Jak architektka urządziła własny dom? Inspirujący projekt z Koszalina

plndesign.pl 2 miesięcy temu

Jakiego rezultatu możemy się spodziewać po projekcie, którego architekt jest też zleceniodawcą? Kreatywności, dużej dozy swobody i zabawy z formą. Tak właśnie powstał dom Anetty Kazimierskiej z biura 2t-studio art&design, który autorka stworzyła z myślą o własnej rodzinie. Wnętrze jej 300-metrowej nieruchomości w Koszalinie sfotografował Bartłomiej Senkowski.

Nieoczywiste ognisko domowe

Koszaliński „Dom Swoisty” to projekt domu dla 4-osobowej rodziny. Jego wnętrza zostały zaaranżowane przez samą właścicielkę, Anettę Kazimierską, dzięki czemu znajdziemy tu mnóstwo ciekawych i niecodziennych rozwiązań stylistycznych. Architekta wiedząc, iż wszelkie decyzje – zarówno materiałowe, jak i wykonawcze – należą wyłącznie do niej, postawiła na odważną zabawę ze wzornictwem, materiałami i bryłą.

Funkcjonalny hol z ławką, wieszakami na ubrania i schodami prowadzącymi na piętro

Jak mówi, ideą projektu było stworzenie komfortowego wnętrza, w którym skoncentrowane będzie życie rodzinne. W efekcie powstał dom w kształcie wydłużonego prostokąta o powierzchni mieszkalnej równej 200 metrów kwadratowych, podzielonej na dwie kondygnacje: parter z częścią dzienną i gabinetami oraz piętro z trzema sypialniami i prywatnymi łazienkami dla każdej z nich. Taki zabieg pozwolił uzyskać poczucie swobody i przestrzeni, a jednocześnie bliskości. Jej dopełnieniem jest 100-metrowy garaż.

Nowoczesne królestwo naturalnych materiałów i stonowanych barw

Jak projektantka, a zarazem właścicielka domu, opisuje zaaranżowane przez siebie wnętrze? – To styl nowoczesny z nutą minimalizmu okraszony niezobowiązującą i stonowaną elegancją – mówi architektka Anetta Kazimierska.

Przez cały projekt przewija się spójna, neutralna kolorystyka oraz naturalne materiały. We wnętrzach dominują surowy beton, dąb manualnie postarzany, marmur, metal i szkło, które architektka skomponowała ze skromną gamą kolorystyczną, obejmującą czerń, biel, szarość i różne odcienie brązu. Sama również zaprojektowała większość mebli, jak np. szafy, komody, zabudowy oraz meble kuchenne i gabinetowe, które powstały z lakierowanej na czarno płyty OSB (pilśniowej).

Stylowe biuro z nowoczesnym, szklanym stołem

Do skompletowania wyposażenia posłużyła się ponadto markami takimi jak Tom Dixon, Vasco czy Duravit. Łącząca w sobie elementy industrializmu, nowoczesności i subtelności aranżacja Anetty Kazimierskiej została wyróżniona w kilku prestiżowych konkursach architektonicznych w kraju i na świecie. Do najważniejszych nagród, jakie otrzymał projekt, należą m.in. tytuł Residential Interior Private Residence w European Property Awards, United Kingdom czy Bronze Winner Habitat w IFI GAP – DDA Awards, New York.

Dom dwóch sfer

„Dom Swoisty” podzielić można na dwie części. Pierwszą z nich jest parter, gdzie znajduje się salon otwarty na kuchnię i jadalnię, łazienka oraz dwa gabinety do pracy. Tam uwagę najbardziej przyciągają meble kuchenne w nietypowym czarnym kolorze oraz dopasowane do nich stół i krzesła jadalniane z głęboko szczotkowanego drewna od Tom Dixon. Z kuchni przechodzimy prosto do części wypoczynkowej, czyli salonu z kominkiem i eleganckimi dodatkami, jak inspirowany tkanymi manualnie dywanami tureckimi dywan Patchwork od Miinu.

Antresola ze stalową siatką

Najbardziej intrygującym elementem aranżacji właścicielki biura 2t-studio jest jednak antresola wraz ze stalową siatką rozpiętą od sufitu do podłogi, która pełni funkcję balustrady, a jednocześnie nadaje całości niebanalnego charakteru. Przeszklona antresola prowadzi nas ku ukrytym na górze sypialniom – głównej i dwóm dziecięcym. W sypialni właścicieli domu nonszalancki szyk łóżka podkreślają wyszukane lampy inspirowane modą codzienną i stylem glampingowym. Przynależna do niej łazienka łączy za to w sobie postarzane drewno z surowym betonem i niepowtarzalnymi płytkami o trójwymiarowym, zacieranym wzorze.

Bardzo ciekawym aspektem projektu autorstwa Anetty Kazimierskiej jest również zaproponowane podejście do pokoi dziecięcych. 200-metrowy dom utrzymany został bowiem w stylistyce na tyle surowej i nieoczywistej, iż połączenie jej z estetyką i potrzebami najmłodszych stanowiło nie lada wyzwanie. Architekta uporała się z nim, subtelnie wplatając dziecięce motywy w ogólny wystrój domu – w sypialni syna wykorzystała komiks, a w sypialni córki odtworzyła atmosferę „domku w lesie”. Dzięki temu nie tylko nie zaburzyła estetyki całości, ale dodatkowo podkreśliła oryginalność i kreatywność swojego projektu, którym pokazała, iż przytulny dom nie musi mieć w sobie nic z nudy.

Projekt: Anetta Kazimierska | 2t-studio.pl
Zdjęcia: Bartłomiej Senkowski | senkowski.pl

Zobacz również:

  • Jak odnowić wnętrze domu z 1911 roku? Wyjątkowy projekt w Gdańsku
  • Dom w stylu zen – spokój, harmonia i piękno w Dzen House
Idź do oryginalnego materiału