Tapirowanie włosów to popularny sposób nadania fryzurze optycznie objętości. Sprawdza się na każdego rodzaju puklach – niezależnie od ich gęstości, grubości, porowatości czy długości. jeżeli zastanawiasz się, jak tapirować włosy, czy niszczy ono włosy, a także, jak wykorzystać je przy poszczególnych fryzurach – koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
Czym jest tapirowanie włosów?
Tapirowanie to bardzo popularna technika stylizacji kosmyków, po którą chętnie sięgają zarówno zawodowi fryzjerzy, jak i osoby dbające o wygląd swoich włosów w domowym zaciszu. Polega ono na przeciąganiu pasm podzielonych na niewielkie części w stronę cebulek. Tak powstały tapir możesz utrwalić dzięki lakieru do włosów.
Zalety tapirowania włosów
Poprawnie wykonane tapirowanie doda Ci uroku i pozwoli na stworzenie wielu włosowych stylizacji. Do jej zalet należą:
- Dodanie optycznie objętości i gęstości,
- Utrwalenie fryzury na długi czas,
- Zachowanie naturalnego ruchu kosmyków,
- Dodanie pazura włosowej stylizacji.
Czy tapirowanie niszczy włosy?
Samo tapirowanie wykonywane poprawnie i delikatnie nie niszczy włosów. Kosmyki mogą ulec natomiast uszkodzeniom w momencie ich rozczesywania. Tapirowanie może bowiem powodować plątanie pasm, a podczas przywracania im ich naturalnego wyglądu, można je poszarpać, połamać, a nawet… powyrywać. Z tego powodu warto skorzystać z delikatnej dla włosów szczotki do rozczesywania, która zmniejszy ryzyko wystąpienia negatywnych konsekwencji. Takim produktem może być np. ta z naturalnym włosiem dzika, która jest niezwykle delikatna dla kosmyków.
Jak tapirować włosy? Instrukcja krok po kroku
- Krok 1: Przed przystąpieniem do tapirowania włosów, dokładnie je rozczesz, aby proces rozdzielania kosmyków przebiegał bezproblemowo,
- Krok 2: Kolejno wydzielaj pasma o szerokości 2 do 3 cm,
- Krok 3: Możesz nanieść na kosmyki lakier do włosów, który ułatwi stylizację, a także utrzyma tapir w ryzach,
- Krok 4: Pasma przytrzymaj w powietrzu,
- Krok 5: Grzebieniem z wąsko rozstawionymi ząbkami przystąp do wykonania tapiru, przeciągając grzebień po pasmach w stronę cebulek włosów,
- Krok 6: Utrwal tapir lakierem,
- Krok 7: Aby osiągnąć naturalny rezultat każde pasmo, które było tapirowane, możesz wygładzić od góry delikatnie szczotką.
Jak tapirować włosy? To warto wiedzieć
Pamiętaj, aby nie tapirować całych włosów – chyba, ze zależy Ci na fryzurze z efektem wow i przyciąganiu wzroku duża objętością włosów. Tapirować powinno się wyłącznie część kosmyków, a w celu dodania im kuszącej objętości należy to wykonać na końcach pasm, a także w połowie ich długości.
Ważne jest także, aby tapirować odpowiednią ilość włosów – szczególnie, kiedy mamy do czynienia z cienkimi puklami. Efekt powinien być subtelny, a do wykonania tapiru nie powinno się używać wszystkich kosmyków.
Wykonując na włosach koka należy tapirować włosy na górze głowy. Po wykonaniu fryzury możesz delikatnie przeciągnąć szczotką po ich powierzchni, aby nadać im gładkość i ukryć tapir.
Nie należy wykonywać tapirowania na świeżo umytych włosach, szczególnie tych pokrytych duża ilością kosmetyków nawilżających i odżywczych. Efekt w takim wypadku może nie być spektakularny, a kosmyki mogą gwałtownie oklapnąć.
Jaki grzebień do tapirowania włosów?
Do tapirowania włosów warto użyć przeznaczonych do tego grzebieni. Takie produkty mają zwykle gęsto osadzone ząbki, a także są zakończone szpikulcem, który ułatwia rozdzielanie kosmyków. Ich niewątpliwą zaletą jest także to, iż dostępne są zwykle w atrakcyjnych cenach, co czyni je produktem, po który sięgnąć może dosłownie każdy. Sprawdzają się zarówno w profesjonalnych salonach fryzjerskich, jak i w domowym zaciszu. Do tapirowania włosów możesz użyć m.in.:
Lussoni DC 502
Grzebienia do tapirowania i wydzielania pasemek Lussoni DC 502, który ma dwustronnie ustawione ząbki, zróżnicowane pod względem grubości i długości. Sprawdza się on także podczas innego rodzaju stylizacji kosmyków, a także ich koloryzacji. Z jednej strony zakończony jest ząbkami z haczykami, które ułatwiają oddzielenie cienkich pasm. Grzebień ma adekwatności antystatyczne, co jest niezwykle pomocne podczas procesu tapirowania, wykonany jest z trwałego materiału (35% karbonu), a także jest odporny na działanie wysokich temperatur – do 230 st. Celsjusza, a także nie ulega zniszczeniom podczas stosowania środków do dezynfekcji.
Lussoni Lc 200
Lussoni Lc 200 to kolejny grzebień do tapirowania, po który możesz sięgnąć. Połączony jest on z metalowym widelcem umożliwiającym uniesienie, a także ułożenie natapirowanych kosmyków. Grzebień ten ma naprzemiennie ułożone ząbki, dzięki czemu tapirowanie jest niezwykle proste. Ma on adekwatności antystatyczne, dzięki czemu zapobiega elektryzowaniu się włosów i jest wykonany z trwałego materiału odpornego na wysokie temperatury, a także środki do dezynfekcji.
Lussoni LTC 210
Lussoni LTC 210 to najbardziej tradycyjny w naszym zestawieniu grzebień do tapirowania włosów. Posiada zróżnicowaną grubość ząbków i pomaga w nadaniu fryzurze pożądanego kształtu, a szpikulec ułatwia rozdzielanie pasm, a także uniesienie tych natapirowanych. Podobnie jak pozostałe grzebienie w zestawieniu również ten jest odporny na działanie wysokich temperatur i środków do dezynfekcji. Jest on także lekki i poręczny, dzięki czemu zapewnia wysoki komfort pracy.
Jak tapirować włosy do kucyka?
Tapirowanie może okazać się także pomocne przy wykonywaniu efektownego kucyka. Jak go stworzyć?
- Podziel kosmyki na dwie równe części,
- Dolną zwiąż gumką,
- Przejdź do tapirowania górnej części rozdzielając kosmyki na pasma,
- Po natapirowaniu ostatniego, górnego pasma delikatnie przeciągnij włosy z góry szczotką, aby wygładzić pukle,
- Połącz górną i dolną część włosów i zwiąż je gumką.
Czym zastąpić tapirowanie włosów?
Jeśli zastanawiasz się, co zrobić żeby włosy były podniesione u nasady, a tapirowanie nie jest dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem lub po prostu poszukujesz alternatywnych metod nadawania objętości, poniżej mamy kilka technik, z których możesz skorzystać.
- Wąska karbownica zastosowana u nasady włosów pozwala na ich trwałe uniesienie i dodanie optycznie objętości. Warto ją zastosować w poniższych partiach kosmyków, aby nie było widać pofalowania. Korzystając z niej należy wydzielać niewielkie pasma i zastosować ją raz, ewentualnie dwa razy na długości pasm (jedno „przyciśnięcie” pod drugim). Tutaj także przyda się grzebień do tapirowania – a dokładnie jego szpikulec. Pomoże Ci on w łatwy sposób oddzielić od siebie kosmyki.
- Suszenie włosów z głową pochyloną do dołu to doskonały i bardzo popularny sposób nadawania kosmykom objętości. Warto podczas używania suszarki, rozczesywać przy tym pasma.
- Okrągła szczotka do stylizacji to bardzo dobra i prosta alternatywa dla tapirowania przynosząca spektakularne rezultaty. Wąskie pasma włosów nawijaj u nasady na szczotkę i skieruj na nie z góry strumień powietrza. Pamiętaj, iż o ile zależy Ci na wyjątkowo spektakularnej objętości, sięgnij po szczotkę o większej średnicy, która lepiej odbije pukle u nasady.
- Pomocne w nadawaniu włosom dodatkowej objętości jest także spanie ze związanymi w kok kosmykami. Należy robić go na czubku głowy, aby utrwalić uniesienie pasm podczas snu.
- Nieoczywistym sposobem dodawania objętości jest także zastosowanie suchego szamponu – poza adekwatnościami odświeżającymi, pozwala on także nadać fryzurze wyjątkowego charakteru. Możesz także wykorzystać w tym celu puder do włosów.
- Wykorzystaj wałki do włosów! Kiedy włosy będą już w większości osuszone nawiń niewielkie pasma na duże wałki i dokończ suszenie. Dla wzmocnienia efektu możesz także nanieść odrobinę lakieru, który utrwali efekt odbicia kosmyków.
Tapirowanie może być doskonałą techniką na budowanie fryzury zarówno na krótkich, jak i długich kosmykach. Może pomóc w stworzeniu wielu włosowych stylizacji, dlatego warto wypróbować go na swoich włosach i sprawdzić, jak zadziała w Twoim wypadku.