Współcześnie bardzo często zauważamy, iż jedynym, co dzieli właścicieli prywatnych rezydencji i apartamentów od spełnienia marzeń o pięknym wnętrzu, jest doskonale zaaranżowana antresola. Decydując się na wprowadzenie takiego rozwiązania do naszej przestrzeni, naturalnie zależy nam na tym, by było ono jak najbardziej efektowne. Samą antresolę można zaaranżować na wiele różnych sposobów, niemal hipnotyzująco przyciągających wzrok gości. Co jednak z tą przestrzenią tuż za balustradą, gdzie kończy się piętro antresoli?
Wysokie przestronne pomieszczenia są doskonałą okazją do wprowadzenia w naszym wnętrzu wielkogabarytowego, efektownego oświetlenia. Antresole kryją w sobie jednak wiele pułapek, które mogą sprawić, iż końcowy efekt będzie się różnił od naszych oczekiwań. Na co więc warto zwrócić uwagę, dobierając lampę do antresoli? Rozkładamy ten problem na czynniki pierwsze, dzieląc się solidną dawką szczegółowych informacji i konkretnych porad.
Inspiracja spiralnej lampy kryształowej w aranżacji antresoli połączonej z salonem.
Lampy wiszące do antresoli – jakich błędów nie popełniać?
Długa lampa kryształowa na antresoli pełni nie tylko rolę źródła światła. Odpowiednio dopasowana do parametrów wnętrza, staje się jego swoistą biżuterią. I mimo iż udekorowanie przestrzeni na antresoli kryształem wydaje się być doskonałym rozwiązaniem, to jednak i tutaj właściciele wysokich pomieszczeń natrafiają na pewne trudności.
Do najczęstszych błędów, jakie sami dostrzegamy w doborze lamp do antresoli zaliczylibyśmy:
- zbyt niskie zawieszenie oświetlenia, przez co z poziomu antresoli widoczny jest jedynie łańcuch,
- zawieszenie lampy zbyt wysoko lub na bardzo krótkim łańcuchu, przez co lampa sprawia wrażenie niedopasowanej do parametrów wnętrza – innymi słowy zwyczajnie „ginie” nam pod sufitem,
- brak możliwości kontroli, ile punktów świetlnych uruchamia się na raz – często zamiast podwójnego włącznika, właściciele antresoli decydują się na pojedynczy, przez co na raz uruchamia się np. wszystkie 50 punktów świetlnych, co znacząco wpływa na komfort codziennego użytkowania,
- niewykorzystanie potencjału mieszczącego się nad antresolą strychu do zaimplementowania wciągarki (dlaczego to takie ważne, wyjaśnimy poniżej).
Znajdując się jeszcze na etapie doboru lampy do antresoli, wyżej przedstawionych błędów można uniknąć. Posiadając już zasoby odpowiedniej wiedzy, jesteśmy w stanie obliczyć optymalne parametry lampy i sprawić, by codzienne użytkowanie było dla nas niczym innym, jak tylko przyjemnością.
Krok 1 – Jak wybrać lampę do antresoli?
Zanim jednak zaczniemy obliczać parametry lampy, sami musimy zastanowić się nad tym, jaki konkretnie model oświetlenia chcielibyśmy umieścić w naszej przestrzeni. Inaczej bowiem będziemy podchodzić do szerokich, rozłożystych lamp, inaczej również do smukłych, wąskich modeli.
Czy to będzie żyrandol w typie spirali, klasyczna Maria Teresa, czy pałacowe oświetlenie Paris? A może w całości indywidualny projekt? To niezwykle istotne, by odpowiednio wcześniej określić, jakiego typu będzie nasze oświetlenie główne. A mówiąc „odpowiednio wcześniej”, mamy na myśli etap robót budowlanych lub wykończeniowych. Nieodkładanie tej decyzji na później pomoże nam uniknąć wielu kłopotliwych sytuacji (oraz kilogramów kurzu).
Aby jeszcze bardziej przybliżyć istotę problemu, posłużymy się przykładami.
Lampy sufitowe spiralne to modele o nietypowej konstrukcji. Ich budowa przypomina odwrócony stożek, wobec czego góra oświetlenia ma bardzo szeroką średnicę. Jednak im bliżej końca, tym średnica zwęża się coraz bardziej. Z kolei modele Maria Teresa czy Paris stanowią zupełne przeciwieństwo spirali. W ich przypadku najszersze, najbardziej rozłożyste elementy znajdują się u dołu konstrukcji.
Przykład długiej lampy spiralnej na antresoli. Lampa w tym typie charakteryzuje się kształtem przypominającym odwrócony stożek.
Klasyczny żyrandol z kolekcji Maria Teresa w aranżacji antresoli. Charakteryzuje się bardzo rozłożystą formą, wobec czego zupełnie inaczej operuje się proporcjami oświetlenia.
Indywidualny projekt żyrandola na antresolę w oparciu o lampy z kolekcji Paris. Ponownie mamy do czynienia z kształtem, gdzie lampa od góry jest wąska, natomiast im bliżej dołowi, tym jej wymiary się poszerzają.
Specyfika budowy każdego z tych modeli ma najważniejsze znaczenie w obliczaniu adekwatnych parametrów. Lampę, której największa szerokość przypada na dolną część konstrukcji, należy umieścić znacznie bliżej sufitu. Z kolei długi, wąsko kończący się żyrandol możemy już zawiesić nieco niżej. Pozwoli to zachować nastrojowe światło, a jednocześnie wprowadzić intrygujący akcent do pomieszczenia.
Po inspiracje modeli możesz sięgnąć do naszej zakładki „Kolekcje” lub też wirtualnego katalogu produktów. Przeglądając nasze przykładowe realizacje, nie musisz sugerować się wyłącznie realizacjami wykonanymi dla wnętrz z antresolą. Wybierz taką lampę, która w największym stopniu skradła Twoją uwagę, a to już do naszej pracowni będzie należało dopasowanie jej do Twojej przestrzeni.
Krok 2 – Jak dobrać wymiary lampy do antresoli?
Gdy znany jest nam już model żyrandola, łatwo możemy już obliczyć wymiary, jakie powinna mieć lampa do antresoli.
Wciąż posługując się przykładem lampy spiralnej, należy mieć na uwadze fundamentalną kwestię – najszersza część żyrandola powinna znaleźć się na wysokości wzroku. o ile lampę umieścimy niżej, to z poziomu antresoli widoczny będzie wyłącznie łańcuch. Łańcuch bądź też ewentualnie to, co znajduje się z nim, np. okno. Pusta przestrzeń z kablem to z pewnością nie jest to, co chcemy osiągnąć, decydując się na tak efektowną przestrzeń, jaką jest antresola.
Pochylmy się na chwilę nad poniższym obrazkiem.
Jak obliczyć wymiary lampy do antresoli? Schemat pomocniczy.
Do obliczenia wymiarów lampy, w pierwszej kolejności wyznaczamy długość odcinka od podłogi do piętra antresoli. Na cele niniejszego poradnika roboczo przyjmiemy, iż odcinek ten wynosi 270 cm, czyli tyle, ile najczęściej stanowi wysokość standardowych pomieszczeń.
Następnie, zerkając na powyższy szkic, skupiamy się na odległości, jaką wyznacza odcinek od sufitu do wysokości wzroku.
Znając już te dwie wartości (odległość od podłogi do piętra antresoli oraz od sufitu do poziomu wysokości wzroku), wstępnie możemy oszacować wysokość lampy. Jak? Zwyczajnie dodajemy je do siebie i odejmujemy od całkowitej wysokości pomieszczenia.
Umieszczając lampę tak, iż jej odległość od podłogi wynosić będzie 270 cm, unikamy przytłoczenia pomieszczenia żyrandolem. o ile nie zachowamy tej odległości, będziemy odnosić nieustanne wrażenie, iż lampa spada nam na głowę. Standardowe 270 cm z naszego przykładu stanowi więc minimalną wartość, jaka powinna zostać zachowana pomiędzy zakończeniem lampy a podłogą.
Powyżej przedstawiony schemat należy traktować wyłącznie jako punkt wyjścia. Nie możemy zapominać, iż ile modeli lamp, tyle też licznych rodzajów mocowań. Wysokość całkowita żyrandola będzie się różnić w zależności od tego, czy zdecydujemy się na montaż lampy bezpośrednio do sufitu, czy też na mocowanie dzięki łańcucha, cieniutkich linek lub eleganckiej rurki.
Wymiary lampy do antresoli a wysokość barierki.
Jeżeli zdecydujemy się na mocowanie lampy na łańcuchu, przyda nam się jeszcze jedna wartość – wysokość barierki na antresoli. o ile jeszcze nie w głowie nam wykańczanie wnętrza i zwyczajnie nie jest nam ona znana, roboczo możemy przyjąć, iż będzie wynosić pomiędzy 90 a 100 cm. Stojąc przy takiej barierce, nasz wzrok znajduje się mniej więcej na wysokości 160 – 170 cm, licząc od poziomu górnego piętra (czyli piętra z antresolą). W przypadku mocowania lampy na łańcuchu, wartości te pozwolą nam oszacować jego długość, a tym samym odległość oświetlenia od sufitu.
W przypadku lamp spiralnych na antresoli, bardzo często jednak zalecamy mocowanie bezpośrednio do sufitu. Jako iż jest to bardzo nowoczesny model, warto zaprezentować go w pełnej krasie. Łańcuch z kablem może odebrać mu nieco uroku – zwłaszcza iż są to elementy, które zaczynają się kurzyć jako pierwsze.
Mocując lampę bezpośrednio do sufitu, nie musimy tak bardzo zaprzątać sobie głowy wysokością wzroku czy barierki. Wtedy wystarczy, iż będziemy znali wysokość całkowitą pomieszczenia, od której odejmiemy wartość 270 cm.
Lampa w typie spirali mocowana bezpośrednio do sufitu.
Z kolei szerokość lampy obliczamy zarówno z przestrzeni, jak i z wykazanej już wysokości oświetlenia. Najczęściej jest ona dobierana proporcjonalnie do modelu żyrandola. Dlatego też w kroku pierwszym położyliśmy tak duży nacisk na odpowiednio wczesne dobranie docelowego typu oświetlenia.
W tym miejscu ponownie wrócimy do naszego wirtualnego katalogu. Znając już wysokość swojej lampy (dla przykładu będzie to 225 cm) możesz zerknąć do katalogu i porównać inne lampy w Twoim typie oświetlenia o danej wysokości. Średnice mogą się różnić, jednak dzięki temu będziesz w stanie zwizualizować sobie, jak proporcjonalnie rozkłada się budowa oświetlenia.
Lampa do antresoli o nietypowym kształcie. Indywidualny projekt oświetlenia.
Podsumowując, w doborze lampy do antresoli, powinniśmy zwrócić uwagę na:
- odpowiednią wysokość lampy oraz jej proporcjonalną średnicę,
- długość łańcucha,
- rodzaj mocowania (bezpośrednio do sufitu lub opuszczona na łańcuchu, linkach czy też dzięki rurki),
- miejsce, jakie będzie oświetlała (np. przestrzeń między schodami, w których często decydujemy na długość niemal aż do podłogi),
- ewentualne elementy kolizyjne (np. belki, skosy, pochwyty, poręcze, nawiew z klimatyzatora).
Krok 3 – Pułapki w doborze lampy do antresoli
Kiedy już wydaje nam się, iż pomyśleliśmy o wszystkim, okazuje się, iż umknął nam gdzieś… kontekst. Lampa przecież nie funkcjonuje w próżni. Jest elementarną częścią wnętrza, w którym oprócz niej znajdują się również okna, drzwi wejściowe i czy umeblowanie. W dodatku o tak okazałe żyrandole należy odpowiednio dbać, bo chyba nic tak bardzo nie ujmuje blasku lampie jak zakurzony kryształ.
Zadajmy więc sobie kolejne pytania:
- Czy obok antresoli znajduje się okno? Czy zależy nam na tym, aby oświetlenie antresoli było widoczne z zewnątrz budynku, czy też nie?
- Czy przestrzeń z antresolą znajduje się przy drzwiach wejściowych? jeżeli tak, to czy ważne jest dla nas to, aby lampa była widoczna od razu po przekroczeniu progu budynku?
- Czy nad antresolą znajduje się strych?
- Czy przestrzeń z antresolą została zaprojektowana łącznie z dostępem do wciągarki?
Obiecaliśmy konkretne informacje w niniejszym poradniku, więc ponownie posłużymy się przykładem. Załóżmy, iż w pomieszczeniu z antresolą znajduje się prosty sufit, a tuż nad nim dostęp do strychu. Nasza przestrzeń liczy łącznie 6 m wysokości i chcemy umieścić w niej lampę z kolekcji Modeo (sprawdź: MO/120/225).
W przypadku mocowania tego modelu lampy, często proponujemy wykorzystanie bardzo zgrabnych, eleganckich rurek, które optycznie dodają żyrandolowi swego rodzaju lekkości. Przewód zostaje poprowadzony właśnie wewnątrz takiej rurki, a więc pozbywamy się nieestetycznego kabla, dodatkowo zapobiegając gromadzeniu się kurzu.
Mocowanie lamp z kolekcji Modeo z wykorzystaniem eleganckich, minimalistycznych rurek.
Nasza przykładowa sytuacja wskazuje, iż nad antresolą znajduje się strych. Będąc na etapie robót budowlanych, znajdujemy w doskonałym momencie, by rozważyć wprowadzenie wciągarki.
Często tak wcześnie nie myślimy jeszcze o rozwiązaniach, które ułatwiłyby nam późniejsze użytkowanie oświetlenia – zwyczajnie wydają nam się zbędne na tym etapie. Wciągarkę z pewnością docenimy jednak dwa lata później, kiedy naszą okazałą lampę będziemy chcieli… umyć. Wciągarka pozwoli nam opuszczenie lampy aż do podłogi, dzięki czemu z łatwością dostaniemy się do każdego kryształu. I co istotne, wdrożenie takiego rozwiązania wcale nie musi być kosztowne. Sami już wielokrotnie mieliśmy do czynienia z wysokimi przestrzeniami, dzięki czemu doskonale znamy możliwości dostępne na rynku.
Zastosowanie wciągarki w montażu lampy do antresoli.
Aby móc jednak zastosować wciągarkę we wnętrzu, wcześniej powinniśmy porozmawiać z elektrykami i poprosić o stworzenie odpowiedniego otworu w stropie. O dyskretne zasłonięcie otworu zadbamy później, na etapie doboru mocowania. To, o czym powinniśmy jednak pamiętać w tym momencie, to możliwość poprowadzenia przewodu górą, przez strych. Łączenie naszej lampy pojawi się właśnie na strychu.
Jeżeli jednak w momencie czytania tego poradnika jesteś już na bardziej zaawansowanym etapie, a Twoi elektrycy przygotowali przewód od dołu, to wcale nie musisz załamywać rąk. Możemy łatwo obejść tę sytuację, przygotowując otwór tuż obok, równolegle do przewodu. To właśnie tym otworem poprowadzony zostanie kabel ze strychu. Otwór zamaskuje odpowiednio dobrana rozeta lub podsufitka.
Zapomnijmy na chwilę o naszym prostym suficie. Okazuje się, iż mamy znacznie większy problem – dysponujemy skośnym sufitem, a więc nie mamy dostępu do strychu. W takiej sytuacji o mocowaniu oświetlenia powinniśmy pomyśleć już na etapie zamykania sufitu. Problem, jaki najczęściej dostrzegamy wśród klientów ze skośnym sufitem, to niepasująca do niego podsufitka. Producenci oświetlenia rzadko też przewidują potrzebę dostosowania mocowania do skosu, a wraz z nim do rozet, wcześniej przygotowanych otworów czy przesuniętego kabla.
Mocowanie często należy zaprojektować oddzielnie, zwłaszcza iż występuje konieczność indywidualnego dopasowania do kąta nachylenia oraz rodzaju lampy. W końcu zależy nam na spójnej, eleganckiej całości. Mocowanie jest nieodłącznym elementem oświetlenia, więc dla nas, jako producentów, jest tak samo ważne, jak projekt lampy. W przypadku projektów lamp do antresoli najczęściej ten element omawiany jest z naszymi klientami indywidualnie. Proponujemy różne rozwiązania w zależności od tego, jakimi cechami charakteryzuje się ich sufit.
Mocowanie lampy kryształowej do skośnego sufitu.
Mocowanie lampy kryształowej z ozdobną rozetą.
Indywidualny projekt mocowania dopasowany do nietypowego kształtu lampy oraz przestrzeni.
Jak dobrać lampę do antresoli – podsumowanie
I tym sposobem przebrnęliśmy już przez wszystkie informacje, jakie chcieliśmy przekazać niniejszym wpisem. Na tym jednak temat doboru lampy do antresoli się nie kończy. Na swojej drodze po wymarzone oświetlenie może napotkać Cię jeszcze wiele problematycznych zagadnień poruszanych m.in. przez elektryka czy firmę budowlaną. Jeżeli nie chcesz, aby zaskoczyło Cię pytanie np. o wagę żyrandola, niebawem wrócimy tu z małą niespodzianką. Obserwuj nasze profile, aby nie przegapić żadnej informacji.
Jeżeli Twoja przestrzeń jest wyjątkowa i nie potrafisz dobrać do niej odpowiedniego oświetlenia lub też po prostu chcesz, aby Twoją antresolą zajęli się fachowcy, jesteśmy tu dla Ciebie.
W tym miejscu ponownie zachęcamy do sprawdzenia naszego katalogu. Zapoznaj się z naszymi propozycjami oświetlenia, wybierz lampy, które najbardziej przypadły Ci do gustu, a następnie wyślij je do nas wraz z wymiarami Twojego pomieszczenia. Poprosimy również o zdjęcie wnętrza z widocznym jednocześnie i sufitem, i podłogą. Resztą zajmiemy się już my. Wiadomość możesz wysłać na adres mailowy [email protected]. Inne sposoby kontaktu znajdziesz pod tym linkiem.