Jak gotować jajka na miękko, aby za każdym razem żółtko było płynne i białko ścięte? Są dwie metody gotowania jajek. Poznaj mój sprawdzony sposób gotowania jajek na miękko do zimnej wody oraz po włożeniu do wrzątku. Dowiedz się ile gotować jajko na miękko.
Wbrew pozorom ugotowanie jajek na miękko, nie jest takim prostym zadaniem jakby się mogło wydawać :-). Czynność stwarza problem z kompromisem między ściętym białkiem i jednoczesnym zachowaniem płynnego żółtka. Dodatkowo jajka lubią pękać podczas gotowania. Postępuj zgodnie z moimi poniższymi wskazówkami i ugotuj idealne jajka na miękko.
Sprawdź także:
ile gotować jajka na twardo
jak ugotować jajka przepiórcze
Jajka na miękko – składniki.
Jajka powinny być w temperaturze pokojowej. Kaloryczność jajek kurzych: 140 kcal w 100g.
- dowolna ilość jajek
- pół łyżeczki soli na 2 litry wody
- woda do gotowania
Jak ugotować oraz ile gotować jajko na miękko?
Do ugotowania jajek potrzebować będziemy garnka oraz zegarka (ja używam minutnika w telefonie). Rozmiar garnka powinien być dostosowany do ilości jajek, tak aby leżały na dnie.
Jajka powinny być w temperaturze pokojowej. Dlatego wyjmij je z lodówki na minimum 30 minut przed gotowaniem. Dzięki temu nie będą pękały oraz ugotują się idealnie na miękko za każdym razem. Jajka należy także posegregować według rozmiarów, aby gotowały się równomiernie. jeżeli kupujesz sklepowe jaja, to są już posegregowane. Wiejskie jaja od szczęśliwych kur są różnych rozmiarów. jeżeli jajka są brudne, to należy je umyć pod bieżącą wodą przed gotowaniem. Pamiętaj by nie myć jajek, które mamy zamiar przechowywać.
Są dwie metody gotowania jajek na miękko. Rozpocznę od sposobu, z którego korzystam na co dzień. Jest to metoda gotowania jajek na miękko do zimnej wody
Do garnka wlewam zimną wodę z kranu. Wody wlewam tyle, aby całkowicie przykryła wszystkie jajka. Następnie ostrożnie umieszczam dzięki łyżki jajka kurze. Włączam kuchenkę na średnią moc palnika (na kuchni indukcyjnej pozycja 7 lub 8). Wsypuję sól bez mieszania.
Obserwuję wodę w garnku. Gdy zacznie się gotować, włączam czas na przykład na telefonie. Gdy woda zacznie się gotować odliczam 3 minuty gotowania się jajek na średnim ogniu, tak aby woda średnio bulgotała i jajka nie podskakiwały. Cały czas gotuję bez przykrycia. W między czasie przygotowuję miskę z zimna wodą, do której przekładam dzięki łyżki jajka po 3 minutach gotowania. Możesz także zaraz po upłynięciu 3 minut gotowania, przenieść garnek z jajkami nad zlew. Wylać wodę, a pozostałe jajka zalać zimna wodą.
Dzięki schłodzeniu w zimnej wodzie, żółtko przestanie się ścinać, a skorupka będzie się łatwiej obierać. Jajka gotowane na miękko trzymam w zimnej wodzie przez około 10-15 sekund. Nie za długo, aby ich nie wychłodzić i w komforcie obrać górną część skorupki. Jajka na miękko najsmaczniejsze są ciepłe.
- Czas 3 minuty od zagotowania się wody dotyczy klasycznej, średniej wielkości kurzych jajek rozmiaru „M” o wielkości około 6cm (mierzone od spodu do czubka jajka) i temperaturze pokojowej. Malutkie jajka klasy „S” o wielkości 5cm gotuję o 15 sekund krócej. Duże jaj klasy „L” lub „XL” o wielkości ponad 7cm gotuję o 30-60sekund dłużej.
Dzięki tej metodzie za każdym razem otrzymuję idealnie ścięte białko i płynne żółtko. Dodatkowo skorupki jajek, które stopniowo się podgrzewają, nie pękają podczas gotowania. Przy tej metodzie możemy ugotować dużą ilość jajek dla całej rodziny.
Druga metoda jest najpopularniejsza, ale nie pozbawiona wad!
Do garnka wlewam wodę, tak aby całkowicie przykrywała jajka i wsypuje sól. Sól zapobiega pękaniu jajek podczas gotowania. Garnek z osoloną wodą zagotowuję. Aby przyspieszyć ten proces możesz nałożyć przykrywkę. Do gotując się wody wkładam ostrożnie jajka dzięki łyżki kuchennej. Woda może przestać się gotować zaraz po włożeniu jaj, dlatego zwiększam na chwilę moc ognia. Następnie gotuję jajka na średnim ogniu:
- małe klasy „S” przez 3,5 minuty,
- średnie klasy „M” przez 4,5 minuty,
- duże klasy „L” lub „XL” przez 5,5 minut,
- bardzo duże klasy „XL” przez 6 minut.
Czas liczę od momentu włożenia jajek do wrzącej wody.
Przy dużych jajkach oraz przy gotowaniu większej ilości dla całej rodziny, dobrą praktyką jest nie wylewanie gorącej wody i po schłodzeniu jajek, spróbowanie 1 z nich. jeżeli białko jest niedostatecznie ścięte, wówczas ponownie zagotowuję jajka przez około 1 minuty.
Zaraz po ugotowaniu, schładzam jajka w chłodnej wodzie tak jak w opisanej wcześniej metodzie.
Druga metoda jest najczęściej stosowana, ale wadą jest niedokładność liczenia czasu gotowania. Problem jest z zaprzestaniem gotowania się wody zaraz po włożeniu jajek. Czasami mija aż 30 – 60 sekund, zanim woda zacznie ponownie wrzeć. Zjawisko pogłębia się wraz z większą ilością gotowanych jajek. Popularna metoda nie nadaje się do gotowania więcej niż 2-3 jajek!. Dodatkowo przy włożeniu jajek wprost do wrzącej wody, często pęka skorupka. Dlatego korzystam z pierwszej metodę gotowania jajek na miękko do zimnej wody.
Mam nadzieję, iż od dzisiaj za każdym razem ugotujesz idealnie jajko na miękko z lejącym się żółtkiem i ściętym białkiem. Jajko na miękko serwuję w kieliszku węższą stroną ku górze. Do smaku oprószam solą oraz świeżo zmielonym pieprzem.
Sprawdź także jak zrobić jajko na miękko w koszulce:
Jajko w koszulce