Właściwie dobrane lampy pozwalają lepiej wypocząć, kreują nastrój i niepowtarzalny klimat wnętrza. Warto starannie przemyśleć projekt oświetlenia salonu, aby niezależnie od sytuacji zapewniał komfortową atmosferę. Jak odpowiednio dobrać oświetlenie tego pomieszczenia?
Lampa sufitowa to nie wszystko
Salon to pokój pełniący wiele funkcji, często połączony z jadalnią i kuchnią, który służy do wypoczynku, przyjmowania gości bądź spożywania posiłków. Oświetlenie salonu powinno być w zawiązku z tym tak dobrane, by pomóc w realizacji tych potrzeb. Jedna lampa sufitowa to zwykle zbyt mało. Najlepiej zastosować kilka punktów świetlnych i kilka zróżnicowanych rodzajów oświetlenia. Dzięki temu łatwo podzielimy pomieszczenie na strefy i zapewnimy maksymalny komfort użytkownikom.
Ile źródeł światła zainstalować?
Podstawowe oświetlenie to źródło światła, które równomiernie oświetla całe wnętrze. Mamy do wyboru żyrandole, plafoniery, lampy wiszące, małe reflektory na linkach bądź szynach, a także niezwykle popularne halogeny, które można wbudować np. w podwieszany sufit. W salonie o dużej powierzchni konieczne jest zamontowanie kilku źródeł światła, które powinny pasować do siebie pod względem estetyki, ale także temperatury barwowej. Natomiast w wysokim pomieszczeniu musi znaleźć się co najmniej jedno silne źródło światła. interesujący efekt daje skierowanie lampy na sufit – wówczas wnętrze oświetla światło odbite.
Temperatura barwowa– wybierz światło naturalne
Stosując źródła światła o różnym natężeniu i kierunkach, z łatwością stworzymy w poszczególnych strefach salonu wyjątkową aurę. Jednak najczęściej kluczową rolę odgrywają lampy sufitowe. Taka lampa powinna się znaleźć przede wszystkim nad częścią wypoczynkową, co zapewni przyjemną atmosferę, zarówno dla rodziny, jak i odwiedzających dom gości. Światło górne przydaje się także podczas rodzinnych spotkań wypoczynkowych – np. grania w gry planszowe czy zabaw z dziećmi. jeżeli chcemy nadać pomieszczeniu bardziej przytulnego charakteru, bez problemu stworzymy dodatkową strefę relaksacyjną, instalując lampę stojącą – np. w kącie obok fotela i regału z książkami.
Oświetlenie dekoracyjne w salonie
Źródło światła powinno zapewniać dobre warunki do czytania. Lampka stojąca dająca możliwość skierowania światła w wybrane miejsce przyda się także wtedy, gdy zamiast książki bądź gazety, zdecydujemy się na film. W pokoju dziennym można zastosować również dodatkowe, subtelne oświetlenie, np. niewielkie reflektorki podświetlające obrazy czy gablotkę z rodzinnymi pamiątkami. Szerokie możliwości stwarzają nowoczesne listwy led, które można zamocować do ściany, sufitu lub ukryć w podłodze. Pamiętajmy, by zachować umiar w aranżacji oświetlenia. Zbyt wiele zróżnicowanych źródeł światła spowoduje, iż wnętrze będzie nieprzytulne i przytłaczające. Rozmieszczenie punktów świetlnych najlepiej zaplanować jeszcze na etapie budowy – wymaga bowiem odpowiedniego poprowadzenia instalacji elektrycznej i przygotowania gniazdek w wybranych miejscach. Równolegle najlepiej planować także rozmieszczenie takich elementów, jak kanapa, stół jadalny czy wyspa kuchenna – jeżeli przewidujemy dla nich dodatkowe oświetlenie.