Hair Cycling – czym jest nowy trend w pielęgnacji?

trena.pl 9 miesięcy temu

Hair Cycling to nowy sposób na poprawienie kondycji włosów, który zyskał w ostatnim czasie dużą popularność za sprawą mediów społecznościowych, ekspertów w zakresie pielęgnacji włosów oraz influencerów. Powstał jako odpowiedź na trudne warunki, na które każdego dnia są wystawiane nasze kosmyki i skóra głowy – zanieczyszczenia, promieniowanie UV i wiele innych.

Na czym polega Hair Cycling?

Hair Cycling opiera się na trzech etapach pielęgnacji: regeneracji, nawilżeniu i odżywieniu, stosowanych pojedynczo podczas kolejnych myć włosów. Metoda jest odpowiedzią na liczne wyzwania środowiskowe współczesnego świata, która znacznie poprawia kondycję pasm.

Jak rozpocząć Hair Cycling?

Chcąc skorzystać z tej metody zaopatrz się w trzy maski lub odżywki do włosów o odmiennych adekwatnościach: regenerującą, nawilżającą i odżywiającą. Oczywiście potrzebować będziesz także przynajmniej jednego szamponu. W zależności od rodzaju włosów może to być silniejszy kosmetyk z mocniejszym detergentem lub produkt delikatny o naturalnym składzie. Możesz także kupić trzy produkty oczyszczające pasujące do każdego etapu cyklu.

Dla kogo przeznaczony jest Hair Cycling?

Na tej metodzie pielęgnacji skorzysta każdy z nas. Dzięki temu, iż opiera się na dostarczaniu włosom podczas każdego mycia odmiennych składników odżywczych i aktywnych, pukle będą regenerowane, odżywiane i nawilżane. W rezultacie lepiej poradzą sobie z negatywnym wpływem czynników środowiskowych.

Hair Cycling – korzyści

Korzyści korzystania z metody Hair Cycling jest bardzo wiele. Należą do nich:

  • Poprawa kondycji włosów,
  • Regeneracja pukli,
  • Większa miękkość,
  • Kuszący blask,
  • Przyjemna gładkość,
  • Zmniejszenie łamliwości,
  • Lepsza ochrona przed czynnikami zewnętrznymi,
  • Poprawa sprężystości.

Hair Cycling – etapy

Kroki w metodzie Hair Cycling należy wykonywać trzymając się kolejności dostarczania składników podczas kolejnych myć.

1 etap Hair Cycling – regeneracja. Jak ją wykonać?

Ten krok pozwala odbudować zniszczone włosy, a także przynieść ukojenie skórze głowy. Jest szczególnie ważny, jeżeli poddajesz kosmyki częstym zabiegom stylizacyjnym z wykorzystaniem wysokich temperatur lub je rozjaśniasz. Umożliwia także pozbycie się zanieczyszczeń ze skalpu, a także ukojenie go i przywrócenie mu równowagi, a co za tym idzie – lepsze wchłanianie składników odżywczych w kolejnych krokach.

Przed rozpoczęciem etapu regeneracji należy dokładnie oczyścić skórę głowy. W tym celu można wykonać piling skalpu produktem, który go nie podrażni, odświeży, przywróci równowagę oraz przygotuje na przyjęcie składników aktywnych oraz odżywczych. Kosmyki można oczyścić szamponem z silniejszym detergentem, który zdejmie z nich zanieczyszczenia i nadbudowę ze starszych produktów pielęgnacyjnych oraz stylizacyjnych.

Hair Cycling – regeneracja skóry głowy

W celu regeneracji skóry głowy można zastosować specjalną wcierkę, która pozytywnie wpłynie na stan cebulek, wzmocni je i pobudzi włosy do wzrostu. Możesz sięgnąć np. po:

  • Rewitalizującą wcierkę do włosów Chi Powerplus z kompleksem witamin: A, C, D i E, które wykazują adekwatności wzmacniające. Produkt ma także filtry UV zabezpieczające skórę głowy oraz włosy przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Kosmetyk nadaje miękkość, blask i zdrowy wygląd.
  • Wzmacniającą wcierkę do skóry głowy Echosline Energy, która przynosi ukojenie i tonizuje. W swoim składzie ma ekstrakty z rozmarynu i pokrzywy oraz białka sojowe. Kosmetyk łagodzi podrażnienia, przeciwdziała swędzeniu i pomaga w walce z łupieżem.

Regeneracja włosów w Hair Cycling

W tym kroku doskonale sprawdzą się bogate maski o adekwatnościach regeneracyjnych i odbudowujących. Ich zadaniem jest poprawa kondycji włosów, ich odbudowa oraz ochrona przed zniszczeniami. Możesz sięgnąć m.in. po:

  • Revlon Re/Start Repair profesjonalną regenerująca maskę do włosów zniszczonych. Kosmetyk ten dobrze sprawdza się na puklach po zabiegach chemicznych oraz poddawanym częstej stylizacji. W swoim składzie zawiera ceramidy i cząsteczki budujące wiązania. Zapewnia włosom miękkość, blask i nawilżenie bez obciążania.
  • Selective Professional Keratin – maskę z keratyną, która doskonale sprawdzi się na włosach potrzebujących odbudowy. Odbudowuje w nich ubytki zapewniając przyjemną gładkość. Oprócz adekwatności regeneracyjnych chroni także pasma przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

2 etap Hair Cycling – nawilżanie

Włosy nie będą prezentowały się pięknie i zdrowo, jeżeli będą suche, matowe i zniszczone. Z tego powodu należy pamiętać o trzecim kroku Hair Cycling. Odpowiedni poziom nawilżenia sprawia, iż kosmyki są nie tylko miękkie i pełne blasku, ale także zdecydowanie mocniejsze, bardziej elastyczne i odporne na uszkodzenia sprężyste oraz lepiej bronią się przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Jest to szczególnie ważne w przypadku włosów średnio- i wysokoporowatych.

W tym etapie sprawdzą się różnego rodzaju maski, odżywki i kuracje o intensywnym działaniu nawilżającym. Możesz sięgnąć m.in. po:

  • L’Oreal Professionnel Serie Expert Curl Expression Rich – intensywnie nawilżającą maskę do włosów kręconych zawierającą ekstrakt z hibiskusa, glicerynę i wzmacniający barierę hydrolipidową mocznik. Kosmetyk nadaje włosom blask, definiuje skręt i otula pasma przyjemnymi nutami zapachowymi.
  • Echosline Seliar Luxury – intensywnie nawilżającą maskę do włosów suchych, która zawiera w swoim składzie oleje: z lnu, opuncji figowej i arganowy, a także kompleks pięciu witamin i proteiny jedwabiu. Kosmetyk przywraca puklom zdrowy blask, pielęgnuje, wzmacnia i przeciwdziała elektryzowaniu.

3 etap Hair Cycling – odżywianie

Jest to ostatni krok w pielęgnacji pasm, który zapewnia włosom wysoką dawkę składników odżywczych i aktywnych, które wzmacniają ich strukturę i sprawiają, iż są lepiej chronione przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych – takich jak wiatr, zanieczyszczone powietrze czy promieniowanie UV.

W Hair Cycling ważne jest, aby zapewniać pasmom odmienne ekstrakty i nie przywiązywać się np. do jednej maski, której będziemy używać pod rząd. Twoje włosy mogą mieć bowiem pod dostatkiem danego składnika i potrzebować zróżnicowanej pielęgnacji.

Do odżywienia pukli możesz użyć m.in. poniższych masek:

  • Kemon Liding Nourish, która w swoim składzie ma m.in. masło shea. Kosmetyk poprawia wygląd włosów, ułatwia ich rozczesywanie oraz zapewnia im optymalny poziom nawilżenia.
  • Milk Shake Argan, która zawiera w swoim składzie olejek arganowy, kompleks witamin oraz białka pszenicy oraz sojowe. Kosmetyk domyka łuski wygładzając powierzchnię pasm i poprawia kondycję choćby bardzo zniszczonych pukli.

Na jakie negatywne czynniki narażone są nasze włosy?

  • Kwaśne deszcze – występują szczególnie w dużych, zanieczyszczonych miastach. Czysta woda deszczowa jest oczywiście bardzo dobra dla naszych włosów. Problem pojawia się, jeżeli po drodze zbiera ona różne zanieczyszczenia, a na końcu osadza się na kosmykach.
  • Promieniowanie UV – przed negatywnym wpływem promieniowania ultrafioletowego trzeba chronić nie tylko skórę – jest ono szkodliwe także dla włosów. Może bowiem powodować przesuszenie i osłabienie kondycji pukli. Powoduje także szybszą utratę koloru włosów farbowanych. Z tego powodu tak ważne jest sięganie – szczególnie w okresie letnim – po produkty, które zawierają w swoim składzie filtry UV.
  • Chlor – obecny w wysokim stężeniu w basenach, ale także w wodzie z kranu. Powoduje osłabienie kondycji włosów, ich przesuszenie, większą łamliwość i niszczenie.
  • Zabiegi stylizacyjne – częste oddziaływanie na włosy urządzeniami emitującymi wysokie temperatury to znak naszych czasów. Coraz popularniejsze staje się jednak układanie pukli tak, aby nie cierpiały z powodu przesuszenia czy zniszczeń – jak np. nakręcanie kosmyków na noc na jedwabne wałki czy wydobywanie skrętu przez koszulkowanie.
  • Smog – prawdziwa zmora, która wpływa negatywnie na cały nasz organizm – w tym także na włosy. Zanieczyszczenie powietrza jest szczególnie wysokie w okresie jesienno-zimowym – dlatego tak ważne jest, aby szczególnie chronić pukle w tym okresie. Elementami smogu są m.in. ołów, pyły zawieszone, a choćby rtęć, które z łatwością osadzają się na skórze głowy, kosmykach, a także dostają się do płuc.
  • Twarda woda – bardzo często spotykana w wielu miastach. Zdecydowanie nie jest sprzymierzeńcem pięknych i zdrowych włosów. Odpowiedzią na nią może być m.in. zakwaszanie włosów.

Jak powstają uszkodzenia włosów?

Uszkodzenia struktury pasm mogą powstawać każdego dnia na wiele różnych sposobów. Wśród nich są:

  • Zbyt mocne upinanie i związywanie włosów,
  • Ciasne splatanie pukli na noc w kok na czubku głowy – które może powodować niszczenie części pasm, która dotyka poduszki. W efekcie włosy mogą się wyrywać i łamać,
  • Intensywne rozjaśnianie,
  • Używanie nieodpowiedniej szczotki do włosów, która wyrywa lub kruszy kosmyki,
  • Częste tapirowanie,
  • Suszenie z wykorzystaniem gorącego nawiewu i częste sięganie po urządzenia do stylizacji,
  • Wystawianie włosów na oddziaływanie światła słonecznego bez ich wcześniejszego zabezpieczenia,
  • Częste moczenie pukli w chlorowanej wodzie – np. podczas wizyt na basenie.

Nie wszystkie włosy są tak samo wrażliwe na negatywne czynniki zewnętrzne. Zdecydowanie trudniejsze zadanie mają te wysoko- i średnioporowate, które są z natury delikatniejsze i mają szeroko otwarte łuski. Najbardziej odporne są włosy niskoporowate, grube i gęste – zdecydowanie trudniej jest uszkodzić ich strukturę, chociaż oczywiście w tym przypadku również jest to możliwe.

Idź do oryginalnego materiału