Jadłodzielnia w Mikstacie

rc.fm 2 miesięcy temu

Dwie kolejne Jadłodzielnie powstaną w Wielkopolsce. Tym razem w ramach specjalnego programu Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu wspierającego tworzenie miejsc wymiany jedzenia dofinansowanie na postawienie kontenerów z lodówkami otrzymały dwie gminy. Mikstat (powiat ostrzeszowski) 24 000 złotych i Pobiedziska (powiat poznański) 24 000 złotych.

Kolejne Jadłodzielnie powstające w Wielkopolsce dowodzą rosnącej świadomości społeczeństwa oraz samorządów lokalnych, by ograniczyć zjawisko marnowania żywności i w większym stopniu nią adekwatnie gospodarować. Projekty zrealizowane przez Gminy Mikstat i Pobiedziska na kwotę blisko 50 tys. zł są kolejnym etapem w rozwoju sieci jadłodzielni, z których będą mogli korzystać mieszkańcy. Kolejne Gminy biorąc udział w konkursie, stwarzają okoliczności do ograniczenia strat żywności. Warto pokreślić, iż rocznie w Wielkopolsce zmarnowaniu ulega około pół miliona ton jedzenia” powiedział radiuCENTRUM wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

na fot.: wicemarszałek Krzysztof Grabowski (drugi z prawej) i wójt gminy Mikstat Henryk Zieliński (drugi z lewej) w czasie podpisywania umowy na dofinansowanie Jadłodzielni

W Mikstacie Jadłodzielnia powstanie przy ul. Chopina 1, natomiast w Pobiedziskach miejsce wymiany znajdować się będzie przy ul. Wł. Jagiełły 41. w tej chwili w Wielkopolsce jest 30 miejsc wymiany jedzenia. Jadłodzielnie to jeden z punktów „Programu ograniczania marnotrawstwa i strat żywności w Wielkopolsce na lata 2021-2025”, którego celem jest wsparcie inicjatyw Wielkopolan na rzecz ograniczania marnotrawstwa i strat żywności oraz wzrostu świadomości konsumentów na temat racjonalnego robienia zakupów.

Z ,,JADŁODZIELNI” mogą korzystać wszyscy: zarówno osoby ubogie, jak i te, które chcą się po prostu poczęstować.

Produkty, które możesz przynieść do ,,JADŁODZIELNI”:

Produkty, które sam mógłbyś zjeść.

Produkty, których kupiłeś za dużo i są w opakowaniach, jak marchew, cebula, ziemniaki, jabłka, pietruszka itp.

Produkty, które przekroczyły datę minimalnej trwałości - „najlepiej spożyć przed”, ale nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia - „należy spożyć do”.

Produkty zapakowane lub w pojemnikach z etykietą.

Własne wyroby, np. ciasta, zupy i sosy szczelnie zapakowane, najlepiej pasteryzowane, z naklejonym opisem potrawy (składem) i datą przygotowania.

Nabiał: sery, jogurty, twarogi, mleko.

Produkty, których nie należy przynosić do ,,JADŁODZIELNI”:

Żadnego rodzaju surowego mięsa.

Produktów z niepasteryzowanego, „surowego” mleka

Potraw zawierających surowe jaja, w tym budynie, kremy, domowe majonezy itp.

Produktów napoczętych, np. otwartych puszek.

Produktów wymagających warunków chłodniczych, które przebywały poza lodówką dłużej niż 30 minut

Produktów, które przekroczyły termin przydatności do spożycia - „należy spożyć do” nie myl z „najlepiej spożyć przed”

Produktów, które mają oznaki popsucia, nietypowy zapach lub kolor, są nadgniłe, mają wydęte wieczka.

Produktów, które miały kontakt z odpadami spożywczymi, komunalnymi lub znajdowały się w kontenerach na odpady.

Wyrobów alkoholowych

Autor:

Personalia

e-mail [email protected]

Nazwisko:

Agnieszka Walczak

NEWS nr 2:

N
Idź do oryginalnego materiału