Jak najlepiej dbać o końcówki włosów? 10 praktycznych sposobów

trena.pl 7 miesięcy temu

Zadbane końcówki włosów dodają fryzurze zdrowego wyglądu. Optycznie zwiększają gęstość pasm, a w połączeniu z blaskiem i miękkością pukli, mogą sprawiać, iż włosy będą przyciągać spojrzenia. jeżeli zastanawiasz się, jak najlepiej dbać o ich końcówki, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Artykuł zawiera autopromocję produktów dostępnych w sklepie internetowym Trena.pl.

Co niszczy końcówki włosów?

Rozdwajające się końcówki to problem, który dotyczy wielu osób, chociaż jego nasilenie zależy od różnych czynników. W najmniejszym stopniu mierzą się z nim posiadacze włosów niskoporowatych, które są najzdrowsze, najmocniejsze i pełne blasku. Wśród czynników zwiększających ryzyko pojawienia się problemu są:

  • Częste rozjaśniane – sprzyja przesuszeniu, a co za tym idzie większej łamliwości i zniszczeniu pasm,
  • Używanie urządzeń stylizacyjnych – jest to kolejny sposób na utratę wilgoci i zwiększenie kruchości włosów,
  • Mycie gorącą wodą – sprzyja ona otwieraniu się łusek włosów, a co za tym idzie ich rozdwajaniu na końcach,
  • Rozczesywanie kosmyków szczotką, która szarpie włosy – może ona powodować przerwanie lub inne zniszczenie ich struktury,
  • Brak równowagi PEH – nieodpowiednia pielęgnacja, która nie jest dostosowana do porowatości kosmyków bądź brak któregoś składnika w kosmetykach, może być kolejną przyczyną rozdwajania końcówek.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak nabłyszczyć włosy?

Jak chronić końcówki włosów?

Na szczęście istnieje wiele sposobów zadbania o końcówki włosów, które sprzyjają poprawie kondycji pasm. Jak zatem chronić końcówki włosów?

1. Zadbaj o ogólną kondycję włosów od wewnątrz

Bogata w składniki odżywcze, witaminy, miko- i makroelementy dieta wpływa także na kondycję pasm. jeżeli w organizmie pojawią się niedobory witamin, warto rozważyć ich suplementację. Wypijaj także odpowiednią ilość wody. Jest to kolejny sposób na poprawę kondycji całego organizmu, w tym włosów. Każdy organizm jest inny, a ilość wypijanych płynów należy dopasować do masy ciała, płci, a także prowadzonego stylu życia. Przyjmuje się, iż dla dorosłego człowieka jest to ok. osiem szklanek dziennie.

2. Postaw na regularne olejowanie

Wpłynie ono na wysoki poziom odżywienia i nawilżenia włosów, dzięki czemu będą one mocne i pełne blasku. Olejowanie można wykonywać zarówno na sucho, jak i na podkład – np. żel aloesowy. Pamiętaj, aby produkt do tego zabiegu dobrać do typu porowatości kosmyków. Włosy wysokoporowate lubią oleje: kukurydziany, z pestek winogron, ze słodkich migdałów, wiesiołkowy i arganowy. Średnioporowate dobrze reagują na oleje: lniany, ze słodkich migdałów, z awokado, słonecznikowy, jojoba, rycynowy i arganowy. Włosy niskoporowate należy pielęgnować olejami: kokosowym, z pestek granatu, rycynowy, babassu, a także masłem shea, mango i kakaowym.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Zamykanie łusek włosów. Jak je wykonać?

3. Pamiętaj o zakwaszaniu

Regularne zakwaszanie włosów zarówno dzięki profesjonalnych kosmetyków, jak i domowymi sposobami, znacznie poprawia kondycję pasm. Przywraca włosom ich naturalne pH, a także sprzyja zamykaniu ich łusek. W konsekwencji są one znacznie wzmocnione, odżywione, wygładzone i pełne blasku. Aby wykonać zabieg zakwaszania wystarczy dodać jedną łyżkę octu do jednego litra wody i takim roztworem opłukać włosy na koniec mycia.

4. Stosuj produkty termoochronne do włosów

Nanoś je na całą długość pasm, nie zapominając o końcówkach. Zabezpieczą one kosmyki przed negatywnym wpływem wysokich temperatur, nadmiernemu przesuszeniu, a także pojawieniu się łamliwości.

5. Unikaj urządzeń do stylizacji włosów

Sięgaj po nie możliwie najrzadziej, ponieważ powodują zniszczenia struktury pasm, a także utratę wilgoci. Lokówkę z powodzeniem możesz zastąpić np. jedwabnymi wałkami, które nakłada się na noc w celu stylizacji fryzury. jeżeli zależy Ci jednak na użyciu urządzenia do stylizacji, pamiętaj aby wybierać te z funkcją jonizacji – pomaga ona domykać łuski kosmyków, wygładzając ich strukturę. Pamiętaj jednak, iż jest to efekt kosmetyczny, czyli nietrwały. Można go jednak wzmocnić i przedłużyć produktami pielęgnacyjnymi.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Czym jest efekt Rich Girl Hair?

6. Postaw na letni nawiew

Osuszanie mokrych kosmyków gorącym nawiewem znacznie wzmacnia ich łamliwość oraz kruszenie się. Zdecydowanie postaw na letni, a choćby chłodny nawiew, który będzie dla kosmyków znacznie łagodniejszy.

7. Stosuj kosmetyki z filtrami UV

Jest to szczególnie ważne w okresie letnim, kiedy włosy są narażone na częstą ekspozycję na promieniowanie słoneczne. Sprzyja ono przesuszeniu, blaknięciu, a także rozdwajaniu końcówek. Z tego powodu w czasie wakacji nie należy zapominać o produktach z filtrami UV, które zabezpieczą kosmyki przed zniszczeniami.

8. Postaw na delikatny szampon

Produkt oczyszczający zawierający silny detergent znacznie osłabi strukturę kosmyków i będzie sprzyjał ich łamliwości. Zdecydowanie lepszy będzie ten o delikatnym, naturalnym składzie.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak wygląda Kitty Cut?

9. Stosuj maski i odżywki

Nanoszenie ich po każdym myciu zwiększy poziom odżywienia i nawilżenia. Zabezpieczy także kosmyki przed zniszczeniami oraz negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Nada włosom także miękkości, elastyczności, sprężystości i blasku.

10. Wybierz dobrą szczotkę do rozczesywania

Ma to ogromny wpływ na kondycję pasm. Szczotka nie powinna szarpać włosów, ani ich niszczyć. Wybierając to akcesorium możesz postawić na modele z włosiem dzika, które są wyjątkowo delikatne dla kosmyków. Nie niszczą ich, nie elektryzują i pozostawiają przyjemnie gładkimi.

Jak dbać o końcówki włosów? Domowe sposoby

Istnieje także wiele domowych sposobów na zabezpieczenie końcówek włosów. Należą do nich:

  • Maska z banana i awokado – rozgnieć lub zmiksuj jednego banana i jedno awokado i dodaj do nich łyżkę oliwy z olwiek. Taką mieszanką nanieś na lekko wilgotne pasma. Po ok. 20 minut zmyj z włosów.
  • Olejki – są idealne do zabezpieczania końcówek. Wystarczy ich niewielka ilość, aby chronić pasma przed zniszczeniem. Warto pamiętać, aby z nią nie przesadzać, ponieważ może to spowodować nieestetyczny wygląd pukli.
  • Żółtko jajka i jogurt naturalny – takie połączenie działa bardzo odżywczo. Mieszankę należy nanieść na końcówki kosmyków i pozostawić na ok. pół godziny. Po tym czasie należy zmyć ją z włosów.
  • Maska z miodu i oliwy z oliwek – taka mieszanka doskonale nawilża i odżywia kosmyki. Należy nanieść ją na pasma i pozostawić na ok. 30 minut.

Czy zniszczone końcówki włosów trzeba podciąć?

Aby włosy były w doskonałej kondycji przez długi czas, a ich końcówki prezentowały się nienagannie, warto je regularnie podcinać. jeżeli zastanawiasz się, czy da się uratować zniszczone końce włosów, to wszystko zależy od poziomu uszkodzeń i typu włosów. Niektóre pasma można próbować odżywić i wzmocnić. Czasami zniszczenia i rozdwojenie są jednak tak duże, iż jedynym wyjściem jest podcięcie końcówek włosów.

Jeśli chcesz samodzielnie podcinać końcówki włosów lub szukasz profesjonalnych akcesoriów fryzjerskich, to pamiętaj, aby wybierać do tego zadania profesjonalne nożyczki fryzjerskie, które są odpowiednio ostre i zapewnią precyzyjne cięcie.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Co daje termoochrona włosów?

Jak zregenerować suche końcówki?

Aby zregenerować suche końcówki włosów postaw na systematyczną, dostosowaną do potrzeb Twoich włosów pielęgnację. Stosuj delikatne szampony, głęboko odżywcze i nawilżające odżywki oraz maski, a także olejki zabezpieczające strukturę pasm. Unikaj stosowania wysokich temperatur, a także gorącej wody podczas mycia. Wypróbuj zarówno profesjonalne, jak i domowe sposoby pielęgnacji i wybieraj te, które najlepiej działają na Twoich pasmach.

Jakie składniki przeciwdziałają rozdwajaniu się końcówek włosów?

Wśród składników, które zabezpieczają kosmyki przed rozdwajaniem są m.in.:

  • Proteiny,
  • Naturalne oleje,
  • Panthenol,
  • Ceramidy,
  • Roślinne ekstrakty,
  • Witaminy,
  • Kwas hialuronowy.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Co daje kuracja włosów?

Co jest dobre na końcówki włosów?

Poza domowymi sposobami na pielęgnację końcówek włosów, możesz także sięgnąć po profesjonalne kosmetyki, które pomogą Ci osiągnąć upragnione efekty. Wśród nich są:

  • Fanola Nourishing – krem na rozdwojone końcówki, który zawiera w swoim składzie pantenol. Kosmetyk wzmacnia, regeneruje i wygładza, a także zapobiega puszeniu.
  • L’Oreal Prfessionnel Pro-Longer – koncentrat pogrubiający końcówki włosów, który zawiera formułę filler A-100 oraz aminokwasy. Kosmetyk regeneruje, wzmacnia i odżywia.
  • Kallos Lab 35 – regenerujący olejek na zniszczone końcówki zawierający mieszankę olejów: ze słonecznika, ziaren lnu, orzechów makadamia, oliwek, arganu, awokado i kokosa zapewnia odbudowę i cudowny blask.
  • Tigi Bed Head Ego Boost to odżywka odbudowująca rozdwojone końcówki włosów. Kosmetyk chroni przed puszeniem, ułatwia rozczesywanie i otula pasma przyjemnymi, owocowymi nutami.
  • Schwarzkopf Professional BC Repair Rescue Sealed Ends+ to serum na końcówki, które je zabezpiecza, odżywia i wygładza. Kosmetyk zawiera wegańską keratynę odbudowującą strukturę włosów, nawilżającą argininę oraz zespajającą kruche końce technologię Cell Equalizar. Zapewnia także ochronę termiczną do 210 st. Celsjusza.

Zadbane końcówki włosów i brak problemu rozdwajania to efekt systematycznej i świadomej pielęgnacji włosów. Warto postawić zarówno na profesjonalne kosmetyki, jak i domowe sposoby. Pamiętaj, ze bardzo ważne są także Twoje nawyki na co dzień – jak unikanie gorącej wody, czy urządzeń stylizacyjnych emitujących wysokie temperatury. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami oraz zadbanymi końcówkami przez długi czas.

Idź do oryginalnego materiału