Indonezja – 23 ciekawostki i MAŁO ZNANE fakty!

wieczniewolni.pl 1 rok temu

Indonezja to kraj niezwykle bogaty w piękne krajobrazy i fascynującą kulturę. Każdego roku przyciąga on miliony turystów z całego świata. Co sprawia, iż jest on wyjątkowy? Powodów jest mnóstwo. Od rozległych dzikich dżungli po historyczne zabytki, od różnorodności etnicznej po niezwykłą kuchnię. W tym artykule zebraliśmy ciekawostki i mało znane fakty na temat Indonezji.

Zapraszamy do wpisu!

Indonezja – ciekawostki geograficzne

Najwyższym szczytem w Indonezji jest Puncak Jaya (4884 m n.p.m.). Jest to także najwyższy na świecie szczyt znajdujący się na wyspie.

Stolicą Indonezji jest Dżakarta. Jest to drugie największe miasto na świecie – liczba mieszkańców wynosi 34,4 miliony. Większe jest tylko Tokio – 37.3 miliony mieszkańców.

Na terenie Indonezji znajduje się 147 wulkanów (76 z nich to przez cały czas aktywne wulkany). Wśród najpopularniejszych wymienić można: Rinjani na wyspie Lombok oraz Bromo na wyspie Jawa.

Wulkan Rinjani na wyspie Lombok.

Największa znana erupcja wulkanu w historii miała miejsce w 1815 roku na górze Tambora na wyspie Sumbawa. Była ona tak głośna, iż było usłyszeć ją na oddalonej o ponad 2000 kilometrów Sumatrze. W wyniku erupcji zginęło ponad 90 000 osób.

26 sierpnia 1883 roku w Indonezji doszło do jednej z największych odnotowanych erupcji wulkanu w dziejach ludzkości. Krakatau wyrzucił z siebie ogromne ilości kamieni, pyłu oraz gazów. Wyspa, na której znajdował się wulkan została całkowicie zniszczona.

Wybuch wulkanu Krakatau w Indonezji. Źródło: Wikipedia.

Skutki tej erupcji były okropne, ponieważ oszacowano, iż w Indonezji zginęło ponad 90 000 osób.

Na wyspie Sumatra znajduje się Lake Toba czyli największe na świecie jezioro wulkaniczne. Powstało ono około 75 000 lat temu w wyniku ogromnej erupcji wulkanu.

Najbardziej popularnym wśród turystów regionem w Indonezji jest wyspa Bali, którą każdego miesiąca odwiedza około 400 000 turystów z całego świata. Wyspa słynie z pięknych krajobrazów, tarasów ryżowych i wulkanów. Bardzo popularną atrakcją turystyczną jest wędrówka na Mount Batur. Na naszym blogu znajdziesz obszerny przewodnik po Bali, w którym znajdziesz najciekawsze atrakcje, praktyczne informacje oraz propozycje noclegów.

Tarasy ryżowe na wyspie Bali.

Indonezja to największy archipelag na świecie. Kraj ten składa się z 17 508 wysp (18 307 według innego źródła). Około 6 000 jest zamieszkiwanych przez ludzi. Największe z nich to Nowa Gwinea, Borneo, Sumatra, Sulawesi, Java oraz Timor.

Wśród często odwiedzanych przez turystów wysp wymienić można wyspy Lombok, Nusa Penida, Nusa Lembongan, Nusa Ceningan, Gili Air, Gili Meno oraz Gili Trawangan. Na turystów czekają wyjątkowe tarasy ryżowe, wulkaniczne krajobrazy oraz bogaty podwodny świat. Wokół indonezyjskich wysp podziwiać można rekiny wielorybie, żółwie szylkretowe i zielone, manty oraz wiele, wiele więcej niezwykłych stworzeń.

Borneo to trzecia największa wyspa na świecie, po Grenlandii i Nowej Gwinei. Jej powierzchnia to 743 330 kilometrów kwadratowych. Wyspa jest wspólna dla trzech krajów: Indonezji, Malezji i Brunei.

Jawa jest najbardziej zaludnioną wyspą na świecie. Zamieszkuje ją ponad 140 milionów ludzi. Na kolejnych miejscach znajdują się Honshu (Japonia), Wielka Brytania oraz Luzon (Filipiny). Jawa słynie między innymi z Parku Narodowego Bromo Tengger Semeru, na terenie którego znajduje się malowniczy wulkan Bromo.

Najdłuższą rzeką w Indonezji jest Kapuas (1 150 km).

Indonezja jest jedynym krajem na świecie, gdzie można zobaczyć słynne warany z Komodo.

Warany z Komodo, znane także jako smoki z Komodo to największe jaszczurki na świecie. Osiągają długość choćby do 3 metrów i wagę przekraczającą 70 kg. Są endemitami Indonezji, żyją na kilku wyspach, z których największą jest wyspa Komodo. Uważane są za gatunek zagrożony ze względu na utratę siedlisk i kłusownictwo.

Sumatra jest jednym z zaledwie dwóch miejsc na świecie, które są naturalnym obszarem występowania orangutanów. Podróż na wyspę to okazja aby zobaczyć te piękne zwierzęta zamieszkujące dżunglę Parku Narodowego Gunung Leuser.

Kopi Luwak to wyjątkowa kawa produkowana w Indonezji, pochodząca z ziaren przeżuwanych i wydalanych przez cywety. Proces ten nadaje kawie unikalny smak i aromat, uznawany za delikatny i wyjątkowy. Choć jest to jedna z najdroższych kaw na świecie, zyskuje popularność wśród miłośników kawy poszukujących niezwykłego doświadczenia smakowego.

Indonezja jest jednym z 17 najbardziej zróżnicowanych pod względem przyrodniczym (duża liczba gatunków endemicznych) państw na świecie. Na tej liście znajdują się również następujące kraje: Australia, Brazylia, Chiny, Demokratyczna Republika Konga, Ekwador, Filipiny, Indie, Kolumbia, Madagaskar, Malezja, Meksyk, Papua Nowa Gwinea, Peru, RPA, USA i Wenezuela.

Raflezja (Bukietnica Arnolda) jest największym kwiatem na świecie. Jej średnica może wynosić choćby 80–100 cm średnicy, a waga około 10 kg. Rosną głównie w lasach deszczowych Indonezji, na Sumatrze i Borneo. Bardzo trudno jest je znaleźć. Po wielu miesiącach rozwoju pąków utrzymują się tylko przez kilka dni.

Sprawdź naszą interaktywną mapę z ponad 340 atrakcjami, restauracjami, kawiarniami i przydatnymi punktami na Bali i okolicznych wyspach!

Indonezja – ciekawostki historyczne

Indonezja odzyskała niepodległość od Holandii 17 sierpnia 1945 roku.

Flaga Indonezji jest praktycznie taka sama jak flaga Monako. Obie mają kolor czerwony w górnej połowie i biały w dolnej połowie. Flaga Indonezji jest jednak nieco szersza i posiada inny odcień czerwieni.

Indonezja – pozostałe ciekawostki i mało znane fakty!

Religią dominującą w Indonezji jest islam (87%). Na kolejnych miejscach znajduje się chrześcijaństwo (10,49%), hinduizm (1,69%) i buddyzm (0,73%).

Świątynia Borobudur, położona na Jawie Środkowej jest największą na świecie świątynią buddyjską. Wśród licznych zdobień warto wyróżnić 1460 płaskorzeźb na ścianach a także 504 posągów Buddy. Świątynia ta jest popularnym miejscem pielgrzymek buddyjskich. Znajduje się ona na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1991 roku.

Według statystyk Indonezja jest jednym z najbardziej zróżnicowanych językowo państw na świecie. Lokalni mieszkańcy porozumiewają się w 700 różnych językach i dialektach.

Jeden z najbardziej malowniczych widoków w Indonezji. Plaża Kelingking na wyspie Nusa Penida.

Indonezja może „pochwalić się” dziwaczną historią związaną z polowaniem na głowy. Praktyka ta polegała na zabijaniu poprzez odcięcie głowy, a następnie zachowanie „trofeum”.

Indonezja jest największym na świecie producentem oleju palmowego. Każdego roku na rynek trafia ponad Kraj ten odpowiada za około połowę światowych dostaw oleju palmowego.

Indonezja to czwarty najbardziej zaludniony kraj na świecie. Liczba mieszkańców wynosi około 279,47 milionów.

Idź do oryginalnego materiału