Historia eS Accel z okazji Accel Day

skatenerd.pl 8 miesięcy temu

Powiem Wam szczerze, iż jako poszukiwacz deskorolkowych ciekawostek ogromną frajdę sprawia mi prowadzenie tego portalu. Wyszukuję sobie informacji, które prywatnie mnie interesują, a przy okazji mogę to spisać i podzielić się czymś interesującym z Wami. Dziś jest 19 maja, czyli międzynarodowy dzień buta eS Accel – jednego z najbardziej kultowych butów w historii deskorolki. Z tej okazji postanowiłem przeszukać internet, przeczytać wywiady z jego projektantem, znaleźć zdjęcia pudełek tego modelu z początkowych lat produkcji, wyszukałem archiwalne reklamy i przejrzałem dosłownie całe facebookowe konto eS Footwear, żeby pokazać interesujące wydania tego modelu. Dla młodszego gremium będzie to dobra lekcja historii, a starsze osoby dobrze znające Accela myślę, iż mogę zaryzykować pisząc, iż na pewno znajdą tu przynajmniej jedną rzecz, o której nie wiedzieli wcześniej. Zacznijmy od ciekawostek:

  • Model Accel produkowany był od pierwszego dnia istnienia firmy eS w 1995 roku i przez cały czas znajduje się na sklepowych półkach. kilka modeli jest produkowanych przez tak wiele lat i przez cały czas cieszą się zainteresowaniem wśród skejtów.
  • Międzynarodowy Accel Day przypada na 19 maja nie bez powodu. “e” jest piątą literą alfabetu (a 5 miesiąc roku to maj), natomiast “S” jest dziewiętnastą.
  • Jedna z najpopularniejszych kolorystyk, a konkretnie brązowa została zainspirowana butami Timberland, które nosił Chad Muska. Projektant chciał, aby mógł on jeździć na desce w kolorze butów, który tak bardzo lubi na co dzień. Jest od produkowany oczywiście do dziś.
  • Andrew Reynolds jeździł w Accelach zanim dołączył do teamu Emerica. Jego pierwszy promodel (Emerica – Reynolds 1) został zaprojektowany w oparciu o kształt Accela.
  • eS miało małą przerwę w działalności. Rok przed powrotem marki na rynek wypuścili model Accel na rynek japoński. Zostały one najlepiej sprzedającym się modelem, w każdym sklepie, w którym były dostępne. Dało to powód to tego, iż warto wrócić na rynek, co wydarzało się już w kolejnym roku od tego sukcesu sprzedażowego.
  • eS regularnie przygotowuje prima aprilisowe żarty i często nawiązują one do modelu Accel. Nie ograniczają się jednak tylko do przerobionych zdjęć. Pewnego roku 1 kwietnia firma poinformowała, iż wydaje model Accel Mini, czyli tak małe buty, które zakłada się na palce i można w nich na przykład jeździć na fingerboardzie. Faktycznie wyprodukowali oni 66 par tak małych butów, a na każdym pudełku podpisał się Pierre Andre Senizergues (dyrektor generalny i współzałożyciel firmy). Innego razu zaprezentowali Accele zaprojektowane tak, aby mogły je nosić psy (link do filmu poniżej), a z okazji tegorocznego Prima Aprilis przygotowali bazujące na tym kultowym modelu kowbojki.
Zdjęcie pochodzi z Instagrama @

Firma nie ograniczyła się do samego zdjęcia. Pod tym linkiem zobaczycie film, w których pies faktycznie w nich jeździ po skateparku.

Przy okazji kowbojek również przygotowano video – obejrzycie je klikając tutaj.

  • Firma doceniła prawdopodobnie największych kolekcjonerów starych butów deskorolkowych, czyli ekipę Chomp On Kicks (bardzo polecam ich profil na Instagramie) i wydała dla nich specjalną wersję kolorystyczną kilku butów, a w tym Accela.

Do limitowanych wydań eS Accel zaraz wrócimy, a teraz mam dla Was kilka archiwalnych reklam z nimi w rolo głównej:

Specjalne wydania eS Accel

To jeden z niewielu butów deskorolkowych, który nie jest promodelem, ale różni deskorolkowcy cieszyli się jego edycjami ze swoim nazwiskiem. Byli to między innymi Tom Penny, Tom Asta, Kelly Hart czy Jonny Hernandez.

Kolaboracji z eS wydanych na Accelach doczekało się między innymi Heroin Skateboards i DGK (w podwyższonej wersji buta).

Marka nie działała wyłącznie z firmami, ale też z zaangażowanymi w deskorolkę ludźmi. Poza wspomnianymi wyżej Chomp On Kiks byli to również twórcy podcastu Nine Club.

Warto pamiętać również o kolorystyce przygotowanej na Go Skateboarding Day.

Tak natomiast prezentują się kolory nawiązujące do Chińskiego Roku Królika i Smoka oraz Dnia Świętego Patryka.

Najnowsza wydana niedawno seria nawiązuje do kultowych miejscówek deskorolkowych: Carlsbad, Sants oraz Le Dome.

Znalazło się również coś dla filmowców.

Zdjęcie pochodzi z Instagama @

Zdjęcie pochodzi z Instagama @


Z okazji 20. urodzin legendarnego filmu eS Menikmati przygotowano następującą wersję Accela.

Jedną z najbardziej pożądanych przez kolekcjonerów kolorystyk jest ta wydana na cześć pierwszego promodelu Erica Kostona w eS.

Zdjęcie pochodzi z Instagrama @

Zdjęcie pochodzi z Instagrama @


Po 15 latach od wydania promodelu Chada Muski wydano specjalną nawiązującą do nich kolorystykę modelu eS Accel.

Zdjęcie pochodzi z Instagrama @adrian_bsmcamera

PJ Ladd dostał wersję modelu Accel nawiązującą do jego rodzinnego miasta – Bostonu.

Zdjęcie pochodzi z Instagrama @s

Tak wyglądały pudełka eS Accel w pierwszych latach produkcji.

Zdjęcie pochodzi z Instagrama
Zdjęcie pochodzi z Instagrama

Na koniec specjalne wydanie eS Accel z okazji dziesiątych urodzin firmy. Co interesujące był to czas, gdy do teamu dołączył Antuwan Dixon, a nie będący jeszcze nastolatkiem Nyjah Huston (wtedy właśnie jeździł dla eS) wygrywał coraz więcej zawodów i zyskiwał na rozpoznawalności, która jak wiecie dziś eskalowała do dużych rozmiarów.

Zdjęcia pochodzą z Instagramów @
Zdjęcia pochodzą z Instagramów @
Idź do oryginalnego materiału