Jajka przepiórcze ze względu na swój nietuzinkowy kolor oraz mały rozmiar doskonale sprawdzają się do ozdoby potraw oraz jako przekąska. Podpowiem ile gotować jajka przepiórcze na miękko oraz ile na twardo, aby odpowiednio się ścięły. Poznasz także sposób podania, adekwatności oraz czym różnią się od jajek kurzych.
Charakterystyka i adekwatności jajek przepiórczych.
Charakterystycznie nakrapiane jajka przepiórcze są czterokrotnie mniejsze od jajek kurzych. Ważą średnio około 11 gram. Są bardziej kaloryczne od popularnych jajek kurzych. Posiadają 167 kcal w 100g, podczas gdy jajka od kur mają 140 kcal w 100 gramach. Żółtko przepiórcze jest jaśniejsze oraz delikatniejsze w smaku od kurzego. Zwraca uwagę także wielkość żółtka, które proporcjonalnie jest większe niż w jaju kurzym.
Jajka przepiórcze możemy przechowywać w temperaturze pokojowej do 30 dni, a w lodówce choćby do 3 miesięcy. Zaleca są dla osób z alergiami pokarmowymi. Znam osobiście rodzinę, która jeździ po okolicznych rolnikach i kupuje przepiórcze jajka dla dziecka, które nie może spożywać jajek kurzych. Jajeczka od przepiórek posiadają łatwo przyswajalne białko oraz mniej tłuszczu niż jaja kurze. Posiadają również cholinę, która wspomaga układ nerwowy. Oba rodzaje jajek są bogatym źródłem: witamin A i B, C, D, E, K, a także soli mineralnych: żelaza, magnezu, cynku, miedzi oraz fosforu i wapnia. Cholina po spożyciu jajeczek przepiórczych, zwiększa we krwi poziom dobrego cholesterolu HDL.
Zdobiona wieloma plamkami skorupka jajek od przepiórek przyciąga wzrok i stanowi świetną ozdobę np na świątecznym stole. Chętnie po nie sięgam nie tylko w Wielkanoc, ale także na co dzień. Świetnie sprawdzają się po ugotowaniu na twardo do ozdoby sałatek. Dzięki małym rozmiarom wykorzystuję je do potraw, w których nie sprawdzają się duże jajka kurze. Możesz na przykład dodać małe jajko przepiórcze do zupy: szczawiowej, botwinki z jajkiem. Żeby jednak wykorzystać jajko przepiórcze, musimy nauczyć się je poprawnie gotować.
Jak oraz ile gotować jajka przepiórcze na miękko, a ile na twardo?
Obróbka termiczna jajek przepiórczych odbiega od znanej nam metody gotowania jaj kurzych. Skorupka jajka przepiórczego jest twardsza od kurzego. Dzięki temu możemy bez obaw o pęknięcie, wkładać je do wrzącej wody. Jajka przepiórcze wkładam ostrożnie dzięki łyżki do wrzącej i osolonej wody.
- Jeśli chcesz jajko przepiórcze na twardo, to gotuj je przez 4 minuty.
- Jeśli natomiast chcesz jajko przepiórcze na miękko, to gotuje je przez 1 minutę i 20 sekund.
Niektórzy zalecają od 3 do 4 minut gotować na twardo. Ja dla pewności trzymam 4 minuty, szczególnie gdy jajka wyjęte są prosto z lodówki. Podobnie jest z czasem gotowania jajek na miękko. Orientacyjny czas to od 1 minuty i 20 sekund do 1 minuty i 30 sekund. Jajka w temperaturze pokojowej gotuję 80 sekund, a wyjęte z lodówki przez 90 sekund. Dokładny czas gotowania jajka zależy przede wszystkim od jego wielkości oraz temperatury.
Następnie po określonym czasie wyjmuję jajka z gotującej się wody dzięki łyżki i umieszczam w miseczce z zimną wodą. Dzięki temu jajka będą się łatwiej obierać i dodatkowo żółtko jajka na miękko pozostanie w płynnym stanie.
Polecam także poradnik dotyczący gotowania jajek kurzych:
Ile gotować jajko na twardo
Jak już wspomniałam, jajka przepiórcze mają pod skorupka twardszą błonę. Utrudnia ona zdejmowanie skorupki. Należy dzięki łyżeczki stłuc skorupkę. Następnie przebić błonkę i zdjąć skorupkę. Pomóc sobie możesz także poprzez nacięcie błonki nożem. Innym sposobem jest lekkie stłuczenie skorupki, a następnie turlanie pod lekkim naciskiem po blacie stołu. Po takim zabiegu skorupka usuwa się łatwo.
Sprawdź moją ostatnią sałatkę Cezar na bogato z jajkiem. Polecam także:
- jajka faszerowane pieczarkami,
- jajka faszerowane łososiem wędzonym i chrzanem.