Izrael a konflikt w Strefie Gazy

plotkosfera.pl 3 godzin temu

Ostatnie dni przyniosły szereg istotnych wydarzeń w kwestii konfliktu w Strefie Gazy. Premier Izraela, Benjamin Netanjahu, oświadczył, iż oferta Hamasu dotycząca zawieszenia broni jest nie do przyjęcia. Jednocześnie, potwierdził, iż Izrael wyśle delegację do Kataru w celu prowadzenia rozmów dotyczących możliwego porozumienia w sprawie zakładników w Strefie Gazy.

Zmiany, które Hamas domaga się w katarskiej propozycji, zostały przekazane zeszłej nocy i są dla Izraela nie do przyjęcia. To oświadczenie zostało wydane przez biuro izraelskiego premiera w niedzielę. W tym samym czasie, prezydent USA, Donald Trump, ma przyjąć Benjamina Netanjahu w Białym Domu. Oczekuje się, iż sytuacja w Strefie Gazy będzie jednym z głównych tematów spotkania.

Amerykański przywódca w ostatnich dniach kilkakrotnie zapowiadał rychłe zawarcie rozejmu, a według mediów, naciskał na obie strony, by doszły do porozumienia. Katar pełni rolę mediatora między Izraelem a Hamasem. W piątek wieczorem, Hamas pozytywnie odpowiedział na przedstawioną przez mediatorów najnowszą propozycję zawieszenia broni. Już wcześniej informowano, iż na warunki porozumienia zgodził się też Izrael.

Hamas zastrzegł jednak, iż do osiągnięcia rozejmu potrzebne są dalsze rozmowy. Według informacji medialnych, propozycja umowy zakłada 60-dniowy rozejm, w czasie którego uwolniono by połowę z ok. 20 pozostających przy życiu zakładników i wynegocjowano trwałe zakończenie wojny. Duża część izraelskiego społeczeństwa zarzuca Netanjahu, iż kontynuuje wojnę dla politycznych korzyści, lekceważąc los uprowadzonych.

Porozumieniu z Hamasem sprzeciwiają się skrajnie prawicowi koalicjanci premiera, od których zależy przetrwanie jego rządu. Szacuje się, iż w Strefie Gazy znajduje się ok. 2 milionów ludzi, którzy cierpią z powodu konfliktu. Izrael i Hamas toczą walki od wielu lat, a sytuacja w regionie jest niezwykle skomplikowana.

W 2018 roku, ONZ oceniło, iż w Strefie Gazy znajduje się ok. 1,3 miliona uchodźców, którzy potrzebują pomocy humanitarnej. Izrael i Hamas wielokrotnie zawierały zawieszenie broni, ale none z nich nie przyniosło trwałego pokoju. W 2020 roku, Izrael i Hamas prowadzili rozmowy dotyczące wymiany jeńców, ale nie doszło do porozumienia.

Katar odgrywa istotną rolę w mediatorstwie między Izraelem a Hamasem. W 2018 roku, Katar przekazał 150 milionów dolarów na pomoc humanitarną w Strefie Gazy. Katar также pomagał w prowadzeniu rozmów między Izraelem a Hamasem. Według Reuters, Katar jest gotowy do przekazania dodatkowych 300 milionów dolarów na pomoc humanitarną w Strefie Gazy, jeżeli dojdzie do porozumienia między Izraelem a Hamasem.

Warto odnotować, iż Izrael i Hamas toczą walki od wielu lat, a sytuacja w regionie jest niezwykle skomplikowana. Izrael zajmuje się obroną swojego terytorium, a Hamas walczy o prawa Palestyńczyków. W tym kontekście, Katar odgrywa istotną rolę w mediatorstwie między Izraelem a Hamasem.

Idź do oryginalnego materiału