Idea poradnictwa gerontologicznego – czym jest, po co i komu służy?

glosseniora.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Idea poradnictwa gerontologicznego – czym jest, po co i komu służy?


Już 28 listopada 2024 roku na Uniwersytecie WSB Merito w Opolu odbędzie się konferencja pod hasłem „Idea poradnictwa gerontologicznego – czym jest, po co i komu służy?”. Organizatorem jest Fundacja Via Salutis, z kolei patronem medialnym – Głos Seniora. Zapraszamy do rejestracji, która trwa do 15 listopada.

Spotkanie będzie dotyczyło poradnictwa gerontologicznego. W trakcie zostanie zaprezentowany raport na temat edukacji do i o starości. Konferencja potrwa w godzinach 10–16.

Celem konferencji jest zaprezentowanie różnych odsłon poradnictwa gerontologicznego jako kluczowego narzędzia wspierania osób starszych w obliczu współczesnych wyzwań społecznych, zdrowotnych i emocjonalnych. Zostanie ona poświęcona problematyce wieku, czyli potrzebom i sposobom świadczenia poradnictwa osobom w wieku senioralnym i ich bliskim.

W programie:

      • wykład prof. Zofii Szaroty pt. „Doradca geragogiczny – zawód przyszłości”
      • prezentacja Mobilnej Poradni Psychogerontologicznej Via Salutis
      • prezentacje dobrych praktyk poradnictwa zdrowotnego, psychologicznego, neuropsychologicznego, opiekuńczego, konsumenckiego, obywatelskiego, rodzinnego – w kontekście potrzeb osób w wieku senioralnym i starzejącego się społeczeństwa.

    Swój udział jako prelegenci potwierdzili m.in. Fundacja “Z sercem do Pacjenta”, realizująca profilaktykę w zakresie chorób cywilizacyjnych i ogólnopolski event „Centralny Klub Pacjenta”, Fundacja LexCultura zajmująca się prawem srebrnego konsumenta, Senior Montessori świadczące poradnictwo skierowane do osób i rodzin dotkniętych chorobami neurodegeneracyjnymi.

    Idea poradnictwa gerontologicznego – czym jest, po co i komu służy?

    Konferencja jest skierowana do osób zarządzających i pracowników instytucji samorządowych odpowiedzialnych za politykę senioralną i usługi dedykowane seniorom, kadry bezpośrednio pracującej z seniorami i ich najbliższym środowiskiem, pracowników naukowych, badaczy, menadżerów opieki senioralnej, przedstawicieli NGO-sów. Jak się zarejestrować? Wystarczy wypełnić formularz, który znajduje się pod tym linkiem: https://forms.gle/F9KTgkL3vQ6Xo4p88. Zgłoszenia można wysyłać do 15 listopada.

    Raport

    Badanie zbiega się z zapowiedzianym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadzeniem w kolejnym roku szkolnym treści edukacji do starości, której treści w szkole ponadpodstawowej planuje się przekazywać w przedmiotach „edukacja obywatelska” i „edukacja zdrowotna”. Jest to odpowiedź na proces starzejącego się społeczeństwa.

    Aby poznać potrzeby i oczekiwania nauczycieli oraz opinię uczniów nt. wieku i starzejącego się społeczeństwa oraz oczekiwania i potrzeby uczniów, ich punkt widzenia swojej przyszłości (ich świadomości, ich kariery zawodowej uwzgledniającej zapotrzebowanie tzw. srebrnej edukacji i gospodarki) oraz ich działania już dziś na konto swojej starości (aktywność fizyczna, zdrowa dieta, zdrowy styl życia, relacje), a także i ich wrażliwości na potrzeby starszego pokolenia, przeprowadzamy badania ankietowe wśród uczniów oraz wśród nauczycieli.

    W związku z tym zapraszamy osoby działające w obszarze edukacji formalnej i pozaformalnej, pracujące w szkołach i NGO-sach do wypełnienia ankiety dedykowanej nauczycielom. Prosimy też nauczycieli, aby przeprowadzili badanie na ten temat ze swoimi uczniami.

    Badanie wśród nauczycieli: https://forms.gle/TfGURWU14W8R6LZw5

    Badanie wśród uczniów: https://forms.gle/5EA7rcPuWazagMyF6

    Wyniki badania przyczynią się także do przygotowania materiałów i kart pracy, pomocnych nauczycielom do prowadzenia spotkań do i o starości, które Fundacja udostępni podczas szkolenia dla nauczycieli, planowanego w I połowie 2025 roku.

    Idź do oryginalnego materiału