Hotel Mercure Wien City jak galeria sztuki. Polscy architekci w akcji!

plndesign.pl 3 godzin temu

Wiedeńska secesja to arcydzieła malarskie Gustava Klimta, majestatyczne bryły budowli Ottona Wagnera, ale także bardziej minimalistyczny nurt Warsztatów Wiedeńskich (Wiener Werkstätte). W ramach tej kooperatywy powstawały przedmioty użytkowe i obiekty rzemiosła artystycznego w bardziej minimalistycznym, geometrycznym stylu. Ów styl stał się inspiracją dla pracowni AKA Studio, odpowiedzialnej za metamorfozę hotelu w sercu Wiednia. Projekt zdobył nagrodę w konkursie „International Property Awards” 2024 w kategorii „Wnętrza Hotelu” dla Austrii.

Inspiracja przeszłością

Czterogwiazdkowy hotel Mercure Wien City zapewnia gościom chcącym odkrywać uroki miasta łatwy i szybki dostęp do jego głównych atrakcji. Stąd spacerem mogą dotrzeć do katedry św. Szczepana, Belwederu czy Prateru. Jednak prestiżowa lokalizacja to niejedyny walor tego miejsca. Równie imponujące, jak okolica, są odnowione wnętrza hotelu, projektu polskiej pracowni architektonicznej AKA Studio.

Hotel Mercure Wien City

Szukając Inspiracji do projektu, natrafiliśmy na zdjęcie wnętrza urzędu pocztowego, które ozdobione było prostym liniowym malunkiem na szczycie ścian, przechodzącym na sufit. Urzekła nas również kultowa pocztówka „Wiener Café: Der Litterat” z postacią pisarza siedzącego na kanapie i niesamowicie gęstym, kwietnym wzorem. Te referencje znalazły odbicie w zrealizowanym projekcie – komentuje architektka Agata Łapuchowska, współwłaścicielka AKA Studio.

Wnętrza z duszą

Architekci zaproponowali otwarcie budynku na ulicę tak, aby widziane przez okno kolory, wzory i naturalne materiały zapraszały do środka. Tu zaś pełnym głosem rozbrzmiewają echa rzemieślniczej precyzji i artyzmu mistrzów Warsztatów Wiedeńskich. Typowe dla Wiener Werkstätte całościowe podejście do projektowania można poczuć już na wejściu, w recepcji. Dominują tu motywy geometryczne, dobrze znane z jego tradycji. Uwagę przyciąga zabudowa ścian, na której odbywa się dynamiczna gra elementów dających przestrzenny efekt. Dziełem architektów są również meble recepcyjne oraz wzór znajdującej się tu wykładziny.

Hotel Mercure Wien City

Chwila relaksu w lobby

W hotelu znajdziemy dwie niezależne przestrzenie lobby – obie zyskały nową, funkcjonalną aranżację. Mniejsze z nich, ulokowane naprzeciwko recepcji, zachęca do odpoczynku lub pracy przy komputerze. Architekci zaprojektowali w tym miejscu wysoki stół z charakterystyczną lampą w stylu bibliotecznym. Domową atmosferę wprowadza fornirowany regał z książkami, albumami i pamiątkami.

Hotel Mercure Wien City

Pochodzą one ze zbiorów między innymi sklepu w muzeum Wiener Werkstätte. W zabudowę wkomponowano tkaniny z oryginalnymi nadrukami z tego okresu, które udało się pozyskać z zamkniętej już fabryki. Część tkanin zdobi ścianę także większego lobby, w którym panuje atmosfera typowa dla wiedeńskich kawiarni, a komfort wypoczynku zapewniają meble od polskich producentów.

Czas dla siebie

W hotelowej restauracji znajdziemy wiele mebli, zaprojektowanych przez zespół AKA Studio, takich jak: wolnostojące loże, centralnie ulokowany bufet z nadwieszoną nad nim instalacją świetlną oraz lustra i oprawione tkaniny. Całości dopełnia intensywny czerwono-malinowy kolor ścian i kotar, które po śniadaniu mogą zostać zasunięte, zmieniając charakter aranżacji na bardziej kawiarniano-klubowy.

Hotel Mercure Wien City

Podobne motywy kolorystyczne odnajdziemy w pokojach hotelowych. Wzór poduszek na sofie nawiązuje do pocztówki „Wiener Café: Der Litterat”, a tapeta odzwierciedla charakterystyczny styl malowania ścian dla Wiener Werkstätte. W pokojach znajdują się również elementy wyposażenia, specjalnie zaprojektowane przez AKA Studio dla tej inwestycji. Należą do nich: wezgłowie łóżka, biurko, lustro z dekoracyjnymi szprosami, wzór wykładziny, a także mebel na minibarek i wieszak inspirowany klasycznym wózkiem hotelowym.

– Duch kooperacji, całościowe podejście do projektowania, dbałość o najmniejsze detale oraz szacunek dla tradycyjnego rzemiosła – te najważniejsze wartości Wiener Werkstätte udało nam się przenieść na współczesny grunt w tym projekcie. Hotel zyskał nowoczesne, a zarazem bardziej atrakcyjne oblicze. A nasze starania zostały docenione nagrodą w prestiżowym konkursie „International Property Awards” 2024 w kategorii „Wnętrza Hotelu” dla Austrii – podsumowuje arch. Karolina Kowalik, współwłaścicielka AKA Studio.

Projekt: AKA Studio | studioaka.pl
Zdjęcia: Mood Authors | moodauthors.com

Zobacz również:

  • Luksus i design na najwyższym poziomie! Odkryj hotele Bulgari na świecie
  • Nowe apartamenty w zabytkowej kamienicy: metamorfoza Hostelu Putex w Zawierciu
Idź do oryginalnego materiału