Woda ryżowa na włosy to jeden z tych niecodziennych pomysłów na pielęgnację czupryny, które zrobiły furorę. Sposób ten pochodzi z Azji, gdzie kobiety wykorzystują go do naturalnej pielęgnacji włosów. Warto go wypróbować, ponieważ miłośniczki ryżowej wody chwalą ją za efekt wygładzenia i wzmocnienia włosów. Jak przygotować i stosować wodę ryżową na włosy?
Co znajdziemy w wodzie ryżowej?
Zamiast trafiać do zlewu, woda po gotowaniu lub moczeniu ryżu może zostać wykorzystana do pielęgnacji włosów i skóry. Wynika to z faktu, iż w ryżu znajdują się witaminy z grupy B, witamina E i błonnik, do tego minerały takie jak: potas, magnez, żelazo, fosfor, cynk. Najwięcej drogocennych substancji można znaleźć w ciemnym, nieoczyszczonym ryżu, a najmniej zasobny w nie jest ryż biały, choć i tak ma swoją wartość. Co więcej, woda ryżowa dostarcza cennych dla włosów protein, które budują strukturę włosów, oraz humektantów (skrobi ryżowej) działających nawilżająco i regenerująco. Zawiera również witaminopodobny inozytol, określany mianem witaminy B8 − związek ten wspiera regenerację włosów.
Fot. iStock/Woda ryżowa na włosy
Woda ryżowa na włosy — efekty, których możesz się spodziewać
Woda ryżowa stosowana na włosy pozwala osiągnąć widoczne efekty już po pierwszym płukaniu, ale jej działanie widać najlepiej przy regularnym stosowaniu. Dzięki tej płukance włosy wyglądają nie tylko ładniej, ale stają się mocniejsze. Miłośnicy tej metody twierdzą również, iż woda ryżowa na włosy powoduje przyspieszenie ich wzrostu. Płukanie pasm wodą po gotowaniu ryżu pozwala na nabłyszczenie ich, uzyskanie efektu wygładzenia. Pasma stają się elastyczne, lepiej się układają. jeżeli ten sposób zastosuje właścicielka loków lub fal, ich skręt zostanie podkreślony. W sieci, na różnych stronach zajmujących się tematyką urody można znaleźć wiele opinii zachwalających stosowanie wody ryżowej na włosy, warto więc na własnej czuprynie przekonać się, czy rzeczywiście tak dobrze działa.
Fot. iStock/Woda ryżowa na włosy
Woda ryżowa na włosy — jak używać płukanki, by zobaczyć efekty?
Jeśli zastanawiasz się, jak używać wody ryżowej na włosy, mamy gotową odpowiedź. Możesz przygotować płukankę na dwa sposoby. Jeden do wykorzystania w tym samym dniu (po ostygnięciu), i drugi z myślą gotowej płukance na dzień następny.
Woda ryżowa na włosy — przepis „na już”
Pół szklanki białego ryżu dokładnie wypłucz w misce, a następnie tak przygotowane ziarenka zalej gorącą wodą (nie może być wrząca). Zastosuj proporcję 1:3 (jedna porcja ryżu na trzy porcje wody). Ryż odstaw na co najmniej 15 minut, następnie odcedź go, zlewając płyn do miseczki. Po umyciu i spłukaniu z włosów szamponu w tradycyjny sposób przelej pasma płukanką. jeżeli masz czas, pozostaw ją na włosach przez ok. 10 minut (bardzo wskazane!). Na koniec spłucz pasma zimną wodą i zastosuj ulubioną odżywkę.
Fermentowana woda po gotowaniu ryżu
Drugi przepis wymaga nieco więcej czasu jednego dnia, ale na drugi — trzeci dzień wystarczy wyjąć miksturę z lodówki i ją zastosować. Pół szklanki białego ryżu dokładnie wypłucz, przełóż do garnka i zalej 4 szklankami wody. Gotuj ok.10 minut na niewielkim ogniu. Po tym czasie zdejmij ryż z ognia, ostudź go, przelej do słoika i włóż do lodówki na minimum 24 godziny.
Aby użyć płukanki, odlej ze słoika pół szklanki wody ryżowej i rozcieńcz ją wodą w dużej szklance. Resztę możesz przechowywać w lodówce do tygodnia. Kolejno postępuj tak, jak w sposobie opisanym powyżej.
Fot. iStock/Woda ryżowa na włosy
Woda ryżowa na włosy — jak często używać?
Woda ryżowa na włosy może być używana zgodnie z potrzebą. Zakłada się, iż przy wysokiej porowatości włosów płukankę możesz używać dwa razy w tygodniu. jeżeli jesteś właścicielką niskoporowatych włosów, możesz stosować ją raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie, w zależności od kondycji włosów.
Woda ryżowa nie tylko na włosy
Wodę po gotowaniu ryżu możesz wykorzystać również do przemywania twarzy. To również pomysł Azjatek, które słyną z młodego wyglądu i doprowadzonej do perfekcji pielęgnacji skóry. W pierwszej opcji wystarczy odstawić wodę do ostygnięcia, a następnie przemyć skórę namoczonymi nią płatkami kosmetycznymi, lub przygotować z namoczonych płatków kompres. To działanie wygładza i rozjaśnia skórę, łagodzi zaczerwienienia, podrażnienia, czy trądzik.