Hiking i trekking — czym różnią się te formy aktywności

tatry-przewodnik.com.pl 4 miesięcy temu
Pakujesz plecak, ruszasz ze znajomymi w góry i mówisz rodzinie, iż wybierasz się na pieszą wycieczkę, czyli hiking lub trekking. jeżeli nie wiesz, jaka jest różnica między tymi dwoma pojęciami, nie jesteś sam.
Ludzie często myślą o trekkingu i hikingu jako o synonimach. Chociaż są one podobne, mają jednak pewne różnice, które dzielą je na dwie odrębne aktywności odbywające się zwykle w terenach górskich. Są podobne, ale nie identyczne, poniżej dokładnie to wyjaśniamy.

Hiking a trekking — definicja wędrówki górskiej



Turyści w dolinie Strążyskiej

Czym jest trekking?

Trekking w górach to forma turystyki pieszej, która polega na długodystansowych wędrówkach po górskich szlakach. Jest to aktywność, która łączy przygodę, sport i obcowanie z naturą, oferując możliwość eksploracji trudno dostępnych terenów górskich i podziwiania pięknych krajobrazów. Trekking może trwać od kilku godzin do kilku dni, a choćby tygodni, w zależności od wybranego szlaku i jego trudności. Wielodniowe trekkingi górskie często wymagają noclegów w schroniskach, namiotach lub bazach trekkingowych. W Tatrach często pokonuje się duże dystanse od schroniska do schroniska.

Czym jest hiking?

Hiking, czyli piesze wędrówki to aktywność polegająca na wybieraniu się na wędrówki dla przyjemności. Hiking w górach to forma turystyki pieszej, która polega na wycieczkach po górskich szlakach, zwykle jednodniowych, bez konieczności spędzania nocy na trasie. Jest to aktywność dostępna dla szerokiego grona osób, od początkujących po zaawansowanych turystów. Różni się od trekkingu głównie pod względem długości i intensywności wypraw.

Patrząc na te definicje, można zauważyć, iż mają one więcej wspólnego niż różnic. Obydwa pojęcia zasadniczo oznaczają wędrowanie, jednak przy trekkingu potrzeba więcej czasu i lepszej organizacji. Poznaj szczegóły, na czym polega główna różnica, między trekkingiem a hikingiem.


Hiking w Tatrach

1. Czas trwania wędrówki


Czas trwania jest jedną z najważniejszych różnic pomiędzy tymi dwoma rodzajami aktywności. Trekking trwa zwykle co najmniej dwa dni, ale często i dłużej. Osoby, które planują trekking, mają w zamyśle dotrzeć do konkretnego miejsca. Dążą do osiągnięcia tego celu i mogą pokonać setki kilometrów podczas jednej wyprawy trekkingowej.

Hiking trwa krócej, najczęściej to kilkugodzinny spacer czasem choćby całodniowa wędrówka, ale nie zajmie kilku dni, jak zwykle ma to miejsce w przypadku trekkingu.

2. Różnica w pokonywanym terenie


Kolejną różnicą między trekkingiem a hikingiem jest rodzaj terenu, jaki będzie przemierzany. Osoby uprawiające hiking często korzystają z oznakowanych szlaków turystycznych i docierając do jakiegoś interesującego miejsca np. jeziora górskiego lub schroniska.

Dla porównania, wycieczki trekkingowe nie zawsze realizowane są po znakowanych szlakach i często prowadzą przez dzikie tereny jak góry, lasy, pola. Mogą prowadzić w trudnych warunkach terenowych. Pod tym względem trekking charakteryzuje się większą swobodą, ponieważ wędrowcy nie trzymają się szlaków i oznaczeń. W ten sposób mają możliwość przebywania z dala od cywilizacji.

3. Miejsce noclegu


Podczas hikingu baza wypadową jest zwykle w jednym miejscu. Na przykład ludzie zatrzymują się w schronisku górskim i codziennie wybierają się na inny szczyt, zawsze wracając do schroniska. Osoby uprawiające trekking nigdy nie wracają do miejsca, w którym były wcześniej. Ich podróż skupia się na konkretnym celu, do którego konsekwentnie zamierzają.

Za każdym razem, zatrzymują się w innym miejscu na nocleg. Niezależnie od tego, czy jest to, schronisko, namiot górski, czy inny rodzaj noclegu. W tym przypadku wszytko uzależnione jest od trasy trekkingu i warunków pogodowych.

4. Ekwipunek


Logicznie rzecz biorąc, sprzęt niezbędny do uprawiania hikingu i trekkingu nie może być taki sam. Na to pierwsze będziesz potrzebować tylko podstawowych rzeczy i przede wszystkim dobrych butów. Nie zapominając o odpowiedniej odzieży, która wytrzyma nagłe zmiany pogody i temperatury oraz plecaku, w którym będziesz przechowywać wodę, jedzenie i inne potrzebne rzeczy. Podczas hikingu nie trzeba mieć kompasu. Najczęściej szlaki turystyczne są dobrze oznaczone i znajdują się tam kierunkowskazy pokazujące, dokąd należy się udać i jak daleko jest do miejsca, które nas interesuje.

Natomiast inaczej jest w przypadku trekkingu, gdzie potrzeba trochę więcej sprzętu. Począwszy od mapy lub kompasu, przez śpiwory, karimaty, kurtki wodoodporne, kijki, wielofunkcyjną odzież, która jest oddychająca i szybkoschnąca itp.

Jeden z najważniejszych rzeczy, oprócz solidnych i wygodnych butów trekkingowych, jest duży i mocny plecak. To w nim będziemy nosić wszystko, czego potrzebujemy podczas naszych wypraw.

5. Odpowiednie przygotowanie fizyczne


Wiesz już, iż trekking wymaga większego wysiłku i nie jest on dla wszystkich. Aby wędrować przez kilka dni bez zbytniego zatrzymywania się, potrzebne jest przygotowanie fizycznego. Jest to aktywność w zróżnicowanym terenie, która zajmuje dużo czasu oraz wymaga przygotowania psychicznego i fizycznego.

Z drugiej strony hiking to sposób na spędzanie wolnego czasu. Może to zrobić prawie każdy, choćby jeżeli wcześniej nie wędrował. W przypadku hikingu łatwiej jest także wybrać szlak odpowiedni do swoich możliwości fizycznych. Zwykle szlaki mają określony poziom trudności, dzięki czemu możesz mniej więcej zdawać sobie sprawę, jak trudny będzie. Możesz wybrać szlak łatwy lub umiarkowany, jeżeli nie spacerujesz często i czujesz, iż więcej nie dasz rady.

Ciekawostką jest to, iż rekord Guinnessa w wędrówce na Biegun Północny trwał 41 dni, 18 godzin i 52 minuty. Długość trasy trekkingowej wyniosła 785 km. To doskonale wyjaśnia, jak wymagający może być trekking, jeżeli chcesz przekraczać swoje granice.

Podsumowanie


Teraz już wiesz, iż nie ma tylko jednej różnicy między tymi dwoma terminami. Zaczynając od długości trasy, następnie trudności, sprzętu, zakwaterowania i różnorodnego terenu, po którym chodzisz – istnieje więcej różnic między tymi aktywnościami, niż się wydaje.
Hiking to krótsza i łatwiejsza wycieczka, zwykle pokonywana po oznaczonych szlakach, przeważnie po osiągnięciu celu następuje powrót.

Trekking zawsze wiąże się z kilkudniowym wędrowaniem z ciężkim plecakiem. Trasa trekkingowa prowadzi przez różnorodne tereny niejednokrotnie w trudnych warunkach terenowych i klimatycznych. Wymaga odpowiedniego przygotowania osoby, która ją wykonuje oraz większego wyposażenia. Hiking i trekking mogą nie tylko zapewniać świetne spędzanie czasu w świeżym powietrzu, ale także poprawić zdrowie psychiczne i fizyczne.


Trekking w Tatarch Zachodnich

Oto kilka korzyści płynących z uprawiania trekkingu i hikingu


1. Obniża ryzyko chorób serca i poprawia ciśnienie krwi.

Chodzenie maja niesamowity wpływ na zdrowie! Badanie potwierdziły, iż zaleca się spacerowanie co najmniej godzinę dziennie, pięć dni w tygodniu. Dzięki temu ryzyko udaru zmniejsza się o połowę! Regularne wędrówki poprawiają pracę serca i ciśnienie krwi, minimalizując ryzyko udaru.

2. Lepsza ogólna kondycja

Te aktywności robią niesamowite rzeczy z twoimi mięśniami. Zwiększają siłę w udach, mięśniach podudzi, mięśniach bioder i ścięgnach podkolanowych. Buduje także wytrzymałość, to ćwiczenia obciążające, które zwiększają gęstość kości. Trekking podczas wędrówki z ciężkim plecakiem zwiększa także siłę mięśni tułowia. Im więcej chodzisz, tym bardziej poprawia się ogólna siła i sprawność organizmu.

3. Poprawia zdrowie psychiczne

Warto oderwać się od stresów dnia codziennego i wyjść na świeże powietrze. Stres, depresja i niepokój narastają, gdy zbyt długo przebywa się w zamkniętym pomieszczeniu. Wyruszenie na szlak pomaga spojrzeć na życie z odpowiedniej perspektywy i oderwać myśli od zmartwień.

4. Wycieczki piesze spalają kalorie

Chcesz schudnąć? A może wypracować mięśnie? Zapomnij o siłowni i zamiast tego wybierz się na szlak.
Według badań piesze wędrówki pozwalają spalić od 440 do 550 kalorii na godzinę. Można łatwo wyobrazić sobie, ile kalorii spali tygodniowa wędrówka. Spalanie kalorii pomaga schudnąć i ujędrnić mięśnie.

5. Zwiększanie kreatywności

Oprócz wzmocnienia fizycznego i psychicznego, wędrówki mogą również zwiększyć kreatywność. Spędzanie czasu w świeżym powietrzu i wchłanianie witaminy D ze światła słonecznego wpływa świetnie na prace umysłu. Witamina D, „witamina słońca”, zwiększa koncentracje i poprawia naszą zdolność skupiania uwagi. Witamina D jest również świetna dla utrzymania zdrowych kości i zębów, wspiera układ odpornościowy i poprawia układ sercowo-naczyniowy.


Wędrówka jesienią w Tatrach

Wskazówki od czego zacząć wędrówki


Zacznij od jednodniowych wycieczek. Spędź popołudnie, spacerując po lokalnym parku lub jedź do najbliższego lasu na popołudniową wędrówkę. Niech to będzie Twoja rutyna i z czasem zwiększaj długość i liczbę wędrówek.

Dołącz do lokalnej społeczności miłośników pieszych wędrówek

Samotne wycieczki mogą być ciekawe, ale często dają małą motywację do ponownego wyjścia, zwłaszcza podczas dłuższych wędrówek. Dołączając do osób lubiących górskie wędrówki, poznasz ludzi o podobnych zainteresowaniach.

Kup odpowiednie buty turystyczne

Jeśli masz ochotę na dłuższe wędrówki, zaopatrz się w odpowiednie obuwie trekkingowe, wytrzymały namiot i ciepły śpiwór z karimatą. Twoje buty turystyczne powinny być wodoodporne i mieć dobrą podeszwę.

Wybierz się na kilkudniową wędrówkę

Po skompletowaniu niezbędnego sprzętu turystycznego wybierz się na kilkudniowy trekking. Pamiętaj również aby mierzyć siły na zamiary.

Niezbędny jest dobrej jakości sprzęt turystyczny i trekkingowy

Wysokiej jakości sprzęt pozwoli Ci jeszcze bardziej cieszyć się wędrówkami oraz zachować suchość i ciepło bez względu na pogodę!


Turystka w Tatrach wysokich

Oto lista sprzętu na wędrówki:


Buty trekkingowe

Na krótkie jednodniowe wędrówki wystarczą wygodne buty sportowe, ale na dłuższe wędrówki niezbędne są dobre buty turystyczne. W przypadku trekkingu warto pomyśleć o butach ze wzmocnieniem w okolicy kostki. Przed wyruszeniem nie zapomnij przetestować buty. Przeczytaj więcej o odpowiednim obuwiu.

Plecak turystyczny

Na jednodniowe wędrówki idealny jest lekki wygodny plecak. Na dłuższe wędrówki, podczas których trzeba zabrać ze sobą jedzenie i namiot, powinien wystarczyć plecak o pojemności 50-60 litrów. Upewnij się, iż ma pas biodrowy i odpowiedni system nośny.

Namiot

Twoje miejsce na odpoczynek i sen powinno być solidne. jeżeli zamierzasz wędrować w cieplejszych porach roku, wystarczy namiot trzy sezonowy, ale jeżeli planujesz wędrować zimą, upewnij się, iż namiot jest odporny na wiatr, deszcz i śnieg.

Śpiwór

Kupując śpiwór, należy przestrzegać do jakich temperatur są przystosowane, podanych przez producenta. Zwykle są trzy liczby: komfort, limit i ekstremum. Dobrze aby śpiwór dobrze się kompresował po złożeniu i nie był za ciężki.

Kompas, mapy i urządzenie GPS

Przed wybraniem się na jakąkolwiek pieszą wycieczkę warto zaopatrzyć się w szczegółową mapę okolicy. Na dłuższe wędrówki warto mieć przy sobie GPS lub kompas. Upewnij się, iż wiesz, jak z nich korzystać.

Apteczka

Apteczka z podstawowym wyposażeniem jak leki przeciw bólowe, bandaże opatrunkowe i elastyczne, nożyczki, plastry itp. to jeden z najważniejszych elementów ekwipunku.

AUTOR
Michał Jarząbek-Giewont
Przewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem. Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze, skiturów oraz fotografii krajobrazów górskich.
Idź do oryginalnego materiału