Hala Jaworowa i Kotarz – najkrótszy szlak + trasa z Brennej przez Dolinę Hołcyny

mynaszlaku.pl 1 rok temu

Hala Jaworowa jest jedną z najpiękniejszych polan w Beskidzie Śląskim. Znajduje się pod szczytem Kotarz niedaleko Brennej, Szczyrku i Wisły. Na halę najlepiej się dostać od strony Brennej przez Dolinę Hołcyny lub z Przełęczy Salmopolskiej. Wycieczka jest doskonała dla tych, którzy chcą odwiedzić te piękne okolice bez poświęcania zbyt dużo czasu. Szlak jest stosunkowo łatwy do pokonania, dlatego spokojnie możesz wybrać się na niego z dzieckiem. Na szczycie Kotarza nie ma zbyt wielu widoków, jednak już z Hali Jaworowej możemy zobaczyć o wiele więcej.

  • Brenna położona jest w Beskidzie Śląskim,
  • Dojdziesz stamtąd np. na Klimczok (schronisko), Błatnią (schronisko), Chaty Wuja Toma czy Stary Groń (wieża widokowa),
  • Hala Jaworowa z Brennej to interesująca wycieczka na krótkie przedpołudnie,
  • Długość szlaku z Brennej i z Przełęczy Salmopolskiej jest podobna – około 3,3 km,
  • Zobacz najpiękniejsze szlaki w Beskidzie Śląskim.

My trafiliśmy na bardzo gęstą mgłę i niestety nic z drogi nie zobaczyliśmy. Musimy tutaj kiedyś wrócić.

Najłatwiejszy i najkrótszy szlak na Halę Jaworową i Kotarz – najważniejsze informacje

Jaką trasę wybrać na wycieczkę w tej części Beskidu Śląskiego? Najłatwiejszy i najkrótszy szlak na Halę Jaworową i Kotarz prowadzi z Przełęczy Salmopolskiej. Chociaż w kilometrach jest porównywalnie, to z przełęczy mamy mniej podejść niż z Doliny Hołcyny. I dodatkowo po drodze zdobywamy szczyt Kotarz mierzący 974 m n.p.m. Czas przejścia to około 1 godzina. Polecamy ten szlak na góry z dzieckiem.

Parking na Przełęczy Salmopolskiej w Beskidzie Śląskim

Samochód możesz zostawić na Przełęczy Salmpolskiej. Jest tam sporo miejsca, jednak w okresie czy w weekendy już może być wszystko zajęte w późniejszych godzinach. Gdy my tam parkowaliśmy, to postój mieliśmy bezpłatny. Przełęcz znajduje się pomiędzy Szczyrkiem a Wisłą.

  • Współrzędne parkingu na Przełęczy Salmopolskiej: 49.6644, 18.9608.

Szlak na Halę Jaworową i Kotarz z Przełęczy Salmopolskiej – mapa i informacja o trasie

Szlak z przełęczy prowadzi kolorem czerwonym. Musisz kierować się na Przełęcz Karkoszczonka, Chatę Wuja Toma oraz Kotarz Piknik – Bar. Trasa prowadzi przez las z małymi widokami. Po drodze zdobywa się szczyt Grabowa 907 m n.p.m. Dalej schodzimy lekko w dół, a później podchodzimy już pod szczyt Kotarz. Jest tam mały bar, ale poza sezonem był zamknięty. Wracamy 200 metrów i odbijamy na niebieski szlak w prawo. Po 500 metrach stoimy już na Hali Jaworowej – jednej z najpiękniejszych polan Beskidu Śląskiego. To miejsca zachwyca o każdej porze roku. Poniżej możesz zobaczyć mapę trasy.

  • Długość szlaku na Kotarz i Halę Jaworową i z powrotem: 7,1 km,
  • Czas przejścia: 2 godziny i 11 minut,
  • Trudności techniczne: brak,
  • To jest jedna z łatwiejszych wycieczek w góry.
Trasa: Rozejście szlaków ? Przełęcz Salmopolska | mapa-turystyczna.pl

Szlak z Brennej na Halę Jaworową przez Dolinę Hołcyny

Drugim wariantem wejścia, jest trasa z Brennej na Halę Jaworową i Kotarz. To już dłuższa i bardziej wymagająca wycieczka, jednak nie jakaś trudna. Szlak rozpoczyna się w Brennej. jeżeli zdobywasz oba miejsca, to trasa w górę zajmie Ci 5,3 km. Na tej drodze jest więcej podejść. Trasa prowadzi przez las. Na szczycie Kotarza znajduje się bar oraz ołtarz. Dalej możesz iść np. przez Grabową w dół. Poniżej możesz zobaczyć drogę na szczyt na mapie.

  • Długość szlaku na Halę Jaworową, Kotarz i dalej na Grabową: 11,1 km,
  • Czas przejścia: 3 godziny i 45 minut,
  • Trudności techniczne: brak.
Trasa: Brenna, Hołcyna ? Brenna, Hołcyna | mapa-turystyczna.pl

Parking w Brennej w Dolinie Hołcyny

Samochód można zostawić na rozwidleniu szlaków w Dolinie Hołcyny. Tam najczęściej turyści stają po prawej stronie na poboczu. Szlak niebieski biegnie w lewo, tutaj, gdzie jest zakaz wjazdu. Inny parking znajduje się pod kościołem w centrum Brennej.

  • Współrzędne miejsca na zostawienie samochodu: 49.7054, 18.9265.

Co widać z Hali Jaworowej w Beskidzie Śląskim?

Polana jest rozległa i sporo z niej możemy zobaczyć. Najbliżej to szczyty: Klimczok, Trzy Kopce Wiślańskie, Wielka Czantoria i Równica w Beskidzie Śląskim czy Czupel w Beskidzie Małym. Przy dobrej przejrzystości można obejrzeć choćby Góry Opawskie z Biskupią Kopą, Serak w paśmie Wysokiego Jesionika. Dobrze widać Łysą Górę w Beskidzie Śląsko-Morawskim.

Idź do oryginalnego materiału