Indyk – mięso, które polecają dietetycy

bejsment.com 3 dni temu

Ma mniej kalorii i więcej białka od kurczaka, cechuje go bogactwo związków mineralnych oraz witamin. Kucharze cenią indyka za to, iż można z niego przyrządzić potrawy w niezliczonych wersjach smakowych.

Chude mięso dostarcza wielu cennych składników, wśród których najważniejsze jest pełnowartościowe białko, zawierające komplet wszystkich aminokwasów egzogennych. Dodatkowo jest łatwostrawne, ponieważ zawiera niewielkie ilości tłuszczu. Mięso z indyka jest źródłem witamin, zwłaszcza tych z grupy B, a także składników mineralnych, takich jak: żelazo, magnez, cynk, selen, miedź, potas. W większości diet odchudzających jedynym zalecanym mięsem jest pierś indyka. Cynk i witaminy z grupy B, których spora ilość znajduje się w mięsie i jest doskonale przyswajalna mają duży wpływ na jędrność skóry i kondycję włosów. Smażona wątróbka z indyka ma delikatny smak i miękką, kremową konsystencję i jest bogatym źródłem witaminy A, nazywanej eliksirem urody, która decyduje o jędrności i gładkości skóry, wzmacnia też układ odpornościowy.
Indyk to jednak mięso dość wymagające, gdyż łatwo je przesuszyć, zwłaszcza piersi. Aby temu zapobiec, warto stosować marynaty na bazie oliwy i ulubionych ziół oraz przypraw. Można marynować mięso w jogurcie lub maślance z przyprawami. Dzięki temu będzie ono soczyste. Warto też pociąć mięso na cienkie plastry i przygotować kotlety panierowane. Mięso z uda indyka ma kilka większą zawartość tłuszczu od piersi z kurczaka, jednak ma więcej białka, a w smaku jest znacznie lepsze. Obróbka termiczna mięsa indyka nie wpływa zbytnio na redukcję składników odżywczych. Ważne, by mięso nie było moczone w wodzie przed gotowaniem, ponieważ to wtedy następują największe straty składników odżywczych. Przyrządzając indyka, należy zachować ostrożność w dawkowaniu przypraw – czysty smak indyczego mięsa jest delikatny i łatwo go przytłumić aromatami ziół czy korzeni. Błędem jest również rozbijanie mięsa. Piersi z indyka są miękkie, a rozgniatanie włókien powoduje wyciekanie soku. W efekcie na talerzu ląduje potem wysuszony i pozbawiony smaku kawałek mięsa. o ile lubimy faszerowaną pierś z indyka pamiętajmy, iż delikatne, słodkawe w smaku mięso z piersi indyka pasuje do każdego rodzaju nadzienia, od słodkiego z suszonymi owocami, po ostre, przyprawione dużą ilością pieprzu.

Popularne zestawy przypraw do indyka:
•klasyczny: sól, pieprz, drobno siekany czosnek – nadaje mięsu smak delikatny, lekko słodkawy.
•przypominający dziczyznę: czosnek, pieprz grubo mielony, sól, listek laurowy bardzo drobno pokruszony, jałowiec. Ten zestaw przypraw nadaje mięsu z piersi wykwintny smak, natomiast udka smakują jak dziczyzna.
•pikantny: sól, pieprz kajeński, czosnek, papryka ostra i słodka, mielony kminek. Tak przyprawione mięso ma smak lekko dymny, wytrawny.
•wykwintny: miód, sól i pieprz, sok z cytryny, siekany imbir, curry. Miód pod wpływem podgrzewania w wysokiej temperaturze traci słodycz i nadaje mięsu wyśmienity smak.

Pieczony indyk

Składniki:

  • indyk o wadze około 12 funtów,
  • 1 cytryna,
  • 60 ml białego wina,
  • sól i pieprz,
  • 150 g (0.3 funta) masła,
  • podroby indycze,
  • pęczek natki pietruszki,
  • 1/2 pęczku tymianku,
  • 1 marchewka,
  • 1 seler naciowy

Połowę masła wymieszaj z solą i pieprzem. Tuszkę indyka oczyść, na piersi delikatnie oderwij skórę od mięśni, wysmaruj indyka pod skórą połową masła wymieszanego z przyprawami. Resztą masła wysmaruj dokładnie mięso. Do środka włóż cytrynę, nogi indyka złóż na krzyż i włóż ich końcówki w nacięcia w skórze. Indyka włóż do brytfanki – najlepiej z kratką pozwalającą na ociekanie tłuszczu. Można go też piec na ruszcie piekarnika z blaszką pod spodem. Wstaw go do piekarnika nagrzanego do 420 st F, piecz 30 minut. Po tym czasie zmniejsz temperaturę do 360 st F i piecz ok. 3 godziny, co 30 minut smarując indyka pozostałym masłem. W czasie, gdy indyk się piecze, z podrobów i warzyw ugotuj lekki bulion, zalewając je tylko taką ilością wody, by były przykryte i lekko soląc. Gdy do końca pieczenia została godzina, wlej połowę bulionu na dno brytfanki lub na blaszkę, po 30 minutach wlej resztę. Indyk będzie się piekł i parował jednocześnie, nie tracąc smaku ani soczystości. Po zakończeniu pieczenia odczekaj ok. 15 minut pozostawiając mięso w piekarniku. Dopiero po tym czasie podawaj go i krój. Sos z dna blaszki podaj do polewania mięsa.
CONCILO

Idź do oryginalnego materiału