Gotujesz parówki w ten sposób? To najgorsze, co możesz zrobić. Wytwarzasz w nich truciznę

kobieta.gazeta.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: Jak przygotować parówki? Mały błąd niesie ze sobą wielkie niebezpieczeństwo, fot. redakcja


Parówki nie są najzdrowszą opcją, ale mimo to raz na jakiś czas chętnie po nie sięgamy. Okazuje się jednak, iż podczas ich przygotowywania wiele osób popełnia błąd, który może zaszkodzić zdrowiu. Chodzi o sposób gotowania.
Parówki są tanie i smaczne, jednak zdarza się, iż podczas przygotowania pękają. Jak temu zapobiec? Najważniejszą kwestią jest temperatura. Nie powinny lądować w garnku zaraz po wyjęciu z lodówki. Najlepiej około 20 minut trzymać je w temperaturze pokojowej i dopiero potem wrzucić do wody. Gotować należy je bez pokrywki, bo w innym wypadku para, która zgromadzi się w garnku, rozsadzi je od środka i pękną.

REKLAMA







Zobacz wideo Utopence, czyli marynowane parówki. Idealne do piwa!



Czy parówki są zdrowe? Dietetyczka podpowiedziała, jakie produkty wybierać w sklepie
Parówki uchodzą za produkt niezdrowy. Często w ich składzie znajduje się wysoka zawartość tłuszczów nasyconych, dużo soli, wzmacniaczy smaku, konserwanty i stabilizatory. Czy parówki naprawdę pod żadnym pozorem nie powinny lądować na talerzu? Okazuje się, iż nie do końca.





Parówki / zdjęcie ilustracyjne fot. Vikki/ iStock / zdjęcie ilustracyjne


Dietetyczka Dominika Hatala cytowana przez Wprost podkreśliła, iż nie wszystkie parówki mogą mieć zły skład. - Bardzo dużo zależy od producenta, ale i od ceny. (...) jeżeli wybierzemy te, które mają słaby skład, to nie będą one najlepszym wyborem dla naszego zdrowia - powiedziała. Ekspertka podpowiedziała, aby wybierać produkty z jak największą ilością mięsa w składzie i unikać konserwantów, maltodekstryny, zagęstników i mięsa mechanicznie oddzielonego (MOM).


Jak przygotować parówki? Mały błąd niesie ze sobą wielkie niebezpieczeństwo
Wiele osób wrzuca parówki do garnka z wodą i czeka, aż się zagotują. To błąd, bo wystarczy podgrzewać je kilka minut, aby stały się ciepłe, ponieważ podczas długotrwałego podgrzewania (powyżej 10 minut) może wydzielać się akrylamid, czyli związek, który powstaje w wyniku obróbki termicznej mocno przetworzonego mięsa. W 2015 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności uznał akrylamid za rakotwórczy i niebezpieczny dla zdrowia. Substancja negatywnie wpływa też na funkcjonowanie układu nerwowego i zaburza metabolizm. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Zobacz też: Żadna pęseta. Wymieszaj z wodą i wsmaruj. "Wąsik" zniknie choćby na 4 tygodnie
Idź do oryginalnego materiału