
Wdrażanie cyrkularnych rozwiązań pozwala firmom redukować koszty, efektywniej wykorzystywać surowce i budować przewagę konkurencyjną. To również najważniejszy krok w kierunku ochrony zasobów naturalnych i przeciwdziałania ich wyczerpywaniu. Dowodem na rosnącą rolę tego podejścia jest VIII edycja konkursu Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego, w której właśnie nagrodzono liderów innowacyjnych rozwiązań GOZ.
GOZ jako strategia dla firm
Współczesne przedsiębiorstwa coraz bardziej świadomie implementują rozwiązania gospodarki cyrkularnej. Odpady przestają być problemem, a stają się cennym surowcem. Model ten pozwala na ograniczenie marnotrawstwa, redukcję kosztów, wzrost efektywności materiałowej i zwiększenie produktywności zasobów. Cyrkularność wdrażana jest na każdym etapie łańcucha wartości – od projektowania produktów, przez produkcję i dystrybucję, po zarządzanie odpadami.
Mimo rosnącej świadomości, wiele firm w Polsce wciąż nie podejmuje działań w tym kierunku. Jak wynika z raportu Polityki Insight i Stena Recycling, przeprowadzonego na grupie 400 przedsiębiorstw, jedynie 37% firm deklaruje działania związane z GOZ, podczas gdy ponad 53% nie zna choćby tego pojęcia. Tymczasem wybór materiałów pochodzących z recyklingu, optymalizacja procesów produkcyjnych i ponowne wykorzystanie surowców to działania dostępne zarówno dla dużych korporacji, jak i małych oraz średnich firm.
Partnerstwo kluczem do sukcesu
Rozwój gospodarki obiegu zamkniętego wymaga współpracy między firmami, ponieważ zamknięcie obiegu materiałów często przekracza możliwości pojedynczego przedsiębiorstwa. Konkurs Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego promuje najlepsze praktyki i wyróżnia organizacje, które wyznaczają nowe standardy w tym obszarze.
Liderzy i innowatorzy GOZ
„Gospodarka obiegu zamkniętego to nie tylko odpowiedzialność ekologiczna, ale także strategia biznesowa. Firmy, które wdrażają cyrkularne modele, ograniczają odpady i zwiększają swoją efektywność i innowacyjność. Tegoroczna, już VIII edycja konkursu Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego pokazała, jak dynamicznie rozwija się ten obszar. Z ogromną satysfakcją obserwuję rosnące zaangażowanie firm i start-upów we wdrażanie cyrkularnych rozwiązań. SCEA to inicjatywa, która daje nam wszystkim możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń oraz wspólnego kształtowania przyszłości zrównoważonej gospodarki” mówi Piotr Bruździak Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Stena Recycling.
W tegorocznej edycji konkursu jury wybrało czterech Liderów GOZ oraz wyróżniło cztery innowacyjne projekty spośród rekordowej liczby ponad 80 zgłoszeń. Nagrody przyznano firmom i start-upom wdrażającym cyrkularne modele biznesowe, a także studentom, którzy opracowali projekty w tej dziedzinie.
W kategorii „Przedsiębiorstwa wdrażające rozwiązania GOZ na rynku polskim” tytuł Lidera GOZ otrzymała firma Fixit za projekt AI Radar Cyrkularny. Jest to system sztucznej inteligencji, który analizuje zgłoszenia serwisowe i redukuje liczbę błędnych reklamacji. Dzięki integracji z bazą wiedzy firmy, model AI wykrywa wzorce błędnych zgłoszeń i klasyfikuje ich przyczyny. jeżeli problem można rozwiązać samodzielnie, użytkownik otrzymuje komunikat w jaki sposób może naprawić usterkę. Z kolei serwis i producenci dostają cenne informacje o najczęstszych błędach użytkowników oraz awaryjnych komponentach, co umożliwia projektowanie bardziej trwałych i niezawodnych produktów.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały:
● Too Good To Go – za aplikację, która pomaga ograniczać marnowanie żywności, umożliwiając sprzedaż nadwyżek wciąż nadających się do spożycia produktów w niższej cenie.
● Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu – za inicjatywę „Punkty Drugie Życie Rzeczy”, która umożliwia mieszkańcom przekazywanie przedmiotów do ponownego wykorzystania zamiast ich utylizacji. Miejsca te zlokalizowane są we wszystkich punktach selektywnej zbiórki odpadów w Poznaniu, gdzie mieszkańcy mogą pozostawiać m.in. meble, zabawki, książki, sprzęt sportowy, wózki i rowery dziecięce oraz ceramikę.
W kategorii “Start-upy, które wdrażają rozwiązania oparte na założeniach gospodarki obiegu zamkniętego na rynku polskim” Liderem GOZ została firma Contec, która opracowała unikalną technologię Molten do recyklingu opon. Wykorzystanie ciekłej soli jako nośnika ciepła zapewnia stabilność procesu i wysoką jakość odzyskanych surowców wtórnych.
Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały:
● Foodsi – za aplikację umożliwiającą konsumentom zakup niesprzedanej żywności w niższej cenie, ograniczając tym samym marnotrawstwo.
● Stilo Marek Wąsowski (figlisto.pl) – za pierwszą w Polsce subskrypcyjną wypożyczalnię zabawek, wydłużającą cykl życia produktów i promującą model współdzielenia.
W kategorii “Studenci” przyznano dwie główne nagrody:
● Karinie Skurze – za projekt wykorzystania odpadów pofermentacyjnych z jagody kamczackiej do produkcji kosmetyków i suplementów.
● Klaudii Wądołowskiej – za badania nad możliwością zastosowania wody z niewykorzystanej mieszanki betonowej w kompozytach cementowych.
GOZ – przyszłość biznesu i środowiska
Wdrażanie cyrkularnych modeli biznesowych to nie tylko ekologiczny wybór, ale również realna szansa na optymalizację kosztów i zbudowanie trwałej przewagi konkurencyjnej. GOZ to przyszłość, w której biznes i środowisko idą ramię w ramię.