Iwonicz-Zdrój – co warto zobaczyć?

manawpodrozy.pl 2 dni temu

Iwonicz-Zdrój to nie tylko najstarsze uzdrowisko w Beskidzie Niskim, ale i jedno z najstarszych w całej Polsce. Jego historia sięga aż XVI wieku! Dzisiaj jest jednym z najbardziej kameralnych i urokliwych uzdrowisk w naszym kraju. Położone w dolinie Beskidu Niskiego przyciąga każdego roku tysiące kuracjuszy i turystów. Co warto zobaczyć w Iwoniczu-Zdroju? Odpowiedź na to pytanie poniżej!

Iwonicz-Zdrój to niezwykle malownicze uzdrowisko położone w Beskidzie Niskim

Iwonicz-Zdrój — krótka historia uzdrowiska

Tak, jak wspomnieliśmy na samym początku historia Iwonicza-Zdrój sięga XVI wieku. Wówczas, nadworny lekarz Stefana Batorego cenił lecznicze adekwatności źródeł kąpielowych w tych okolicach. Największy rozkwit uzdrowisko przeżywało jednak dopiero 200 lat później. Rodzina Załuskich — właściciele Iwonicza i okolicznych ziem postanowili ściągnąć do miasteczka kuracjuszy. W tym celu wybudowali pierwsze sanatoria, zakład kąpielowy, a także zainicjowali wzniesienie pijalni wód mineralnych. Dzisiaj Iwonicz-Zdrój to jedno z najbardziej znanych i cenionych uzdrowisk we wschodniej Polsce.

Źródło Józef A w centrum uzdrowiska Iwonicz-Zdrój

Iwonicz-Zdrój — jak tutaj dojechać?

Dojazd do Iwonicza-Zdrój nie przysparza wielu trudności. Uzdrowiskowa część miasteczka położona jest kilka kilometrów na południe od Iwonicza. Przez niego przebiega natomiast droga krajowa nr 28. Łączy ona Jasło z Sanokiem. Iwonicz znajduje się natomiast mniej więcej pośrodku między tymi dwoma miastami. Do Iwonicza-Zdroju również bez większych problemów dotrzecie komunikacją publiczną. Z Krosna dojeżdża tu autobus podmiejski, a na bezpośrednie połączenia można również liczyć z Krakowa i Rzeszowa.

Jeśli chodzi o parkingi, to większość z nich jest płatna. Opłatę uiszcza się w parkomacie i jest ona uzależniona od długości postoju. Jeden z parkingów ulokowany tuż obok małego dworca autobusowego jest jednak bezpłatny. Jego lokalizację podrzucamy Wam na poniższej mapie.

Iwonicz-Zdrój co warto zobaczyć?

Iwonicz-Zdrój to wyjątkowo malownicze miasteczko. Stworzone przez Załuskich w XIX wieku dalej czaruje pięknymi, drewnianymi willami i sanatoriami. Ich dopełnieniem są place pełne kolorowych kwiatów. Przemierzając uliczki Iwonicza-Zdroju możemy się poczuć jak w szwajcarskim kurorcie. Tylko otaczające nas góry są nieco niższe od tych alpejskich…

1. Plac Dietla i Park Zdrojowy

Życie uzdrowiska Iwonicz-Zdrój kręci się wokół Placu Dietla. To przy nim znajduje się budynek Pijalni Wód Mineralnych. Tutaj także rozpoczyna się deptak, przy którym znajduje się sporo kawiarni i restauracji. Są oczywiście także stragany, na których można kupić pamiątki i liczne rękodzieło. Niestety w przeciwieństwie do Rymanowa-Zdroju, w Iwoniczu-Zdroju spotkaliśmy się z licznymi “chińskimi” straganami.

Przemierzając alejki Parku Zdrojowego, dotrzemy z pewnością pod tężnie solankowe. Jest ich tutaj kilka, więc nie powinniście mieć problemów, aby znaleźć miejsce przy nich i pooddychać wyjątkowym powietrzem. Koniecznie należy także zwrócić uwagę na XIX-wieczne budynki, w których dzisiaj mieszczą się sanatoria. Mowa, m.in. o Białym Orłu, Starych Łazienkach, czy Ustroniu. Przy Placu Dietla koniecznie natomiast zwróćcie uwagę na XIX-wieczną wieżę zegarową.

Iwonicz-Zdrój
Iwonicz-Zdrój
Tężnie solankowe w Iwoniczu-Zdrój

2. Pijalnia Wód Mineralnych

Pijalnia Wód Mineralnych znajduje się w samym centrum uzdrowiska. Będąc na Placu Dietla, nie sposób jej nie spostrzec, chociaż wejście do niej znajduje się na Placu Karola i Józefa. Pijalnia Wód Mineralnych w Iwoniczu-Zdroju została zbudowana pod koniec XIX wieku. Została wystylizowana na oranżerię, co można oglądać aż do dzisiaj. W pijalni mamy możliwość spróbowania kilku różnych wód mineralnych pochodzących z okolicznych źródeł. Możemy także kupić kosmetyki tworzone w Iwoniczu-Zdrój od wielu, wielu lat. Do tych najbardziej tradycyjnych należy bez wątpienia sól iwonicka.

Wstęp do Pijalni Wód Mineralnych w Iwoniczu-Zdroju jest bezpłatny. Za pobór wody należy już jednak uiścić opłatę. jeżeli pobieramy wodę do własnej butelki/kubeczka to wówczas jest ona niższa.

Pijalnia Wód Mineralnych w Iwoniczu-Zdroju
Iwonicz-Zdrój. Sanatorium Biały Orzeł
Iwonicz-Zdrój. XIX-wieczna wieża zegarowa

3. Źródło Bełkotka

Przechodząc od Pijalni Wód Mineralnych przez Park Zdrojowy w stronę tężni, dotrzemy do niebieskich znaków ścieżki przyrodniczej. Wiedzie ona na szczyt Góry Przedziwnej, jednak po drodze mamy możliwość zobaczenia najbardziej znanego źródła wody mineralnej w Iwoniczu-Zdroju — źródła Bełkotka. Skąd taka jego dziwna nazwa? Pochodzi ona od dźwięku, jaki wydobywa się spod ziemi. Wszystko za sprawą pęcherzyków metanu, który wydobywa się wraz z wodą mineralną.

Iwonicz-Zdrój
Iwonicz-Zdrój

4. Przymiarki

W okolicach Iwonicza-Zdroju znajduje się także spora sieć szlaków turystycznych. Przez miasteczko przechodzi, m.in. Główny Szlak Beskidzki, który znakowany jest na kolor czerwony. Jednak nie zabieramy Was tym razem w aż tak długą podróż. Zaproponujemy Wam cel, który jest znacznie bliższy Iwoniczowi-Zdrój. Z centrum dotrzecie tutaj po ok. 45 minutach marszu. A o czym mowa? O Przymiarkach! To najbardziej widokowy szczyt w Beskidzie Niskim. Dostrzec można z niego nie tylko okoliczne beskidzkie szczyty, ale i Tatry, o czym przypominają szlakowskazy prowadzące na niego! jeżeli zobaczycie takie opatrzone napisem “Czy zobaczymy Tatry?” to już wiecie, iż wybraliście odpowiednią trasę!

Widokowy szlak na Przymiarki
Przymiarki to bardzo widokowy szczyt w Beskidzie Niskim

5. Cergowa

Cergowa to zdecydowanie najbardziej rozpoznawalny szczyt w Beskidzie Niskim. Ma ona aż 3 wierzchołki, które wznoszą się na wysokość 716 m n.p.m, 683 m n.p.m. oraz 681 m n.p.m. Na najwyższym z nich znajduje się wieża widokowa. Jest ona unikatem, bo swoim kształtem przypomina kanadyjską wieżę wiertniczą. Jeszcze do niedawna takich wież w krajobrazie Beskidu Niskiego było całkiem sporo! Na Cergową z Iwonicza-Zdroju dotrzecie czerwonym szlakiem po ok. 9-kilometrowym marszu.

Cergowa – wieża widokowa

6. Kopalnia Ropy Naftowej

Beskid Niski jest jednym z nielicznych regionów w Polsce, gdzie znajdują się pokłady ropy naftowej. Do dzisiaj funkcjonują tutaj kopalnie, których celem jest wydobycie tego drogocennego kruszcu. Jedna z nich znajduje się niedaleko Iwonicza-Zdroju, w sąsiedniej Klimkówce. Możecie do niej dotrzeć, wędrując czerwonym szlakiem w kierunku Rymanowa-Zdrój. jeżeli natomiast zainteresował Was ten temat, to koniecznie odwiedźcie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego, które utworzono na terenie kopalni ropy naftowej w Bóbrce.

Kopalnia Ropy Naftowej w Bóbrce

7. Coś dla najmłodszych — basen i plac zabaw!

No dobra! Przyznamy się Wam, iż najwięcej czasu w Iwoniczu-Zdrój spędziliśmy na basenie i znajdującym się tuż obok niego placu zabaw! Chyba nie tylko Tosia potrzebowała się wybiegać w takim miejscu, ale i my musieliśmy naładować porządnie akumulatory. Dajemy Wam znać, iż w Iwoniczu-Zdrój takie miejsce jest i zwiedzając okolicę z dziećmi, warto zapisać sobie je na liście miejsc wartych odwiedzenia!

Basen w Iwoniczu-Zdroju

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Idź do oryginalnego materiału