Borówki czarne i borówki wysokie. Czym są? Czym się różnią? Polskie lasy są bogate tylko w jedne z nich, a adekwatności prozdrowotne znacznie od siebie odbiegają. Koniecznie musisz się tego dowiedzieć!
Wysłanie osoby niedoświadczonej w nazewnictwie owoców do warzywniaka z prośbą o kupno borówek, może się zakończyć wybraniem błędnego produktu. W kompletną dezorientację mogą też wprowadzić nieroztropne pytania sprzedawcy. „Pół kilo borówek? Oczywiście, już podaję. A tych czarnych, czy wysokich?” I klapa murowana. Nie dość, iż każde są czarne, to jeszcze żadna nie wygląda na „wysoką”! I o co w tym chodzi?
Będąc głównym bohaterem takiej sytuacji, nie wpadaj w panikę. Dzięki temu artykułowi raz na zawsze dowiesz się o borówkach wszystkiego, co potrzebne. Nie tylko przywieziesz żonie odpowiedni produkt, ale również będziesz mógł się pochwalić znajomością jego adekwatności prozdrowotnych. To jej na pewno zaimponuje!
Jagody znacznie różnią się od borówek amerykańskich – Pyszności; foto: Canva
Borówki czy jagody?
Zacznijmy od podstaw. Właśnie rozpoczął się sezon na jagody. Lasy zaczynają zapełniać się fioletowymi, brudzącymi ręce owocami, a w cukierniach można kupić pierwsze jagodzianki. Ten doskonale znany ci owoc to też borówka. A dokładnie: borówka czarna. Występuje w borach sosnowych, świerkowych i mieszanych, a także na torfowiskach i polanach.
Borówka wysoka, o której już wspomnieliśmy, to z kolei nieco mniej popularna, ale szeroko dostępna na polskim rynku borówka amerykańska. Jest nieco większa od jagód, charakteryzuje się mniejszą ilością soku, a pochodzi z Ameryki Północnej, chociaż jej uprawy mają miejsce również w niektórych krajach Europy i Azji. Oba produkty należą do rodziny wrzosowatych, ale bardzo dużo je różni.
Która borówka jest zdrowsza?
Obie odmiany są bez wątpienia bardzo zdrowe i warto je jeść. Zawierają całe mnóstwo witamin i minerałów, chociaż w przypadku tych drugich, są one nieco inne. Jagody charakteryzują się dużą ilością selenu, cynku, miedzi i manganu, a borówki amerykańskie — wapnia, magnezu i potasu. W tym momencie dopiero się rozkręcamy, bo takich różnic pozostało znacznie więcej.
Najbardziej wyraźną z nich jest obecność garbników, czyli bakteriobójczych substancji neutralizujących toksyny i blokujące ich wchłanianie przez błony śluzowe jelita. Jagody mają ich o wiele więcej, niż borówki. Co więcej, te pierwsze można suszyć i tworzyć z nich napary, tymczasem borówki amerykańskie tracą wszystkie adekwatności podczas obróbki termicznej.
Borówki amerykańskie mają mocniejsze działanie antynowotworowe – Pyszności; foto: Canva
Oba owoce zawierają też pokaźną liczbę antyoksydantów, ale w jagodach znajduje się unikatowy przeciwutleniacz z rodziny antycyjanów, który poprzez uelastycznienie naczyń krwionośnych zapobiega rozwojowi anemii. Borówki amerykańskie nie mogą się pochwalić takim działaniem, chociaż wykorzystuje się je do leczenia zaćmy. Jagody zawierają też mniej węglowodanów niż borówki, a więcej glikozydu, który reguluje poziom cukru we krwi. Te drugie z kolei wykazują mocniejsze działanie przeciwnowotworowe i usprawniające trawienie.
Wniosek jest prosty: jagody i borówki amerykańskie znacznie się od siebie różnią, ale oba owoce można uznać za dumnych przedstawicieli produktów superfoods. Warto więc włączyć do diety zarówno jedne, jak i drugie!