Indie to wymarzona destynacja wielu osób. Nic dziwnego – to kraj o bogatej, barwnej kulturze, świetnej kuchni i niezwykłym klimacie. Do Indii można dostać się z Polski samolotem – loty organizowane są przez wielu przewoźników. Jak długo leci się do Indii i skąd najlepiej wyruszyć? Wyjaśniamy.
Indie – skąd lecieć w Polsce?
Do Indii można dolecieć z Polski bez żadnego problemu – między innymi z najbardziej znanego polskiego portu lotniczego, czyli lotniska im. Chopina w Warszawie. Nie jest to jednak jedyne miasto, z którego można wyruszyć w taką podróż. Loty do Indii oferują również przewoźnicy latający z:
- Krakowa,
- Gdańska,
- Katowic,
- Rzeszowa,
- Poznania.
Ile czasu trwa lot do Indii?
Bezpośredni lot z Polski do Indii trwa od 7 do około 8,5 godziny – w zależności od tego, w jakie konkretnie miejsce lecisz. Indie są bardzo rozległe, stąd ta różnica w czasie. jeżeli lecisz z przesiadkami, czas podróży może się znacznie wydłużyć – oczekiwanie na niektórych lotniskach trwa choćby kilkanaście godzin.
Z jaką prędkością leci samolot do Indii?
Samolot pasażerski do Indii leci z prędkością około 500 mil na godzinę, co w przeliczeniu daje 805 km/h. Taką prędkość osiąga po pewnym czasie od startu, czyli po wzbiciu się na wysokość przelotową. Czym jest wysokość przelotowa? To tzw. pułap, czyli wysokość, na której leci samolot przez większość trasy. Większość samolotów pasażerskich lata na wysokości 10-11 km. Natomiast o tym, jak wysoko wzbija się konkretny samolot decydują, kontrolerzy lotu. Dbają oni bowiem o bezkolizyjne poruszanie się samolotów w przestrzeni powietrznej.
Długi lot – co robić, aby się nie nudzić?
Czeka cię długi lot do Indii? Kilkanaście godzin to czas, który można świetnie spożytkować. Co zabrać do samolotu, aby się nie nudzić?
- Książkę – zawsze brakuje ci czasu w spokojną lekturę? Długi lot to doskonały moment na przeczytanie sporej części książki, za którą już dawno chciałeś się zabrać.
- Tablet – choćby najdłuższy lot nie będzie się dłużył, jeżeli włączysz sobie film albo serial.
- Słuchawki i telefon z ulubioną muzyką – pewniak, który pozwoli ci „odłączyć się” od rzeczywistości i w spokoju przetrwać lot.
- Kolorowankę dla dorosłych – jeżeli się stresujesz albo chcesz czymś zająć głowę, to świetny sposób – zajmuje kilka miejsca w walizce, a jest świetnym sposobem na ukojenie nerwów.
Jeśli wybierasz się w tak długą podróż z dzieckiem, zadbaj o to, aby przez cały lot miało co robić. Najważniejsza zasada jest taka: maluch powinien bawić się tak, aby nie przeszkadzać współpasażerom. Oznacza to, iż jeżeli chcesz wziąć mu tablet czy laptopa z bajkami, koniecznie zaopatrz go w słuchawki. Zrezygnuj także z grających zabawek – zwykle są głośne i uciążliwe dla innych. Dobrym pomysłem są kolorowanki, blok rysunkowy i kredki, a także wszelkiego rodzaju naklejki, które zajmą maluszka na dłuższy czas.
Jet lag po locie do Indii – jak go uniknąć?
Na jet lag, czyli zespół nagłej zmiany czasu składają się różne dolegliwości, z którymi borykają się osoby po długiej podróży samolotem. Pojawia się najczęściej u osób, które przekroczyły więcej niż 1 strefę czasową. Może przytrafić się również Tobie, gdy w ciągu kilku godzin zmienisz destynację z Polski na Indie. Czy można go jakoś uniknąć? Jest kilka sposobów, które mogą pomóc go zminimalizować:
- kilka dni przed wylotem zacznij przestawiać się na lokalny czas: przesuwaj pory posiłków i spania (w miarę możliwości) na takie godziny, które będą zgodne z indyjskim czasem;
- przed lotem wyśpij się i zjedz coś lekkiego – zregenerowany organizm lepiej znosi uciążliwości podróży;
- w czasie lotu nawadniaj się – odwodnienie pogarsza samopoczucie;
- po przylocie nie kładź się na drzemkę i spróbuj dotrwać do nocnego snu – wypij kawę, wyjdź na spacer czy zaplanuj inna aktywność; drzemka rozbije Twój dzień jeszcze bardziej;
- na pierwszy dzień po przylocie nie planuj intensywnego zwiedzania – twój organizm może potrzebować regeneracji i odpoczynku.
Indie – gdzie lecieć?
Planujesz podróż do Indii i nie wiesz, jaką destynację wybrać? Indie to kraj, który oferuje turystom naprawdę wiele.
- Goa – to jeden z najpopularniejszych regionów w Indiach, znany przede wszystkim z pięknych plaż. jeżeli szukasz relaksu i odpoczynku, tutaj je znajdziesz.
- Radżastan – to region, w którym na turystów czekają piękne, zabytkowe (a przy tym tanie) hotele, imponujące pałace, pustynie i parki narodowe.
- Himalaje – górzysta granica Indii to pomysł na wyprawę dla wszystkich miłośników trekkingu i wspinaczki. Z Delhi łatwo dostać się na przykład w regiony Himachal Pradesh and Uttarakhand. jeżeli zależy Ci na tym, aby poczuć niezwykły, buddyjski klimat, wybierz z kolei niewielki region Sikkim, położony na północnym-wschodzie.
Indie to barwny i niezwykle interesujący kraj, w którym wizyta z pewnością będzie życiową przygodą. Z Polski w ciągu kilku godzin można dostać się do Delhi lub Mumbaju, a stamtąd w inne regiony. Cena biletów lotniczych zależy od przewoźnika, klasy i terminu podróży.
Podsumowanie
- Lot do Indii trwa od 8 godzin – wszystko zależy od liczby przesiadek. Najwygodniejsze są loty bezpośrednie, których jest z Polski niestety mniej.
- Aby wlecieć do Indii, podróżni z Polski potrzebują wizy – najłatwiej załatwić ją online.
- Długi lot do Indii może skończyć się jet lagiem, czyli zespołem dolegliwości takich jak ból głowy, senność lub problemy z zaśnięciem, rozstrojem żołądka. To normalne objawy przy zmianie kilku stref czasowych w krótkim czasie.
FAQ
Czy do Indii warto lecieć z małym dzieckiem?
Podróż do Indii to niezwykłe przeżycie, jednak zarówno długi lot, jak i zmiana klimatu mogą być dla małych dzieci trudnym doświadczeniem. jeżeli podróżujesz z maluchem regularnie i jest on przyzwyczajony do lotnisk i latania, raczej nie musisz obawiać się, iż źle zniesie pobyt na pokładzie. jeżeli natomiast twoja pociecha dopiero zaczyna przygodę z lataniem, zacznij od krótszego lotu.
Czy na pokładzie samolotu do Indii jest wyżywienie?
Większość przewoźników na lotach długodystansowych oferuje posiłki w cenie biletu.
Czy przed wylotem do Indii trzeba się zaszczepić?
Nie ma takiego obowiązku, ale ze względu na ryzyko zarażenia się niektórymi chorobami, wysoce rekomenduje się zaszczepienie na błonicę, tężec, odrę, WZW A oraz B, dur brzuszny.