Łączenie wzorów ubrań wydaje Ci się trudne? W praktyce nie jest tak skomplikowane, a powstałe w ten sposób stylizacje prezentują się zaskakująco ciekawie. Istnieją zasady, dzięki którym łatwo zorientujesz się jak łączyć wzory ubrań, by wyglądały one harmonijne.
Spis treści:
1. Rodzaje wzorów na męskich ubraniach
2. Jak łączyć wzory ubrań? Ogólne zasady
3. Zabawa w łączenie wzorów – testuj nowe zestawienia!
Paski, krata i Paisley w jednym zestawie, który w całości świetnie się prezentuje? To możliwe, pod warunkiem iż doskonale wiesz, jak łączyć wzory ubrań. Opanowanie tej umiejętności sprawi, iż nabierzesz większej odwagi w komponowaniu wizytowych i codziennych zestawów. Twoja garderoba i prezencja z pewnością na tym zyskają.
Rodzaje wzorów na męskich ubraniach
Zanim dowiesz się, jak łączyć wzory ubrań powinieneś wiedzieć, co masz do wyboru. Szybki przegląd najczęściej wykorzystywanych w modzie męskiej deseni to podstawowa wiedza.
Paski
Kredowe paski i prążki są najczęściej spotykane na garniturach. W koszulach często zobaczysz pasek markizy, pasek bengalski, paski ołówkowe i cukierkowe.
Paski markizowe to szeroki rodzaj prążka, który wyróżnia się na tkaninie. Wyglądem przypomina markizy rozmieszczane nad wejściami do sklepów czy nad straganami, stąd też jego nazwa.
Cieńsze, ale nagromadzone z większą częstotliwością prążki to klasyczny rodzaj pasków bengalskich. Stwarzają one duży kontrast kolorystyczny i są widocznym punktem całej stylizacji. Ich wąski odpowiednik jest o wiele delikatniejszy, z dalszej odległości wygląda jak gładka tkanina.
Paski ołówkowe, jak sama nazwa mówi, wyglądem przypominają cienkie linie narysowane ołówkiem. Są równomiernie rozłożone i bardzo wąskie. Ich subtelność w dużym stopniu zależy od koloru tkaniny bazowej.
W przypadku pasków cukierkowych bazowy kolor materiału zajmuje więcej miejsca na całej powierzchni niż same prążki. Są one jednak wciąż symetryczne, a ich nazwa pochodzi od charakterystycznych, świątecznych cukierków w kształcie laski.
Zainspiruj się: Zobacz realizację Cafardini: koszula w paski. Czym się wyróżnia?
Krata
Kratki są również dość powszechne w koszulach. Jest ich wiele – między innymi tartan, glencheck, graphcheck, gingham i tattersall. Zobaczysz te wzory również na garniturach, krawatach i poszetkach.
Tartan to inaczej szkocka krata, której elementy układają się z regularnie rozstawionych, przecinających się linii. W całości tworzą one kraciasty wzór.
Glencheck to inaczej krata księcia Walii, która składa się ze splotu pasów. Między nimi znajduje się pepitka, która układa się w nieco większe, kwadratowe pola.
Poznaj także historię tego wzoru: Krata Księcia Walii – historia wzoru i zastosowanie
Tattersall to krzyżowo rozstawione pasy w dwóch kolorach, które przecinają się w tych samych odstępach.
Windowpane chceck to krata, która przypomina zestawienie ze sobą szyb okiennych – równych kwadratów. Natomiast graphcheck to jej mniejszy odpowiednik – składa się z cieńszych pasów i mniejszych oczek.
Krata gingham lub inaczej Vichy to wzór składający się z przeplatających się pasów na białym tle. Dokładny opis tego rodzaju tkaniny oraz jej historię można przeczytać w dedykowanym wpisie.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: Kratka Vichy – historia i zastosowanie wzoru
Pepitka i krata pasterska to popularne wzory dla klasycznych kurtek sportowych.
Przeczytaj więcej: Wzór pepitka – historia i zastosowanie. Zobacz nasze porady
Twill, Birdseye, Nailshead i Sharkskin
W tym przypadku masz do czynienia ze wzorem wynikającym ze splotu materiału. Twill to rodzaj ciasnego splotu z osnową nad wątkiem. Najczęściej spotykanym splotem skośnym jest splot w jodełkę – charakterystyczny wzór, który układa się w kształcie z ości ryby. Często znajdziesz go na koszulach, a czasem na kurtkach i spodniach. Twill sprawia niesamowite złudzenie optyczne, które powoduje, iż z dalszej odległości tkanina wygląda na dość gładką. Natomiast z bliska zaczyna być zauważalny jej charakterystyczne wzór.
Birdseye, Nailshead i Sharkskin to małe, powtarzające się wzory, tak niewielkie, iż nie sposób dostrzec je z daleka. Sharkskin szyty jest z dwóch odcieni wełny, przez co charakteryzuje się lekko widocznym mikrowzorem. Birdseye to splot, który tworzy charakterystyczny wzór ptaka. Tego typu tkaniny najczęściej wykorzystywane są podczas szycia garniturów codziennych – modeli półformalnych i casualowych.
Kwiaty i wzory roślinne
Motywy kwiatowe pojawiają się w modzie męskiej od tysięcy lat. Naszym zdaniem to jeden z najbardziej niedocenianych deseni, jakie mężczyzna może wprowadzić do swojej garderoby. Świetnie sprawdzają się na krawatach, poszetkach i koszulach. Kwiaty mogą być odważne lub subtelne, monochromatyczne lub bajecznie kolorowe.
Paisley
Paisley pochodzi z Indii i jest bardzo charakterystyczny. Ułożone w specyficzny sposób „łezki” od dawna są zaliczane do kanonu męskiego wzornictwa. Wzór Paisley doskonale prezentuje się w mniejszych dodatkach, takich jak poszetki i krawaty.
Kropki
Wzory w kropki obejmują całą gamę deseni od formalnych do swobodnych. Ich rozłożenie zależy od rozmiaru wzoru oraz stopnia kontrastu z tkaniną tła. Większa kropka o wysokim kontraście i niestandardowej formie jest bardzo swobodna. Jej mała i subtelna wersja, jest bardziej formalna.
Jak łączyć wzory ubrań? Ogólne zasady
Moda klasyczna to jasno wytyczone zasady – dzięki nim łatwiej jest dobierać konkretne elementy męskiej garderoby. Kanony wyznaczają kierunek, za którym warto podążać. Oczywiście pozostawiają też pole do eksperymentów. Na początku przygody ze stylem warto jednak próbować mieszania deseni dość ostrożnie. Najlepiej na początku poznać reguły odpowiedniego dobierania wzorów.
Podstawą jest dobrze dobrana kolorystyka
Zacznij od tego, by wybrać kolory, w których czujesz się i wyglądasz dobrze. Analiza kolorystyczna u stylisty może okazać się pomocna. Podobne informacje uzyskasz podczas wizyty w naszej pracowni – Doradcy Cafardini wytypują palety kolorów, w których będziesz wyglądał najlepiej.
Trzymaj się kolorów, które będą dla Ciebie odpowiednie. W ten sposób będziesz mógł skupić się na wzorze. jeżeli masz zamiar wypróbować odważny wzór, którego nigdy wcześniej nie nosiłeś, nie wprowadzaj przy okazji zupełnie nowego koloru. W przeciwnym razie będziesz wyglądać i czuć się niepewnie w nowej stylizacji.
Unikaj zestawiania dwóch takich samych wzorów
Takie same wzory, do tego w tym samym rozmiarze nie powinny ze sobą sąsiadować. Nigdy nie zakładaj obok siebie dwóch wzorów Paisley. Nie łącz też garnituru w prążki z koszulą w ołówkowe paski i krawatem w prążki. Natężenie wzorów w tym przypadku będzie zbyt duże. Takie zestawienie może też powodować złudzenie optyczne „ruchomych wzorów”. Zamiast tego spróbuj dopasować koszulę w kratę do gładkiego garnituru i krawata w kropki.
Dozwolone jest noszenie wzorów obok siebie, które są tego samego typu, ale w różnym rozmiarze. Na przykład garnitur w prążki możesz założyć do bengalskiej koszuli w paski – grubość linii jest zupełnie inna, więc stylizacja będzie poprawna. Oczywiście całość powinna być spójna w odbiorze. jeżeli więc jesteś modowym minimalistą, dodawaj elementy gładkie na zmianę ze wzorzystymi.
Opanuj stopniowe łączenie wzorów
Elementy podstawowe, takie jak kurtki, spodnie i koszule, kosztują znacznie więcej niż drobne akcesoria, takie jak nakrycia głowy i poszetki. Zacznij więc od wzorzystych dodatków. Są to przedmioty, które możesz łatwo wymienić. Możesz w tej sytuacji pozwolić sobie na eksperymentowanie.
Kolejnym miejscem do wprowadzenia wzorów są koszule. Pod garniturem nie jest widoczna w całości, więc efekt wzorów nie będzie przytłaczający. Ubrania pokryte różnymi deseniami nie zawsze ma się ochotę założyć. Dlatego powinieneś zadbać także o ponadczasowe i klasyczne elementy garderoby.
Jeśli już wiesz, jak nosić wzorzystą koszulę i krawat, możesz zacząć wprowadzać wzory na swoje marynarki i spodnie. Bądź jednak ostrożny ze wzorami na spodniach. Wzorzyste nogawki poruszające się względem siebie stwarzają wrażenie złudzenia optycznego. Noś gładkie spodnie, jeżeli chcesz uniknąć zwracania zbytniej uwagi na dolną część ciała.
Najlepszym sposobem na skompletowanie idealnie dobranej, wzorzystej stylizacji jest wizyta u krawca. W Cafardini pomożemy dobrać takie desenie, które będą pasować do Twojego typu urody i sylwetki. Garnitur szyty na miarę będzie mieć kształt i rozmiar wzoru, w którym na pewno będziesz wyglądał dobrze. Nasi Doradcy fachowym okiem ocenią jaki typ kraty czy prążków będzie najlepiej do Ciebie pasować.
Łączenie wzorów ubrań i dodatków – zastosuj zasadę mniej znaczy więcej
Nie dopasowuj wzorów idealnie. Takie praktyki powodują, iż stylizacja jest nudna. Graj kolorami i wprowadzaj różne desenie zgodnie z regułami. Pamiętaj, iż wzór krawata powinien być nieco większy niż wzór na koszuli. Jedynym wyjątkiem są krawaty z uniwersalnym wzorem w kropki. Ten deseń jest wystarczająco subtelny, aby połączyć go z różnymi rozmiarami wzorów.
Zabawa w łączenie wzorów – testuj nowe zestawienia!
Noś wzory, aby zwrócić na siebie uwagę i budować pewność siebie. Jak każda nowa umiejętność, łączenie wzorów ubrań również wymaga praktyki. Pozwól sobie na błędy i ucz się w ten sposób. Zaakceptuj to, iż na początku możesz zestawić kilka strojów, których elementy nie będą ze sobą współgrać. Potraktuj je jako stylizacje eksperymentalne. Dowiedz się, dlaczego wyglądają źle i co musisz poprawić, aby wyglądały dobrze. Z czasem uda Ci się odnaleźć najlepsze zestawienia.
Nie masz czasu w kosztowne eksperymenty? Doradcy Cafardini znają sekrety idealnego dopasowania wzorów. Szycie na miarę to usługa kompleksowa – przygotujemy dla Ciebie kompletną stylizację, a podczas konsultacji i przymiarek dowiesz się, jakie kolory i wzory pasują do Twojego typu urody.