistyka nam się znudziła, jest przestarzała i niemodna. W tej sytuacji możemy zmodernizować łazienkę choćby jeżeli mamy ograniczony budżet i chcemy zaoszczędzić sobie rozgardiaszu. Jej odnawianie nie musi być skomplikowane. Oto instrukcja odświeżenia łazienki w pięciu prostych krokach.
1. Zacznij od wymiany baterii.
O ile płytki na podłogach i ścianach pozostają w dobrym stanie przez wiele lat (ewentualnie można zmienić ich kolor malując je specjalną farbą), o tyle baterie z czasem się zużywają i wychodzą z mody. Wobec tego metamorfozę łazienki warto rozpocząć od wyboru nowych baterii, np. chromowanych, złotych lub czarnych, ściennych, nablatowych lub montowanych bezpośrednio na umywalce. Dzięki takim stylowym dodatkom choćby stare umywalki, wanny i prysznice będą się ładnie prezentowały. Co więcej, wymiana opłaci się, ponieważ nowoczesne modele wyposażone są w ekologiczne rozwiązania i sprzyjają oszczędzaniu wody. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, powinniśmy zastanowić się nad stylem nowej łazienki, czy ma być retro, klasyczna, nowoczesna czy może loftowa. Idealnym przykładem wyróżniającej się stylem baterii jest Grohe Essence bateria umywalkowa w kolorze warm sunset.
2. Wybierz nowe meble łazienkowe.
Kolejnym etapem odnowy starej łazienki bez skuwania płytek i wymiany urządzeń jest zakup nowych mebli. Już sama wymiana szafki pod umywalkę robi dużą różnicę. Do łazienki klasycznej pasować będzie szafka w kolorze ciemnego brązu, do skandynawskiej - drewniana z naturalnym usłojeniem w dębowym kolorze, do nowoczesnej – biała z połyskiem, a do loftowej – szara lub czarna. W zależności od metrażu pomieszczenia i od budżetu, jakim dysponujemy, możemy zainstalować małą szafkę zintegrowaną z umywalką lub większą, z blatem i dużą, efektowną umywalką nablatową.
3. Pomyśl o stylowych akcesoriach łazienkowych.
Jednym z prostszych sposobów na poprawę wyglądu łazienki jest zakup nowych akcesoriów. Warto zainwestować m.in. w haczyki i wieszaki na ręczniki, mydelniczkę i dozownik do mydła w płynie, kubki do mycia zębów, uchwyt na papier toaletowy, szczotkę do WC. Dobrze, aby wszystkie te elementy pochodziły z tej samej kolekcji, pasowały do siebie. Należy przy tym zwrócić uwagę na materiał wykonania, kształty, kolory oraz sposób montażu. w tej chwili bardzo modne są zwłaszcza dodatki czarne, matowe i złote. Nie zapominajmy o tekstyliach – ręcznikach, dywaniku oraz firankach/zasłonach/roletach okiennych.
4. Dopasuj klimatyczne oświetlenie.
Następnym prostym etapem metamorfozy łazienki może być zmiana oświetlenia. Lampy wiszące, sufitowe punkty świetle, ścienne kinkiety oraz listwy LED są w stanie zupełnie odmienić klimat każdego pomieszczenia. Współcześni producenci oferują wiele designerskich modeli, więc naprawdę jest z czego wybierać. Warto mieć na uwadze, iż oprócz rodzaju i designu, oświetlenie różni się barwą emitowanego światła – ta może być ciepła lub zimna.
5. Zainwestuj w roślinność!
Jednym z najprostszych sposobów na odświeżenie wnętrz bez gruntownego remontu jest inwestycja w efektowne ozdoby, w tym w roślinność. Kwiaty doniczkowe w łazience to jeden z najnowszych trendów. Co więcej, wbrew powszechnej opinii, okazuje się, iż wiele gatunków doskonale radzi sobie choćby w ciemnych pomieszczeniach bez okna. Godne polecania są m.in.: paproć, bluszcz, monstera, dracena, skrzydłokwiat, fitonia, zamiokulkas i difenbachia. Bardzo ciekawą alternatywą zastosowania roślinności jest las w słoiku oraz mech na ścianie. Kiedy zależy nam na tym, by łazienka wyglądała nowocześnie, niezależnie od stylu w jakim planujemy zaaranżować pomieszczenie, koniecznie udekorujmy je zielonymi roślinami.