Jak architektka odmieniła 230-metrowy dom pod Poznaniem? Efekty Cię zaskoczą!

plndesign.pl 6 miesięcy temu

Nieprzejrzysty układ funkcjonalny, przytłaczające kolory, słabe doświetlenie. Wybudowany w latach 90. dom odzwierciedlał czasy rodzącego się w Polsce kapitalizmu. Architektka Halszka Barełkowska z Hala Anto Studio stanęła przed wyzwaniem przeprojektowania 230-metrowych wnętrz, tak, aby stworzyć nowoczesną, wygodną i jasną aranżację. Jakie efekty przyniosła renowacja domu pod Poznaniem? Przekonasz się dzięki fotografiom, których autorką jest Sandra Borowska z LightView Studio.

Budownictwo z lat 90. vs. współczesne potrzeby – renowacja domu pod Poznaniem

230-metrowy dom powstał pod koniec lat 90. i stanowił standardowy przykład ówczesnego budownictwa oraz projektowania. Architektka zastała we wnętrzach płytki układane w karo, co miało maskować nierówne linie ścian, intensywnie rude odcienie szafek kuchennych i blaty z odchodzącym laminatem. Do tego niefunkcjonalny układ przestrzenny i kiepsko przemyślane oświetlenie. Wszystko to sprawiało, iż mimo dużej powierzchni domu, właściciele czuli się przytłoczeni i zmęczeni przebywaniem w jego wnętrzach.

Salon w odcieniach beżu z elegancką sofą

Marzeniem inwestorów była jasna, przytulna i nowoczesna aranżacja, dostosowana do ich stylu życia i częstego przyjmowania gości. Jednocześnie zależało im na tym, aby uniknąć naruszania konstrukcji domu, które wiązałoby się z wydłużeniem czas remontu. Nowe rozwiązania przestrzenne miały maksymalnie wykorzystywać dostępną przestrzeń – również tę pod skosami – i poprawiać jakość życia domowników. Wśród wytycznych znalazła się również duża ilość miejsca do przechowywania, nastrojowe oświetlenie i łatwość utrzymania porządku.

Drobne zmiany funkcjonalne = wyraźny wzrost komfortu i jakości życia

Praca Halszki Barełkowskiej obejmowała koncepcję, projekt wykonawczy, a także nadzór autorski i home staging. Pierwszy etap stanowiły drobne korekty układu funkcjonalnego. Kosztem niepraktycznego schowka w kuchni, gościnna łazienka na parterze została powiększona o kabinę prysznicową. Oprócz niej w długim i wąskim pomieszczeniu znalazła się wykonana na wymiar szafka z dębowego forniru z blatem kwarcowym. Klimat przytulnej jaskini dopełniły przypominające kamień szare płytki wielkoformatowe, a całość zwieńczyły grafiki autorstwa Macieja Przybylskiego, zwielokrotnione dzięki lustra.

Nowoczesna kuchnia z jasnym blatem i jasnymi frontami

Kolejne zmiany zaszły w organizacji kuchni, którą udało się uporządkować dzięki dwurzędowego układu szafek. Po jednej stronie umieszczono zabudowę słupkową z lodówką, piekarnikiem, spiżarnią i częścią gospodarczą, a po drugiej długi blat roboczy ze zlewem i płytą gazową. Niektóre szafki wiszące zostały przeszklone i podświetlone, by wyeksponować gromadzoną od lat kolekcję szkła oraz domowej produkcji nalewki. W niszy stanął zachowany i odrestaurowany stół w kolorze orzechu. Rolę przytulnego tła dla strefy jadalnianej pełni tapeta z sizalu wraz z zasłonami, które pozytywnie wpływają na akustykę wnętrza.

Sypialnia i łazienka pod skosami – w trosce o wygodę i przyjemność

Renowacja domu pod Poznaniem obejmowała także część prywatną, znajdującą się na piętrze ze skosami. Właścicielom najbardziej zależało na łazience wyposażonej zarówno w wannę, jak i prysznic, stąd radykalne przeprojektowanie całego układu. Przestrzeń pod oknem dachowym wypełnił rząd szafek, skrywający również pralkę i suszarkę. Umywalka, toaleta, bidet i prysznic stanęły po drugiej stronie, a wanna została umieszczona w kameralnej niszy. Aby optycznie rozjaśnić wnętrze, architektka zaproponowała białą mozaikę, połączoną z marmurowymi i szarymi płytkami, dużą powierzchnią luster oraz dębowym fornirem.

Przestronna łazienka ze skosami

W przytulnej sypialni powiew świeżości wprowadziła galeria grafik i kremowa tapeta z abstrakcyjnym roślinnym wzorem. Na zmysłowy i subtelny charakter wnętrza składa się też klimatyczne oświetlenie oraz poprawiony układ. Przestrzeń pod skosami wypełniły szafki z pojemnymi szufladami, a na jednej ze ścian pojawiła się zabudowa z toaletką w jesionowym fornirze. Tak jak większość mebli, została ona wykonana przez lokalną manufakturę Bartłomieja Walczaka. Wysoka jakość, funkcjonalność i nowoczesna estetyka – łącząc te jakości, udało się spełnić marzenie inwestorów o ponadczasowej przystani.

Projekt: Hala Anto Studio | hala-anto.com
Zdjęcia: LightView Studio | lightviewstudio.pl

Architektka Halszka Barełkowska z hala anto studio
Idź do oryginalnego materiału