Humektanty to składniki zawarte w kosmetykach do pielęgnacji włosów i skóry, które wykazują adekwatności nawilżające i zatrzymujące wilgoć poprzez proces wiązania wody. Są one doskonałym remedium na przesuszenie kosmyków, zapewniając im zdrowie i piękny wygląd. Stanowią jeden z trzech głównych składników – obok emolientów i protein – których należy dostarczać włosom, aby były one miękkie, pełne blasku i odporne na uszkodzenia.
Jakie włosy lubią humektanty?
Humektantów potrzebuje każdy rodzaj włosów. Najbardziej jednak skorzystają z nich te wysoko- i średnioporowate, w tym kręcone pukle. Mają one bowiem większą tendencję do przesuszenia, czemu sprzyjają rozchylone łuski włosów. Nie oznacza to jednak, iż kosmyki wysokoporowate, z natury grube, elastyczne i pełne blasku nie potrzebują humektantów. Im także należy regularnie dostarczać porcję tego składnika, aby pozostawały w doskonałej kondycji.
Kiedy stosować humektanty?
Po produkty do pielęgnacji włosów zawierające humektanty sięgaj zawsze, kiedy zauważysz suchość pasm, a także zapobiegawczo. Możesz je stosować niemal przy każdym myciu, a choćby między oczyszczaniem kosmyków – np. w formie mgiełek i sprayów.
Humektanty można wykorzystywać podczas olejowania włosów. Żel aloesowy – czyli humektant w najczystszej postaci – to doskonały podkład pod olej. Nanieś go na suche lub lekko wilgotne pasma. Po chwili nałóż na nie również olej dopasowany do porowatości pukli. Po godzinie lub jeżeli masz czas kilki, zmyj go dokładnie używając szamponu i nanieś odżywkę.
Co robią humektanty na włosy?
Głównym zadaniem humektantów jest zapewnienie włosom nawilżenia. Ich stosowanie niesie za sobą także wiele innych korzyści:
- Poprawa sprężystości,
- Zwiększenie blasku,
- Mniejsza łamliwość,
- Lepsza ochrona przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych,
- Poprawa elastyczności,
- Wydobycie głębi koloru.
Kiedy nie stosować humektantów?
Humektantów nie powinno się stosować, kiedy wystąpi któryś z objawów nadmiaru tego składnika (np. skrzypienie podczas ściskania kosmyków lub plątanie). Nie nanosi się ich na pukle także, jeżeli wcześniej na włosy została położona maska lub odżywka emolientowa.
Jeśli na Twoich włosach w wyniku np. intensywnego rozjaśniania czy częstej stylizacji pojawiły się ubytki, na kosmyki warto nanieść produkt zawierający w swoim składzie proteiny, który wyrówna strukturę pasm.
Ile razy w tygodniu humektanty?
Po humektanty możesz sięgać podczas prawie każdego mycia włosów – czyli zwykle co dwa lub trzy dni. jeżeli zauważysz nadmiar tego składnika na puklach, zaprzestań stosowania masek i odżywek, które go zawierają. Częstotliwość stosowania humektantów powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb i charakterystyki włosów.
Ile trzymać humektanty na włosach?
Odżywki i maski, które zawierają w swoim składzie humektanty zwykle trzyma się na włosach kilka minut – od ok. 3 do 5. jeżeli jednak masz więcej czasu, możesz pozostawić kosmetyk na pasmach na ok. 15 minut. Pamiętaj, aby nie miał on wówczas kontaktu ze skórą głowy, aby jej nie podrażnić. Rozpocznij nanoszenie maski na kilka centrymetrów od nasady włosów.
Jakie składniki to humektanty?
W kosmetykach do pielęgnacji włosów znajdziesz cały przekrój różnego rodzaju humektantów. Oprócz adekwatności nawilżających, wykazują także szereg innych cech. Poniżej składniki, które znajdziesz w produktach pielęgnacyjnych do włosów, które są humektantami.
- Arginina – wzmacnia cebulki i łagodzi podrażnienia,
- Aloes – odżywia, nawilża i przeciwdziała elektryzowaniu,
- Alantoina – poprawia miękkość i elastyczność oraz nadaje połysk,
- Pantenol – zmniejsza rozdwajanie końcówek i pogrubia optycznie kosmyki,
- Gliceryna – dodaje elastyczności i blasku,
- Kwas hialuronowy – wiąże wodę poprawiając nawilżenie pasm,
- Miód – jest bogaty w składniki odżywcze, miko- oraz makroelementy,
- Mocznik – wygładza, nabłyszcza, a także pomaga w walce z łupieżem,
- Niacynamid – wzmacnia skórę głowy wspierając wzrost włosów,
- Sorbitol – nadaje pasmom jedwabistą gładkość,
- Fruktoza – wykazuje adekwatności odżywcze, a także poprawiające kondycję pukli,
- Betaina – zwiększa miękkość pasm,
- Trehaloza – wzmacnia, a także chroni kosmyki,
- Ekstrakty z alg – łagodzą podrażnienia i regulują wydzielanie sebum,
- Syrop z agawy – poprawia krążenie w skórze głowy,
- Kwas mlekowy – stymuluje wzrost włosów i nadaje im połysk.
Jak rozpoznać niedobór humektantów?
Zbyt mało składników nawilżających w pielęgnacji włosów może powodować:
- Przesuszenie,
- Łamliwość,
- Rozdwajanie końcówek,
- Szorstkość,
- Puszenie,
- Elektryzowanie się,
- Kruchość,
- Matowość.
Kiedy włosom brakuje humektantów?
Na niedobór humektantów narażone są szczególnie włosy, które są:
- Suszone z wykorzystaniem gorącego nawiewu,
- Poddawane częstym zabiegom stylizacyjnym,
- Intensywnie rozjaśnianie,
- Wystawiane na działanie promieniowania słonecznego,
- Nie zabezpieczane kosmetykami z filtrami UV,
- Moczone w chlorowanej wodzie.
Za dużo humektantów w pielęgnacji włosów – objawy
Tak jak z każdym składnikiem pielęgnacyjnym również z humektantami nie należy przesadzać. Ich nadmiar może bowiem powodować:
- Skrzypienie podczas pocierania,
- Przesuszenie,
- Plątanie,
- Trudność w stylizacji.
Z czym łączyć humektanty?
Humektanty warto łączyć z emolientami. Te dwa składniki zastosowane jeden po drugim wzmocnią efekt pielęgnacyjny i dodadzą kosmykom blasku. Podczas gdy humektanty doskonale nawilżają pukle i łączą wilgoć w strukturze pasm, emolienty tworzą wokół włosów powłokę, która zatrzymuje składniki odżywcze wewnątrz. Aby nanieść te dwa kosmetyki można wykorzystać metody mycia: OMO (odżywka + mycie + odżywka) bądź MOO (mycie + odżywka + odżywka).
Co najpierw: emolienty czy humektanty?
Jeśli zastanawiasz się czy humektanty trzeba domykać emolientami to zdecydowanie tak. Taka kolejność: najpierw humektanty, potem emolienty spotęguje pielęgnacyjne działanie kosmetyków. Oczywiście możesz zastosować oddzielnie produkty zawierające wyłącznie emolienty, bądź tylko humektanty, jednak to ich połączenie daje lepsze rezultaty.
Produkty do włosów z humektantami
Jeśli szukasz profesjonalnych kosmetyków do włosów zawierających w swoim składzie humektanty, to poniżej przedstawiamy szampony, odżywki i maski, którymi zapewnisz swoim włosom porządną dawkę nawilżenia.
Szampony humektantowe
- Kerastase Nutritive Satin Riche to profesjonalny szampon do włosów suchych, który zawiera w swoim składzie niacynamid i proteiny roślinne. Przywraca kosmykom blask, miękkość, elastyczność oraz zdrowy wygląd. Nadaje im także jedwabistą gładkość, ułatwiając rozczesywanie oraz dyscyplinując kosmyki, przeciwdziałając ich puszeniu.
- Wella SP Hydrate to kolejny profesjonalny szampon o adekwatnościach nawilżających. Zawiera technologię Active Moisture Complex, która zabezpiecza kosmyki przed utratą wilgoci. W swoim składzie ma m.in.: glicerynę, pantenol oraz fruktozę. Produkt zmiękcza i uelastycznia włosy, ułatwiając ich rozczesywanie.
- Revlon Re/Start Hydration to nawilżający szampon micelarny, który zawiera w swoim składzie pantenol oraz wzmacniający składnik Kerabiotic Pro Betaine. Kosmetyk zapewnia równowagę mikrobiomu skóry głowy, nadaje włosom miękkość i blask oraz dyscyplinuje kosmyki zmniejszając ich puszenie.
Odżywki humektantowe
Kolejnymi produktami, która mogą zapewnić Twoim kosmykom doskonałe nawilżenie są odżywki. Spośród wielu kosmetyków możesz wypróbować m.in.:
- Odżywkę Lisap Top Care Hydra, która w swoim składzie ma wiele drogocennych składników: ekstrakt z papirusa, antyoksydacyjne algi walame, utrzymujący odpowiedni poziom nawilżenia Hydra Care Complex, a także odbudowujące ceramidy. Produkt zmiękcza, regeneruje i odbudowuje, a dzięki kwaśnemu pH domyka łuski włosów i przedłuża trwałość koloru farbowanych kosmyków.
- Nawilżającą odżywkę do włosów suchych i osłabionych Tigi Bed Head Self Absorbed. Kosmetyk sprawdza się na zniszczonych częstymi stylizacjami oraz rozjaśnianiem kosmykach. Doskonale odżywia i wzmacnia włosy poprawiając ich sprężystość oraz elastyczność.
- Moroccanoil Hydration – odżywkę do włosów suchych, która zawiera w swoim składzie wiele cennych składników. Oprócz olejku arganowego, z którego znana jest ta seria, zawiera także ekstrakt z czerwonych alg oraz witaminy A i E.
Maski humektantowe
Najbardziej bogatymi produktami o najintensywniejszym działaniu są maski do włosów. jeżeli szukasz tych, które zawierają w swoim składzie humektanty, to możesz wypróbować któryś z poniższych produktów.
- Wella Professionals Elements Renewing maskę nawilżającą, która zawiera w swoim składzie ekstrakt z aloesu oraz bawełny, witaminę E oraz esencję z oliwki. Ten wegański produkt zapewnia włosom gładkość i nawilżenie bez obciążania pasm.
- Kerastase Curl Manifesto przeznaczoną do włosów kręconych, która zawiera miód manuka oraz ceramidy. Kosmetyk dogłębnie nawilża, nadaje puklom sprężystość i elastyczność oraz zmniejsza łamliwość.
- Kallos KJMN Aloe nawilżającą maskę do włosów z aloesem, która odbudowuje uszkodzone włosy, ułatwia ich rozczesywanie oraz przywraca im blask.
Wprowadzając do pielęgnacji swoich włosów humektanty, pamiętaj, iż są one jednym z trzech składników, których potrzebują Twoje kosmyki. Kluczem do zdrowych i lśniących pukli jest zachowanie równowagi PEH.