In vitro – nadzieja na macierzyństwo dla par zmagających się z niepłodnością

iochota.pl 3 godzin temu
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, co szósta para w wieku reprodukcyjnym walczy z trudnościami związanymi z poczęciem dziecka. Jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia niepłodności jest metoda zapłodnienia in vitro, która od momentu jej wprowadzenia na rynek medyczny w 1978 roku zrewolucjonizowała możliwości leczenia tej choroby. Co to jest in vitro?

In vitro, znane również jako zapłodnienie pozaustrojowe, to procedura, podczas której komórka jajowa kobiety jest łączona z plemnikiem mężczyzny w laboratorium, poza ciałem. Po pomyślnym zapłodnieniu zarodek zostaje wprowadzony do macicy kobiety, gdzie ma szansę na dalszy rozwój. Jest to jeden z najczęściej stosowanych sposobów leczenia niepłodności, który przyniósł milionom par na całym świecie możliwość zostania rodzicami.

Proces zapłodnienia in vitro składa się z kilku etapów. Najpierw kobieta przechodzi odpowiednią stymulację hormonalną, aby zwiększyć produkcję komórek jajowych. Następnie komórki te są pobierane w czasie specjalistycznego zabiegu, a nasienie mężczyzny jest przygotowywane do połączenia z komórkami jajowymi. Zarodki, które powstały w wyniku zapłodnienia, są oceniane pod względem jakości, a te najbardziej obiecujące są przenoszone do macicy kobiety.

Kto może skorzystać z in vitro?

Zapłod
Idź do oryginalnego materiału