Jak dbać o włosy zimą? 5 wskazówek!

ohme.pl 1 rok temu

Zimą włosy wymagają szczególnej troski. To czas, kiedy są narażone na działanie bardzo wielu szkodliwych czynników zewnętrznych, które mogą powodować ich uszkodzenie, a choćby trwałe zniszczenie. Co zrobić, by tego uniknąć? Na szczęście zimowa pielęgnacja wcale nie musi być trudna! Wystarczy, iż będziesz pamiętać o kilku prostych zasadach i sięgniesz po adekwatne kosmetyki ochronne, np. serum silikonowe na włosy. Poznaj pięć wskazówek, jak zatroszczyć się o swoją fryzurę zimą!

Na co narażone są włosy zimą?

W zimie znacznie trudniej zadbać o piękny i zdrowy wygląd włosów. Mróz, wilgoć, wiatr, śnieg, zbyt suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach, noszenie czapek i szalików, wkładanie przez głowę ciepłych swetrów – to wszystko może stwarzać sporo problemów. Włosy puszą się lub wręcz przeciwnie, stają się przyklapnięte, elektryzują się, mają tendencję do przetłuszczania i zbijania w strąki albo odwrotnie – do przesuszania, końcówki się rozdwajają. To efekt dużych różnic temperatur, używania sztucznych tkanin, na których osadzają się i gromadzą ładunki dodatnie, a także gorszej cyrkulacji powietrza przy skórze głowy spowodowanej używaniem czapek.

Czy to oznacza, iż w zimie należy pogodzić się z koniecznością przeprowadzania skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych lub z tym, iż Twoja fryzura po prostu nie będzie wyglądać dobrze? Na szczęście nie! Wystarczy dobrze dobrane serum silikonowe na włosy i kilka drobnych zmian w codziennej pielęgnacji. Dbanie o włosy zimą wcale nie musi być trudne!

Jak zadbać o włosy w zimie? Poznaj 5 najważniejszych wskazówek!

W zimie podstawą pielęgnacji włosów jest zabezpieczanie ich przed uszkodzeniami, intensywne nawilżanie i odżywianie, a także… dbanie o siebie. Należy pamiętać, iż wygląd i kondycja włosów (tak samo jak skóry i paznokci) jest odzwierciedleniem stanu całego organizmu! Zima to czas, kiedy dużo częściej zmagamy się z niedoborami witamin i minerałów oraz infekcjami i problemami skórnymi. Mogą one stać się przyczyną pogorszenia stanu włosów, a choćby ich nadmiernego wypadania. Poznaj pięć prostych sposobów, jak temu zapobiec!

1. Pamiętaj o czapce!

Wiele osób zastanawia się, czy noszenie czapki zimą pomaga chronić włosy czy wręcz przeciwnie, powoduje ich uszkodzenia? Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna. jeżeli zależy Ci na pięknej fryzurze, noś czapkę! Zadbaj tylko, by była ona luźna i przewiewna, a także wykonana z naturalnych, miękkich materiałów. Sztuczne, szorstkie tkaniny mogą powodować elektryzowanie się pasm i uszkadzać ich strukturę, a jeżeli nie są oddychające, często stają się przyczyną ich przetłuszczania się i podrażnień skóry głowy.

Silny mróz jest tak samo groźny dla włosów jak wysoka temperatura. jeżeli cząsteczki wody, które znajdują się we wnętrzu włosa, zamarzną lub odparują, jego łodyga stanie się łamliwa, krucha, podatna na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo niskie temperatury osłabiają też cebulki włosowe, co może skutkować nadmiernym wypadaniem włosów. Z tego powodu czapka zimą jest niezbędna! Choć oczywiście należy pamiętać, by zdejmować ją zaraz po wejściu do ciepłego pomieszczenia, by uniknąć pocenia się.

2. Intensywnie odżywiaj, nawilżaj i wspomagaj regenerację

Dogłębnie odżywione, nawilżone i mocne włosy nie są tak podatne na uszkodzenia będące efektem zimowych warunków. Dlatego szczególnie w zimie warto zadbać o ich intensywną pielęgnację i dostarczanie im odpowiednich składników odżywczych, które wzmocnią ich strukturę, przyspieszą jej regenerację i wypełnią powstające w zimie mikroubytki. Przede wszystkim:

  • pamiętaj o używaniu emolientowych odżywek o naturalnym składzie, bez silikonów, w czasie każdego mycia głowy;
  • stosuj metodę OMO (odżywka – mycie – odżywka), by zintensyfikować działanie kosmetyków i chronić włosy;
  • nie korzystaj z szamponów zawierających silne detergenty (np. SLS), by nie osłabiać struktury włosów i uniknąć podrażnienia skóry głowy, która zimą może być delikatniejsza i bardziej podatna na pojawianie się łupieżu i infekcji;
  • wykonuj regularnie (co najmniej raz w tygodniu) olejowanie włosów przy użyciu naturalnych olejów dobranych do ich porowatości.

Zima to dobry czas, by zainteresować się tematem dbania o naturalną równowagę PEH włosów. Dostarczane w odpowiednich proporcjach proteiny, emolienty i humektanty sprawią, iż włosy staną się odporniejsze na uszkodzenia, nie będą się puszyć i elektryzować, zachowają też optymalny poziom nawilżenia.

3. Zabezpiecz włosy przed uszkodzeniami!

Bardzo ważnym elementem codziennej pielęgnacji włosów w zimie jest ich zabezpieczanie. W tym celu warto sięgnąć po serum silikonowe na włosy, np. proponowane przez Bioélixire olejki silikonowe. Silikony pełnią funkcję sztucznych emolientów, które osadzają się na powierzchni pasm, tworząc na niej szczelny film ochronny. Zabezpieczają w ten sposób włosy przed:

  • przenikaniem szkodliwych substancji chemicznych (m.in. smogu i spalin, które są dużym problemem w zimie),
  • utratą wilgoci,
  • uszkodzeniami mechanicznymi,
  • zmianami temperatur.

Silikony powinno się nakładać na ostatnim etapie pielęgnacji, ponieważ mogą blokować wchłanianie substancji odżywczych z innych kosmetyków. Możesz też regularnie nakładać serum silikonowe na końcówki włosów, by chronić je przed rozdwajaniem się i kruszeniem, co często zdarza się w zimie.

Warto sięgać przede wszystkim po produkty zawierające bezpieczne silikony, które nie nadbudowują się na włosach i dają się łatwo zmyć delikatnym szamponem lub odparowują same. Świetnym wyborem jest na przykład serum silikonowe z czarnuszką proponowane przez Bioélixire. W opinii wielu włosomaniaczek i influencerek to ochronny hit ostatnich lat!

Sprawdzone serum Bioélixire – „olejek z czarnuszki”. Jak stosować go zimą?

To kosmetyk intensywnym działaniu, który nie tylko chroni pasma, ale dodatkowo je odżywia, wzmacnia i wspomaga ich szybką regenerację. jeżeli zimą Twoje włosy elektryzują się, puszą, łamią, są osłabione, matowe i szorstkie – sięgnij po serum silikonowe z olejkiem z czarnuszki, malachitem i filtrem UV (zwane potocznie „olejkiem z czarnuszki” Bioélixire). Duża zawartość składników odżywczych poprawia kondycję włosów i przyśpiesza ich odbudowę, silikony chronią je, nadają im połysk i jedwabistą gładkość. Serum zawiera także skuteczny filtr UV – wiele osób zapomina o ochronie włosów przed promieniowaniem słonecznym w zimie!

Stosowanie olejku silikonowego z czarnuszką Bioélixire jest bardzo proste – pamiętaj, żeby zimą używać go po każdym myciu głowy, na zakończenie pielęgnacji. Nałóż jego niewielką ilość na dłonie, rozetrzyj i rozprowadź równomiernie po włosach (możesz przeczesać je grzebieniem). Nie wymaga spłukiwania! jeżeli pogoda jest wyjątkowo uciążliwa, a Twoje włosy potrzebują silnej ochronny, możesz powtarzać tę czynność dowolną liczbę razy w ciągu dnia.

4. Zadbaj o włosy także od wewnątrz!

Jak już zostało powiedziane, na stan włosów ma wpływ kondycja całego organizmu. jeżeli nadmiernie wypadają, są matowe i szorstkie, łamią się i kruszą, może być to oznaką niedoboru witamin i innych mikroelementów – taka sytuacja bardzo często ma miejsce w zimie, kiedy rzadziej sięgamy po świeże owoce i warzywa, mniej czasu spędzamy też na słońcu.

Oczywiście, zanim zaczniesz zażywać suplementy, podstawą powinna być konsultacja z lekarzem i przeprowadzenie odpowiednich badań, które pozwolą określić precyzyjnie, czego brakuje w organizmie. W zimie konieczne jest również dbanie o zbilansowaną dietę. Warto sięgać po produkty bogate w:

  • witaminy A, C, E, D, K i z grupy B,
  • minerały: cynk, żelazo, miedź, siarkę, fosfor, selen,
  • nienasycone i nasycone kwasy tłuszczowe (przede wszystkim omega-3, 6 i 9),
  • naturalne antyoksydanty.

To składniki niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów – regulują przebieg cyklu włosowego, zapobiegają łysieniu, poprawiają kondycję skóry głowy, stymulują cebulki włosowe i sprawiają, iż pasma stają się mocne i zdrowe.

5. Używaj suszarki z jonizacją i ceramiczną grzałką

Suszenie włosów po myciu w zimie jest konieczne – przy niskich temperaturach nie można pozwolić sobie na wychodzenie z domu z mokrą głową, poza tym włosy mogą schnąć znacznie dłużej, co bywa uciążliwe. Czy proces ten zawsze powoduje uszkodzenie włosów? Nie, jeżeli przeprowadzasz go we adekwatny sposób i przy użyciu nowoczesnego sprzętu. Szczególnie zimą używaj suszarki:

  • umożliwiającej regulację temperatury – im niższa będzie, tym mniejsze ryzyko uszkodzenia włosów;
  • posiadającej opcję chłodnego nawiewu – zawsze włączaj go na koniec suszenia, by wygładzić i nabłyszczyć pasma;
  • z funkcją jonizacji – jony ujemne generowane przez jonizator neutralizują ładunki dodatnie obecne na powierzchni włosów, co skutkuje domykaniem się łusek włosowych; to z kolei powoduje wygładzenie pasm, nabłyszczenie ich, poprawę ich odporności na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe czynniki zewnętrzne, zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z ich wnętrza, puszeniu się i elektryzowaniu;
  • z ceramiczną grzałką – która nagrzewa się równomiernie i doskonale przewodzi jony ujemne – dzięki niej suszenie trwa znacznie krócej;
  • o dużej mocy – dzięki większej sile nawiewu czas suszenia można skrócić do minimum.

Pamiętaj również o zabezpieczeniu pasm przed suszeniem dzięki kosmetyku termoochronnego lub serum silikonowego na włosy. Dzięki temu Twoja fryzura nie ucierpi pod wpływem działania wysokiej temperatury!

Piękne włosy zimą – to bardzo proste!

Pielęgnacja włosów zimą to nie tylko intensywne odżywianie, nawilżanie i wzmacnianie pasm, ale przede wszystkim ich zabezpieczanie przed mrozem, wiatrem, wilgocią i zbyt suchym powietrzem w ogrzewanych pomieszczeniach. Dobrze dobrana czapka to podstawa, ale równie istotne są odpowiednie kosmetyki – takie jak serum silikonowe z czarnuszką Bioélixire – umiejętne suszenie, a także zbilansowana dieta. Im bardziej zadbasz o siebie, tym piękniejszym wyglądem odwdzięczą się Twoje włosy!

Idź do oryginalnego materiału