Jak działają kosmetyki termoochronne do włosów?

trena.pl 1 rok temu

Wiele osób poddających pukle częstym zabiegom stylizacyjnym z wykorzystaniem wysokich temperatur zadaje sobie pytanie – jak działają kosmetyki termoochronne do włosów? W naszym artykule opisujemy dokładnie ich adekwatności i wpływ na kosmyki, a także podpowiadamy, które z nich warto wybrać.

Włosy osłabiają wszelkie zabiegi stylizacyjne z wykorzystaniem wysokich temperatur. Pukle zdecydowanie nie lubią: ciepłego nawiewu z suszarki, działania lokówki, prostownicy, karbownicy czy falownicy. Podczas użytkowania tego typu urządzeń, bez stosowania kosmetyków termoochronnych, narażasz włosy na przesuszenie, łamliwość, rozdwajanie końcówek, matowienie, a także poważne zniszczenie ich struktury. Po produkty zabezpieczające pasma przed wysokimi temperaturami warto sięgać także latem, kiedy kosmyki wystawione są na działanie promieniowania słonecznego. W tym okresie należy wybierać kosmetyki, które dodatkowo zawierają w swoim składzie filtry UV. Pozwoli to cieszyć się zdrowym wyglądem włosów przez długi czas. Kosmetyki termoochronne sprawdzą się także przed wizytą w saunie.

Czy kosmetyki termoochronne działają?

Zdecydowanie tak! Należy jednak pamiętać, iż produkty zabezpieczające włosy przed wysokimi temperaturami pomimo iż znacznie niwelują ryzyko powstawania zniszczeń, to nie wyeliminują go w stu procentach. Zawsze warto chronić pukle sięgając po tego typu produkty, ale mając przy tym świadomość, iż częste stosowanie urządzeń narażających włosy na działanie bardzo wysokich temperatur, w dłuższej perspektywie może znacznie osłabić pasma.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Czym jest Air Touch?

Jakie najważniejsze składniki zawierają kosmetyki termoochronne?

W tego typu produktach znajdziemy przede wszystkim: ksylozę i silikony. Jak działają i czym się charakteryzują?

  • Ksyloza – jest rodzajem cukru, który pod wpływem wysokiej temperatury rozpuszcza się na włosach otaczając je powłoką ochronną zabezpieczającą pukle przed zniszczeniami.
  • Silikony – dzięki zawartości polimerów silnie nawilżają, a także natłuszczają włosy, chroniąc je przed przesuszeniem, a także powstawaniem ubytków w strukturze.

Ponadto popularnymi składnikami są:

  • Tłuszcze – są składnikiem niektórych kosmetyków termoochronnych – nie występują w każdym z nich. Mają za zadanie nawilżać i nabłyszczać włosy zabezpieczając je przed negatywnym wpływem wysokich temperatur.
  • Jedwab – składnik, który również jest często dodawany do produktów termoochronnych. Zabezpiecza on pukle dodając im przyjemnej gładkości.
  • Olej jojoba – doskonale nawilża i pielęgnuje włosy zapewniając im przyjemną miękkość. Nie znajdziemy go jednak we wszystkich produktach zabezpieczających pasma przed wysokimi temperaturami.
  • D-panthenol – wykazujący adekwatności nawilżające i uelastyczniające.

Jeśli zaś chodzi o składnik, którego należy unikać w kosmetykach termoochronnych, to jest nim zdecydowanie alkohol, który może znacznie wysuszyć strukturę pasm.

Czym należy zmywać produkty termoochronne?

W związku z tym, iż produkty zabezpieczające włosy przed działaniem wysokich temperatur dokładnie otulają pasma, a także mocno do nich przylegają, aby je zmyć należy sięgnąć po dość mocny szampon do włosów. Sprawdzą się tu szczególnie produkty głęboko oczyszczające lub te zawierające niepopularny składnik – SLS.

Zalety używanie termoochrony – czyli jakie efekty gwarantują profesjonalne produkty?

Tego typu produkty nie tylko zabezpieczają pasma przed wysokimi temperaturami i powodowanymi przez nie zniszczeniami, ale także:

  • Kondycjonują włosy
  • Nawilżają
  • Ujarzmiają kosmyki
  • Przeciwdziałają puszeniu
  • Nabłyszczają
  • Dodają miękkości
  • Nadają zdrowy wygląd
  • Zapobiegają elektryzowaniu

Co istotne – kosmetyki termoochronne nie uzupełnią ubytków we włosach i nie zregenerują zniszczonych pukli. Mogą one jedynie zapobiec przed powstawaniem dalszych problemów.

Jak działają kosmetyki termoochronne? Nie tylko zabezpieczają pukle przed wysokimi temperaturami, ale także je pielęgnują. Fot. Adobe Stock

Termoochrona włosów – dodatkowe wskazówki

Wybierając produkt teremoochronny do włosów warto sprawdzić różne rodzaje, aby sięgnąć po ten, który będzie najlepiej odpowiadał potrzebom naszych włosów. Powinno się też ustawiać na urządzeniach stylizacyjnych najniższą możliwą temperaturę – o ile oczywiście posiadają jej regulację. Podczas mycia pukli zrezygnujmy z gorącej wody. Warto natomiast korzystać z letniej, a choćby chłodnej, która zamyka łuski włosów. Należy pamiętać, żeby sięgać po urządzenia takie jak lokówka czy prostownica dopiero po osuszeniu pasm.

W jakiej temperaturze niszczą się włosy?

Należy pamiętać, iż wysoka temperatura zawsze negatywnie wpływa na kondycję kosmyków, dlatego warto jej unikać zawsze, kiedy możemy sobie na to pozwolić. Dzięki kosmetykom termoochronnym można oczywiście w znacznym stopniu zniwelować jej niepożądane działanie. Specjalistyczne produkty to nie wszystko – warto także wiedzieć, w jakiej temperaturze niszczą się włosy, aby wybrać odpowiednią do naszych pasm – szczególnie, iż większość nowoczesnych urządzeń jest wyposażonych w regulację ciepła i wyświetlacz, który pokazuje jego poziom.

Podczas suszenia nie powinniśmy przekraczać temperatury wynoszącej 60 st. Celsjusza. Wyższa powoduje wyparowywanie wilgoci z włosów i co za tym idzie – nie tylko przesuszenie, ale także naruszenie struktury kosmyków oraz niszczenie keratyny – czyli białka będącego budulcem pasm. Wiele suszarek umożliwia osuszanie pukli w niskich temperaturach – z czego warto korzystać, jeżeli mamy taką możliwość. Co ważne – zbyt częste suszenie włosów w temperaturze już 70 st. Celsjusza może powodować ich wypadanie.

W jakich temperaturach można prostować włosów?

  • 100 st. Celsjusza – jest to maksymalna temperatura prostowania wilgotnych pukli (należy przy tym pamiętać, iż powinniśmy wystrzegać się stylizacji nieosuszonych pasm).
  • 170 st. Celsjusza – jest to maksymalna temperatura, w jakiej możemy prostować włosy cienkie, delikatne, zniszczone, łamliwe i rozjaśniane.
  • 200 st. Celsjusza – tyle wynosi maksymalna temperatura prostowania włosów zdrowych, a także lekko kręconych.
  • 230 st. Celsjusza – w takiej temperaturze możemy prostować grube, silne i gęste pukle, także te o bardzo drobnym skręcie.

Do jakiej temperatury nagrzewane są nożyce fryzjerskie?

Gorące nożyce fryzjerskie używane są, gdy chcemy uszczelnić końcówki włosów i przeciwdziałać ich zniszczeniom, w tym rozdwajaniu. Ekspert reguluje ich temperaturę w przedziale od 90 do 150 st. Celsjusza – w zależności od rodzaju i kondycji włosów.

To, jak działają kosmetyki termoochronne do włosów zależy od konkretnego produktu, a także rodzaju włosów. Fot. Adobe Stock

Ochrona włosów przed wysoką temperaturą i prostowaniem

Aby zabezpieczyć pukle przed szkodliwym wpływem wysokiej temperatury warto sięgać po sprawdzone kosmetyki, które gwarantują oczekiwane rezultaty. W sklepie fryzjerskim Trena.pl znajdziesz szeroki przekrój profesjonalnych kosmetyków do włosów światowych renomowanych marek, m.in.: Alfaparf, Kemon, Fudge, L’Oreal Professionnel, Revlon, Echosline, Inebrya, Chi, Fanola, Goldwell i wiele innych. Poniżej kilka produktów, które zdecydowanie warto poznać i włączyć do pielęgnacji swoich włosów.

Jaki spray termoochronny do włosów?

Jeśli szukasz skutecznego i gwarantującego rewelacyjne rezultaty spray’u termoochronnego to zdecydowanie wypróbuj poniższe produkty, aby zapewnić puklom pielęgnację na najwyższym poziomie.

  • Tremoochronny spray do włosów blond Fudge Tri-Blo Clean Blond – stworzony do zabezpieczenia i pielęgnacji rozjaśnianych pukli. Produkt ten chroni pasma przed temperaturą sięgającą do 235 st. Celsjusza. Gwarantuje także włosom wyjątkową jedwabistość, miękkość i blask. Doskonale ujarzmia pasma, ułatwia stylizację, a do tego neutralizuje żółte refleksy. Chroni także włosy przed promieniowaniem UV. W swoim składzie ma mleczne proteiny.
  • Echosline Estyling Protector to kosmetyk, który otula pasma powłoką ochronną zabezpieczając je przed zniszczeniami wynikającymi ze stosowania wysokich temperatur. Nadaje puklom piękny połysk i przyjemną gładkość i nie skleja przy tym pasm.

Jak używać spray’u termoochronnego?

Jeśli zastanawiasz się, jak stosować spray termoochronny do włosów, to pamiętaj, aby kosmetyk ten aplikować na pukle z odległości ok. 20-30 cm. Kosmyki powinny być umyte i osuszone. Ważne jest, aby nie przesadzać z ilością produktu, żeby nie obciążyć pasm i nie spowodować efektu przetłuszczonych włosów. Nie powinno się także stosować tego kosmetyku u nasady pukli. Może to bowiem spowodować szybsze przetłuszczenie włosów, a w efekcie – ich nieświeży i nieatrakcyjny wygląd. Dopiero po aplikacji spray’u termoochronnego można przejść do stylizacji fryzury.

Co nałożyć na włosy przed prostowaniem?

Marki kosmetyczne oferują także produkty termoochronne dedykowane pielęgnacji włosów przed zastosowaniem prostownicy.

Spray termoochronny do prostowania włosów Lisap Ultimate 3 Straight Fluid – to produkt, który sprawdzi się szczególnie kiedy często sięgamy po prostownicę. Jest odpowiedni do stosowania na każdego typu puklach. Doskonale je ujarzmia i oczywiście zabezpiecza przed działaniem wysokich temperatur – i co się z tym wiąże – powstawaniem uszkodzeń. W swoim składzie ma Kerasilk Complex – czyli mieszankę trójwymiarowych polimerów silikonowych, keratyny i ceramidów. Takie połączenie przywraca puklom blask, odbudowuje i przeciwdziała łamliwości.

Profesjonalny termoochronny spray prostujący włosy Revlon Style Master Lissaver, który zabezpiecza pukle przed działaniem temperatury wynoszącej choćby 230 st. Celsjusza. Produkt nie tylko ułatwia prostowanie, ale także wygładza pasma, ujarzmiając je i dodając im blasku.

Termoochronny krem wygładzający Joanna Professional Thermo zawiera w swoim składzie d-panthenol, który wykazuje adekwatności nawilżające, uelastyczniające i pogrubiające pasma. Produkt ten doskonale dyscyplinuje pukle, przeciwdziała puszeniu, nadaje blask, miękkość i przyjemną gładkość.

Wybierając kosmetyki termoochronne do włosów warto kierować się indywidualnymi potrzebami dopasowując produkt do swojego rodzaju pukli. Należy przy tym sięgać po profesjonalne marki, które gwarantują uzyskanie pożądanych rezultatów. Pomocne mogą okazać się także opinie internautów na temat danego produktu oraz opisy na stronie internetowej, z którego dowiemy się, jakie adekwatności wykazuje dany kosmetyk i na jakich włosach sprawdzi się najlepiej.

Idź do oryginalnego materiału