Grodzisko Żmijowiska to oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. To miejsce, w którym można wrócić do przeszłości, a tak dokładniej, to do czasów Słowian. Obecnie znajduje się tam zrekonstruowane grodzisko. Na oficjalnej stronie muzeum, możemy przeczytać, iż jest to jedno z najbardziej oryginalnych muzeów w Polsce. My dotarliśmy tam 3 maja. Wybraliśmy idealny czas, ponieważ odbywały się tam spotkania z archeologią. Na miejscu spotkaliśmy osoby, które zajmują się tym miejscem.
Grodzisko Żmijowiska odwiedziliśmy podczas naszej podróży po atrakcjach województwa lubelskiego.
Grodzisko wzniesiono tutaj około 888 roku. Zamieszkiwali w nim Słowianie. Aktualnie, gdy tutaj dotrzesz, to zobaczysz część umocnień grodu oraz mały skansen z drewnianymi budowlami. Są tam trzy chaty, do których weszliśmy. Około 100 metrów dalej, spokojnie płynie rzeka Chodelka. Do niej również można podejść i choćby odpocząć nad jej brzegiem. Jest tam drewniany pomost.
Grodzisko Żmijowiska – dojazd i parking
Grodzisko Żmijowiska znajduje się 16 kilometrów od Kazimierza Dolnego oraz 60 kilometrów od Lublina. Dojazd nie stanowi większego problemu, chociaż ostatnie 2 minuty, to przejazd po nieutwardzonej drodze. Jedzie się jednak dobrze. Przed wejściem znajduje się parking na około 20 samochodów. Byliśmy tam w święto, dlatego parking był wypełniony po brzegi.
- Współrzędne: 51.2181, 21.8983.
Zwiedzanie grodziska
Zwiedzanie grodziska zajmuje około 30 minut. jeżeli przyjedziesz tutaj w tygodniu, to prawdopodobnie nikogo nie zastaniesz. Możesz usiąść, odpocząć i zagłębić się w historię. My jednak polecamy tam przyjechać, gdy będzie jakiś pracownik muzeum. Wtedy otrzymasz jeszcze więcej wiadomości oraz ciekawostek. Obiekty są czynne całą dobę, a wejście jest bezpłatne.
Klimat Grodzisku Żmijowiska nadaje niesamowite położenie. Zobacz na te ujęcia z drona. Mamy grodzisko, płynącą rzekę i przyrodę. Przy okazji wizyty w grodzisku, można wyruszyć na spacer po okolicy. Niedaleko zlokalizowane pozostało jedno grodzisko, w Chodliku.
Grodzisko Żmijowiska nie jest tylko zrekonstruowanym obiektem. To także miejsce, gdzie można przeprowadzać eksperymenty i zgłębiać tajemnice dawnych rzemiosł: garncarstwa, hutnictwa czy smolarstwa. Od pracowników muzeum, dowiedzieliśmy się jeszcze o potrawach, które spożywali Słowianie. Okazało się, iż znali kiełbasę, a mięso jadali głównie w święta. Tych i innych ciekawostek, dowiesz się, gdy odwiedzisz Grodzisko Żmijowiska.