Grand Place brukselski rynek wpisany na listę UNESCO

tymrazem.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Grand Place


Z czym Wam się kojarzy Bruksela? Mogę zaryzykować, iż większości z Was z Unią Europejską i znajdującym się tam Parlamentem. Bruksela jednak to bardzo zaskakujące miasto z niesamowitą starówką, którą centrum wyznacza Grand Place! Ciężko go porównać do innych obiektów tego typu, a swoją architekturą zasłużył na wpis na światową listę dziedzictwa UNESCO!

Po co można się wybrać na Wielki Plac? Przede wszystkim, żeby go zobaczyć, ale o ile potrzebujecie napić się kawy, piwa, kupić czekoladę czy zjeść obiad to jest to dobre miejsce, żeby się umówić ze znajomymi i udać się, w którą z otaczających go, klimatycznych uliczek.

Lokalizacja i dojazd

Grand Place to główny plac starego miasta w Brukseli. o ile będziecie w mieście i udacie się do najstarszej części, to nie sposób go ominąć. Znajdziecie w mieście znaki, wskazujące kierunek, a większość mieszkańców Brukseli wskaże Wam drogę do niego z zamkniętymi oczami.

Jeżeli chcecie dostać się na plac z Parlamentu Europejskiego, to możecie użyć autobusu, metra lub przejść się na całkiem przyjemny spacer. Od Grand Place dzieli Was kilka ponad 2 kilometry, a trwający niecałe pół godziny spacer przebiegać będzie tuż obok Pałacu Królewskiego.

Historia Grand Place

Plac Wielki w Brukseli znajduje się w samym sercu miasta. Po francusku nazywa się on Grand-Place de Bruxelles, a po niderlandzku. Grote Markt van Brussel. Pod tą nazwą znany jest on dopiero od XVIII wieku. Wcześniej nazywany był Nedermerckt (fr. Marché bas), Commune forum, Forum lub Merkt.

Początki placu sięgają przełomu XI i XII wieku, kiedy to przy szlaku handlowym, łączącym Nadrenię z Flandrią zaczęli osiedlać się ludzie. Pierwsza zachowana wzmianka o nim pochodzi z 1174 roku. Był to główny plac miasta, na którym przez wiele lat znajdował się ratusz, a późniejszym okresie powstały budynku gildii kupieckich. Plac pełnił głównie funkcje handlowe, ale z czasem również polityczne oraz był miejscem publicznych egzekucji. Na przestrzeni lat zabudowa placu była kilkukrotnie niszczona w wyniku działań wojennych. Już w połowie XIX ustanowiono prawo, które nakazywało konserwacje budynków.

Targ na placu funkcjonował do 1958 roku. W 1998 roku plac wraz z otaczającą go zabudową wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dzisiaj jest to miejsce pełne życia i turystów. realizowane są na nim różnorodne wydarzenia kulturalne i lokalne.

Co na placu?

Na pewno na Placu znajdziecie sporo ludzi, ale to może nie być wystarczający powód do wizyty. Warto zajrzeć na plac, aby popodziwiać architekturę. Obiektem, który najbardziej rzuca się w oczy, jest Ratusz. Zbudowany on został w połowie XV wieku, ale został zniszczony w 1695 roku. Został odbudowany i uznawany jest za wyjątkowa formę architektury gotyku.

Oprócz Ratusza, na Placu znajdziecie piękne kamienice. Każda z nich ma swoją nazwę, która najczęściej pochodzi od detalu architektonicznego. Mamy więc np. Dom wilczycy, Pod hiszpańskim królem, Dom Gwiazdy czy Róży. Każdy z domów jest wyjątkowo zdobiony i wygląda niesamowicie zarówno w dzień, jak i podświetlony po zachodzie słońca.

Plac ma kształt pięciokąta i wychodzi z niego 7 ulic. Często ulice te noszą nazwy produktów, którymi handlowano na targu (np. Rue au Beurre (masła), Rue du Marché aux Herbes (zioła), Rue du Marché aux Fromages (sera).

Na placu znajduje się także Muzeum Miasta Brukseli, w którym mają miejsce interesujące wystawy dotyczące miasta i regionu. Jak już pisałem, na Grande Place odbywa się sporo ciekawych,

Sikający chłopiec

Jednym z symboli Brukseli, który znajduje się bardzo blisko Grand Place, jest Manneken pis czyli Siusiający chłopiec. Jest to niewielka fontanna zlokalizowana na rogu Rue de l’Etuve i Rue de Chene. Wizerunek tej XVII wiecznej figurki znajdziecie w wielu miejscach w całym mieście. Powstanie figurki łączy się z różnymi legendami. Jedna z nich mówi o chłopcu, który szpiegując najeźdźców, ugasił podłożone pod mury miejskie ładunki wybuchowe właśnie dzięki obsikania ich.

Ciekawostką jest, iż na żywo fontanna ta jest bardzo mała, o ile wyobrażaliście sobie chłopca pełnych rozmiarów, to się zaskoczycie. W zależności od okresu roku, chłopiec jest ubrany w różne stroje związane z wydarzeniami lokalnymi, światowymi czy też tym, co aktualnie dzieje się w mieście. Stroje te są przechowywane w muzeum, a liczba ich przekroczyła już 1000 sztuk.

Czego spróbować będąc w Brukseli?

Będąc na Grand Place ,jak i w ogóle przybywając do Brukseli nie wyobrażam sobie sytuacje, iż nie spróbujecie lokalnej kuchni. Wokół placu znajdziecie sporą ilośc kawiarni, restauracji czy pubów. W okolicy czeka też na Was sporo sklepów z czekoladą, gdzie możecie wyposażyć się na bieżącą konsumpcję i pamiątki do zabrania ze sobą do Polski. Gofry belgijskie, frytki i piwo to klasyka, po którą musicie sięgnąć, ale w Brukseli warto także spróbować kuchni innych krajów, bo jest to miejsce, gdzie znajdziecie pyszną pizzę, owoce morza czy sushi.

Więcej o tym, czego warto spróbować w Brukseli, znajdziecie w tekście.

Warto odwiedzić Grand Place?

Przed moją wizytą w Brukseli, kojarzyła mi się ona z centrum europejskiej polityki, szkłem, metalem i architekturą nowoczesną. Nigdy nie zastanawiałem się jak wyglada Bruksela z czasów, gdy nie była jeszcze stolicą wspólnej Europy. Wizyta na Grand Place i spacery uliczkami starego miasta robią ogromne wrażenie. Moim zdaniem jest to obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Brukseli, aby przenieść się w czasie i zauroczyć niezwykłą architekturą!

Idź do oryginalnego materiału