Jak jeść kawior? Oto prawdziwy rarytas, który rozpływa się w ustach. Wiemy, który przysmak nie zrujnuje domowego budżetu

stronakuchni.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 123rf.com/katesmirnova/zdjęcie ilustracyjne


Kawior to rarytas kojarzony z luksusem i kulinarnym prestiżem. Oryginalny kawior jest soloną ikrą pochodzącą z ryb jesiotrowatych, dorszowatych i łososiowatych. Nazwa jest zastrzeżona i produkt z innych ryb powinien być określany po prostu ikrą. W Polsce można spotkać tani „kawior” ze śledzia, którego smak zachwyci miłośników ryb. Podpowiadamy, w jaki sposób jeść kawior, aby docenić jego wyjątkowość.

Jak jeść kawior?

Kawior to dodatek, który ma podkreślić smak dań głównych. Na ogół podaje się go w prostych zestawieniach, aby nie przyćmić jakości produktu i wyjątkowego smaku. Oto kilka pomysłów na podanie kawioru:

  • W kuchni wschodniej znane są bliny gryczane podawane z kwaśną śmietaną koperkiem i udekorowane odrobiną kawioru.
  • W prostej wersji wystarczy zrobić kanapki z ciemnego, żytniego chleba z odrobiną świeżego masła.
  • Smakosze jedzą też kawior z ugotowanymi ziemniakami i sosem koperkowym.

W eleganckich restauracjach kawior stanowi uzupełnienie steków wołowych podawanych z kieliszkiem szampana. W każdej potrawie kawior ma spełniać rolę dekoracyjną do dań na zimno lub w sosach na bazie majonezu.

Czytaj także: Przysmaki kuchni ukraińskiej, które warto znać. Popularne ukraińskie przekąski, które zrobisz w kilka chwil

Sposób podania kawioru

Aby kawior smakował świeżo i zachował zwartą strukturę, powinien być trzymany w lodówce. Należy nakładać go tuż przed podaniem, aby jego konsystencja nie uległa zmianie. W restauracjach kawior niekiedy podawany jest w misce z lodem, a gość ma okazję smakować produkt w swojej najlepszej formie. Znawcy kawioru uważają, iż przysmak powinno się jeść przy pomocy łyżeczek wykonanych np.: z masy perłowej. Metalowe sztućce mają zaburzać oryginalny smak rybiej ikry.

W naszej galerii zebraliśmy propozycje zastosowania kawioru w kuchni

Ile kosztuje najdroższy kawior?

Cena kawioru uzależniona jest od rodzaju ryby i kraju pochodzenia. Najdroższy na świecie kawior pozyskiwany jest z bieługi, którego cena wynosi choćby 20 tysięcy złotych za kilogram. W Polsce kawior produkowany jest w gospodarstwie rybackim „Gosławice” pod Olsztynem. Ten rodzaj kawioru przeznaczony jest na eksport. Za kilogram tego specjału można zapłacić choćby 5 tysięcy złotych. Natomiast kawior z łososia to koszt bliski 600 złotych za kilogram.

W Polsce można także kupić kawior z taszy z Bałtyku. Ten rodzaj ikry jest bladożółty, a w sklepach dostępne są kawiory barwione na czerwono lub czarno. Warto wiedzieć, iż jest to pewnego rodzaju zastępnik droższego kawioru np.: z jesiotra. Cena ikry z taszy za kilogram w zależności od producenta kształtuje się do 700 złotych za kilogram.

Mamy nadzieję, iż zainspirowaliśmy was do wypróbowania różnych rodzajów kawioru nie tylko na specjalne okazje.

Jak jeść kawior? Oto prawdziwy rarytas, który rozpływa się w...

+5 Zobacz galerię

Zobacz także inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

Idź do oryginalnego materiału