Jak krok po kroku zorganizować wesele w górach

czynicuda.pl 2 lat temu
Jak zorganizować ślub w górach? Gdzie można wziąć ślub w plenerze? A który lokal na wesele w Zakopanem wybrać? Stworzyłam dla Was kompendium wiedzy o organizacji ślubu i wesela w okolicach Tatr.

Jak zorganizować ślub w górach

Organizacja ślubu w górach, szczególnie gdy mieszkacie w innej części kraju, wymaga doskonałego planu. Poniżej przedstawię Wam jak krok po kroku zaplanować wesele w Tatrach.

  • Wesele kameralne czy moje wielkie tatrzańskie wesele – pierwszą kwestią jest określenie na ile osób planujecie swoje przyjęcie. Czy będzie to małe wesele dla najbliższych, czy jednak duże wesele. Odpowiedzi na te pytania pozwolą ustalić dalsze kroki. Będzie to potrzebne do poszukiwania lokalu, miejsca na ślub i określenia budżetu.
  • Wesele jednodniowe, z poprawinami czy cały weekend ślubny – przy organizacji wesela wyjazdowego trzeba określić czy będzie to przyjęcie jednodniowe, dwudniowe z poprawinami, czy kilkudniowe, zaczynające się np. w piątek od kolacji czy ogniska, na którym poznają się goście.
  • Ślub w drewnianej kapliczce, ceremonia w plenerze z widokiem na Tatry, ślub cywilny, humanistyczny czy może symboliczny – kolejnym krokiem jest wybór rodzaju ceremonii a następnie miejsca, gdzie będziecie sobie ślubować. jeżeli marzy Wam się ślub nad Morskim Okiem, to najlepiej będzie zorganizować ceremonię symboliczną. W takiej lokalizacji o wiele trudniej będzie załatwić ślub cywilny niż mistrza ceremonii, który poprowadzi ślub z widokiem na Tatry. Dodatkowo chcąc zorganizować ślub kościelny czy cywilny, będziecie musieli uzyskać odpowiednie dokumenty, które pozwolą na organizację ceremonii poza kościołem lub urzędem. Niektóre pary decydują się na ślub cywilny w miejscu zamieszkania, a organizację pięknego humanistycznego ślubu gdzieś z górami w tle. Wszystko zależy od Waszych priorytetów.
  • Budżet, czyli ile zebrać pieniędzy na wesele w górach – skoro macie już listę gości i wstępny plan jak ma wyglądać Wasze wesele, czas podliczyć koszty. Co musicie brać pod uwagę tworząc budżet weselny? Liczbę gości, kwotę za menu i wynajem sali, noclegi, transport dla gości (do miejsca docelowego albo tylko z miejsca ceremonii do lokalu), muzykę na wesele, fotografa i filmowca, tort i słodkości, dekoracje, wizerunek pary młodej, etc. Dodatkowo do tradycyjnej listy spraw do opłacenia przez parę młodą, doliczcie sumę potrzebną na organizację wyjazdów w celu zorganizowania wesela (koszty transportu, noclegi, wyżywienie w tym czasie) i czas potrzebny na załatwienie tych spraw. Poza tym trzeba także ustalić jak rozkładane są koszty noclegów i transportu dla gości. Najczęściej spotyka się rozwiązanie, gdzie za nocleg płaci para młoda swoim gościom w dniu wesela i w każdy inny zaplanowany dzień (np. noc po poprawinach). W przypadku transportu czasami para młoda organizuje busy czy autokary dla gości z danej miejscowości do miejsca docelowego i w dniu przyjęcia. Zdarza się, iż para młoda organizuje wycieczkę dla gości. Taki scenariusz dotyczy głównie wesel międzynarodowych, aby przy okazji pokazać gościom okolice. Jak widzicie budżet zależny jest bardzo od pomysłu na wyjazdowy ślub i wesele.

Gdzie zorganizować ślub w plenerze w górach

Miejsce ślubu zależne jest od wyboru formy ceremonii.

Ślub cywilny w plenerze w górach

Przy organizacji ślubu cywilnego, wymagana jest zgoda uzyskana z urzędu na wyjście urzędnika w plener. Aby dopełnić formalności, trzeba dokładnie znać miejsce planowanej ceremonii. Dzięki temu wiecie, do którego urzędu należy dane terytorium i udajecie się tam złożyć niezbędne dokumenty.

Jednym z takich dokumentów jest pismo, w którym prosicie o wyjście urzędnika w plener i wskazujecie konkretną lokalizację ceremonii. Zgodnie z ustawą, miejsce musi być godne i bezpieczne dla wszystkich uczestników ślubu. Dlatego o ile marzy Wam się ślub na jednym ze szczytów Tatr, to może okazać się, iż nie dostaniecie na to zgody.

Koszt wyjścia urzędnika w plener to około 1000 zł.

Ślub cywilny lub kościelny w plenerze w Tatrach

Czy wiecie, iż macie możliwość pobrania się w Tatrzańskim Parku Narodowym? Musicie jedynie uzyskać zgodę dyrekcji TPN.

Jak zdobyć zgodę na ślub w TPN:

  • złożyć wniosek on-line dostępny na stronie parku https://tpn.pl/kontakt/zalatw-sprawe/formularz
  • we wniosku trzeba podać podstawowe informacje – dane osobowe (imię i nazwisko, telefon, e-mail), termin (data, godzina uroczystości), dane niezbędne do otrzymania zezwolenia (imię i nazwisko, adres, liczba osób, wybrane miejsce spośród listy, którą zamieszczam poniżej i miejsce na informacje dodatkowe, gdzie można uzasadnić prośbę).

Ile kosztuje organizacja ślubu plenerowego w Tatrach

  • ślub w Kaplicy na Jaszczurówce kosztuje 1000 zł
  • udostępnienie miejsca na ślub cywilny w TPN kosztuje 2000 zł

Gdzie można wziąć ślub plenerowy w Tatrzańskim Parku Narodowym:

  • na Polanie Chochołowskiej w Dolinie Chochołowskiej, tuż obok schroniska
  • W Dolinie Kościeliskiej, przy Smreczyńskim Stawie
  • Na Rusinowej Polanie, w pobliżu miejsc wypoczynkowych
  • Nad Morskim Okiem, przy kapliczce Matki Bożej od Szczęśliwych Powrotów
  • Na Polanie Strążyskiej w Dolinie Strążyskiej, przy miejscu wypoczynkowym
  • Na Kalatówkach (Polana Kalatówki, w Dolinie Bystrej), tuż obok schroniska
  • Na szczycie Kasprowego Wierchu, przy dzwonie obok budynku stacji meteorologicznej
  • W Kaplicy w Jaszczurówce.

Jak widzicie, wybór miejsc jest ograniczony głównie do tras bardzo turystycznych, co rodzi obawy, iż będziecie mieć wielu przypadkowych świadków uroczystości.

Ceremonia symboliczna lub humanistyczna w plenerze

W przypadku organizacji ślubu humanistycznego lub symbolicznego wybór miejsca jest bardziej dowolny. Możemy skorzystać z przygotowanej przez TPN listy miejsc i wykupić zgodę, albo znaleźć swoje lokalizacje, np. na terenie, na którym odbędzie się wesele. Może to być taras widokowy lub ogród lokalu, co jest także praktycznym rozwiązaniem.

Wybierając lokalizację blisko miejsca wesela, macie dodatkowo zapewniony plan awaryjny w przypadku zmiany pogody, o co w górach nietrudno.

W przypadku ceremonii symbolicznej lub humanistycznej trzeba zorganizować:

  • Celebransa, który poprowadzi ślub według Waszych oczekiwań. W przypadku par mieszanych ważne jest znalezienie celebransa dwujęzykowego lub wynajęcie tłumacza, aby zarówno każde z Was, jak i każdy z gości, rozumiał treść ceremonii. jeżeli celebrans jest z daleka, należy zorganizować mu nocleg i wyżywienie.
  • Wyznaczyć miejsce ceremonii dopasowane do liczby gości
  • Znaleźć rozwiązanie w przypadku zmiany pogody (np. przygotować dla wszystkich gości parasole, znaleźć awaryjne miejsce, gdzie przeniesie się ceremonię)
  • Zadbać o aranżację miejsca ceremonii, np. tło dla pary młodej, kwiaty, stół i krzesła dla pary młodej, miejsca siedzące dla gości
  • Zorganizować nagłośnienie i muzykę.

Jaki kościół wybrać na ślub w Tatrach

Organizacja ślubu kościelnego w Tatrach wiąże się ze znalezieniem odpowiedniego miejsca, które sprosta Waszym oczekiwaniom. jeżeli planujecie kameralny ślub wtedy macie do wyboru liczne drewniane zabytkowe kościółki lub ślub w kapliczce w górach.

Szukając miejsca na większą liczbę gości, musicie poszukać kościoła, który pomieści Waszych gości. W przypadku par, w których jedno z narzeczonych jest obcokrajowcem, trzeba dodatkowo znaleźć księdza mówiącego w danym języku.

Najpopularniejsze miejsca na ślub kościelny w Tatrach

  • Kościół na Wiktorówkach – Sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej Królowej Tatr
  • Kaplica w Jaszczurówce
  • Kaplica na Płazówce
  • Nad Morskim Okiem, przy kapliczce Matki Bożej od Szczęśliwych Powrotów

Gdzie zorganizować wesele w górach

Organizację wesela w górach trzeba zacząć od określenia w jakim stylu będzie Wasze przyjęcie i poszukanie odpowiedniego lokalu. Polecam także trzymać się punktów wymienionych w pierwszym rozdziale „Jak zorganizować ślub w górach”. To pozwoli zawęzić poszukiwania do konkretnych wymogów. A uwierzcie, w okolicach Zakopanego znajdziecie wiele różnych miejsc, które pozwolą Wam na organizację góralskiego wesela.

Jakie znajdziecie lokale na organizację wesela w Tatrach:
  • Tradycyjne karczmy drewniane, np. Góralska Tradycja, Gazdówka Pod Lasem w Kościelisku, Karczma Szymaszkowa
  • Nowoczesne restauracje hotelowe, np. Nosalowy Dwór Resort & SPA Zakopane, Hotel & Spa Bachledówka, Nosalowy Park Hotel & Spa
  • Zabytkowe odrestaurowane lokale, np. Grand Hotel **** Stamary w Zakopanem, Hotel Litwor
  • Lokale łączące nowoczesny design z tradycją, np. Hotel Kasprowy, w którym można urządzić wesele w nowoczesnej sali lub w góralskiej karczmie; Aries Hotel & SPA, Rezydencja Gubałówka, Hotel Crocus,
  • Eleganckie lokale z tradycyjnym klimatem, np. Hotel Redyk,
  • Pensjonaty z bazą noclegową, np. Pensjonat Tatra House,
  • Agroturystyki,
  • Typowe sale weselne.

Kameralne wesele w Zakopanem i okolicach

Wiele par szuka miejsca na organizację kameralnego ślubu w górach. Czasami chcą urządzić kameralne przyjęcie dla najbliższych, ale niekiedy marzeniem jest sam ślub dla pary młodej, bez wesela i gości. W obu przypadkach infrastruktura w okolicach Tatr pozwala na realizację tych marzeń.

Zastanawiacie się, czy organizacja cichego wesela jest dla Was? Zebrałam dla Was plusy i minusy małego przyjęcia.

Plusy kameralnego wesela w górach:

  • większa różnorodność lokali – im mniejsza liczba gości, tym więcej miejsc możecie brać pod uwagę przy poszukiwaniu lokalu
  • możliwość znalezienia jednego miejsca na przyjęcie i bazy noclegowej dla gości – nie zawsze da się połączyć lokal z noclegami dla gości. Czasami, przy większych przyjęciach, musimy rozlokować ich w sąsiednich hotelach. W przypadku małego przyjęcia, jest szansa, iż wszyscy goście będą spać w jednym miejscu
  • niższe koszty – zdecydowanie mniejsza liczba gości wpływa na budżet wesela. Wystarczy policzyć różnicę w przypadku organizacji samego menu i noclegów dla 30 gości, a dla 130. A tę różnicę możecie dołożyć np. do podróży poślubnej
  • na liście gości znajdą się tylko najbliższe osoby – to jest świetna opcja dla Tych z Was, którzy chcą zorganizować wesele, na którym będziecie bawić się z najważniejszymi dla Was gośćmi
  • kameralna atmosfera – wiele par stresuje się, iż tak wiele osób będzie na nich patrzeć tego dnia. jeżeli będzie to kilkanaście par oczu, które dobrze znacie, ten stres zdecydowanie będzie mniejszy. Do tego atmosfera na takich weselach jest swobodniejsza, co sprzyja wyluzowaniu.

Minusy kameralnego wesela w górach:

  • okrojona lista gości – niekiedy parom młodym trudno jest wybrać tych gości, którzy nie znajdą się na głównej liście. Dlatego takie przyjęcia najlepiej sprawdzają się, gdy oboje macie małe rodziny i wąskie grono najbliższych przyjaciół
  • nie każdy gość będzie mógł dotrzeć na przyjęcie – mam tu na myśli głównie dziadków, osoby starsze albo najbliższych z małymi dziećmi czy goście z zagranicy, dla których może to być zbyt daleka wyprawa.
  • parkiet świeci pustkami – i wcale nie mam na myśli tego, iż nikt się nie bawi. Ale jeżeli na Waszym 30 osobowym weselu połowa gości pójdzie na dymka, 5 osób do pokoju, to Ci co pozostaną zdecydowanie nie wypełnią całego parkietu.

Kiedy zorganizować wesele w Zakopanem

Wybrane przez Was pora roku i konkretny dzień tygodnia będą mieć wpływ na całą organizację wesela, w tym na dostępność miejsc, cenę czy trudności logistyczne.

Pamiętajcie, iż cały rok w górach dzieli się na różne sezony. Wzmożony ruch turystyczny jest w okresie urlopowym, w okresie ferii i wakacji czy długich weekendów. Szukając idealnej daty na organizację wesela w górach weźcie to pod uwagę.

Zobaczcie jak wybór odpowiedniej daty wpływa na organizację wesela w górach:

Pora roku, a wesele w górach

Lato z pewnością zawsze jest najchętniej brane pod uwagę przy organizacji wesel. Chociaż w górach pogoda jest nieprzewidywalna i zmienna, to właśnie ona jest najczęstszym argumentem, dlaczego pary chcą pobrać się w wakacje. Ale to wiąże się z wzmożonym ruchem turystycznym w górach, przez co trudniej będzie Wam znaleźć wolne lokale z bazą noclegową dla gości. Dodatkowo ceny mogą być wyższe i trudno będzie je negocjować. A w sam dzień ślubu, jeżeli planujecie przemieszczać się po zatłoczonych ulicach okolic Zakopanego, trzeba dokładnie zaplanować godziny i wszędzie dodać zapas czasu, ponieważ korki potrafią tutaj nieźle namieszać w scenariuszu dnia ślubu.

Zima to świetna alternatywa dla góralskiego wesela. Macie pewność, iż będzie śnieg i bajkowa atmosfera. o ile nie wybierzecie dat w okolicach świąt i nowego roku, które są zawsze zdecydowanie droższe, macie choćby szansę na rabaty. A co jeżeli marzyliście o ślubie w plenerze? To zdradzę Wam, iż organizowałam ślub plenerowy zimą i wszyscy daliśmy radę. A wiecie jak było bajkowo? Dlatego nie musicie rezygnować z plenerowej ceremonii, tylko dobrze ją zaplanujecie.

A co z sezonem wiosennym i jesiennym? To także może być świetna alternatywa dla wysokiego sezonu letniego i zimowego. Poszukajcie dat w tzw. niskim sezonie, które często oferują niższe ceny, np. za noclegi. Wtedy też jest mniej tłoczno, co także sprzyja logistyce w dniu wesela.

Jeśli zdecydujecie się na organizację wesela poza sezonem, macie większą możliwość znalezienia usługodawców z wolnymi terminami, większy wybór lokali, noclegów czy choćby godzin w urzędzie czy kościele. Niekiedy możecie liczyć na rabaty czy możliwość negocjacji cen. A dodatkowo macie pewność, iż większość z Waszych gości nie będzie mieć planów urlopowych, zaplanowanych ferii z dziećmi czy długiego weekendu z rodziną. To zwiększa szansę, iż goście znajdą czas i będą się mogli bawić na Waszym weselu.

Dzień tygodnia, czyli kiedy najlepiej zorganizować ślub

Najpopularniejszy dzień na organizację ślubu to oczywiście sobota. I dlatego, szczególnie w okresie letnim, znacznie trudniej będzie Wam znaleźć wolne terminy w lokalach, bazach noclegowych, u usługodawców, w urzędach czy kościołach. Nierzadko będziecie musieli ze znacznym wyprzedzeniem organizować swoje przyjęcie. Szczególnie, gdy macie dużą listę gości i konkretne miejsca na myśli.

Alternatywą są inne dni, niż te weekendowe. Uwierzcie, od 2020 roku znacznie częściej organizuje się przyjęcia i wesela w różne dni tygodnia już w całej Polsce.

Wraz z jedną z moich par zorganizowałam wesele w Zakopanem w trakcie tygodnia. Wraz z gośćmi para młoda przyjechała na weekend poprzedzający wesele, aby zaaklimatyzować się, odpocząć i by rodziny zapoznały się ze sobą. W poniedziałek odbył się ślub plenerowy i przyjęcie w karczmie góralskiej, we wtorek były poprawiny, a w środę para wyruszyła na sesję ślubną. Dodatkowo wybraliśmy datę po okresie świąteczno-noworocznym i po feriach zimowych, by uniknąć tłumów. I udało się!

Dlaczego warto zorganizować wesele w górach

Nadal wahacie się, czy zorganizować wesele w górach? To zobaczcie listę świadczącą za tym, by przenieść swoje przyjęcie w okolice Tatr:

  • spełniacie swoje marzenie
  • wesele staje się weekendem ślubnym
  • możecie połączyć wesele z podróżą poślubną
  • zapewniacie gościom niesamowite wrażenia
  • Wasze wesele zostanie zapamiętane na długo
  • możecie połączyć pobyt w górach z organizacją sesji zdjęciowej
  • pobieracie się w klimatycznym miejscu.

Nadal zastanawiacie się, czy uda Wam się zorganizować wesele w górach? jeżeli nie macie czasu, albo potrzebujecie pomocy, bo nadmiar obowiązków Was przytłacza, zapraszam do Czyni Cuda. Wraz z moją ekipą pomogę Wam zorganizować wesele w górach na jakie zasługujecie i o jakim marzycie.

Agata Dominika Papież

Czyni Cuda

Idź do oryginalnego materiału