Górskim szlakiem: Polacy przejeżdżają tędy, gdy jadą do Chorwacji. Nie wiedzą, ile tracą

gazeta.pl 5 godzin temu
Z czego słynie Słowenia? Dla wielu osób to tylko kraj, przez który przejeżdża się w drodze do Chorwacji. Tymczasem znajdziesz w nim tak wiele urokliwych zakątków, iż aby odwiedzić je wszystkie, potrzeba wielu dni. Mnie udało się tu dotrzeć na przedłużoną majówkę. Jestem absolutnie oczarowana.
Słowenia to kraj wielkości województwa podlaskiego. Jednak niech nie zwiedzą cię jej niewielkie wymiary, gdyż na małej powierzchni skrywa naprawdę wiele. Ponadto dzięki temu jednego dnia możesz zdobywać alpejskie szczyty, by chwilę później relaksować się na wybrzeżu z widokiem na Adriatyk.


REKLAMA


Zobacz wideo Pojechałam pierwszy raz i przepadłam. Pokażę wam Maltę, jakiej nie znacie


W Słowenii znajdziesz rzeki o oszałamiającym kolorze (zwłaszcza Socza), malownicze jeziora, majestatyczne góry, jaskinie, wodospady i znacznie, znacznie więcej, z czego najpopularniejszą atrakcją i poniekąd wizytówką Słowenii jest jezioro polodowcowe Bled. To właśnie na nim można dostrzec jedyną w całym kraju wysepkę. Położone w otoczeniu gór, kontrastujące z otoczeniem niezwykle niebieskim kolorem, a przejrzystością wywiera ogromne wrażenie.


Z czego słynie Słowenia? Słowenia, Jezioro Bled. Fot. Archiwum prywatne


Z czego słynie Słowenia? To jezioro z samotną wyspą jest wizytówką kraju
Odwiedzając jezioro Bled, wiele osób decyduje się podziwiać je jedynie z dołu. W tym celu wybierają się na pieszą wycieczkę dookoła (ok. 6 km), biorą udział w zorganizowanym rejsie lub wypożyczają łódki z wiosłami (ok. 20 euro za godzinę), kajaki bądź deski SUP, by móc po nim popływać oraz dotrzeć na wcześniej wspomnianą wyspę zwaną Blejski Otok. Znajdziesz na niej kościół wraz z dzwonem szczęścia. Wedle przesądów, jeżeli pociągniesz za sznur wystarczająco mocno, by zabił trzy razy, spełni się twoje życzenie.


Czy jest jakiś szlak niedaleko Jeziora Bled? Koniecznie spójrz na nie z góry
Tymczasem miejsc idealnych na podziwianie jeziora w całej okazałości jest co najmniej kilka, z czego jednym z popularniejszych jest Zamek Bled. Gdy tylko dotrzesz nad wodę, od razu go zobaczysz, gdyż został wybudowany na ponad 100-metrowej skale górującej nad niebieską taflą. Wygląda naprawdę niezwykle, jednak wstęp do niego jest płatny (ok. 13 euro od osoby). Poza piękną panoramą na okolicę oferuje również kilka wystaw, które warto odwiedzić przy okazji.


Z czego słynie Słowenia? Zamek nad jeziorem Bled. Fot. Archiwum prywatne


Drugim punktem widokowym pod względem popularności jest Ojstrica. Wiedzie na nią czerwony szlak, po którym wędrówka powinna zająć ok. 30-45 minut. Nie jest trudny, jednak prowadzi pod górę po korzeniach, kamienieniach i błocie, dlatego lepiej zapomnij o klapkach. Ze szczytu rozpościera się piękny widok, bywa tu jednak tłoczno. Dlatego jeżeli jednak chcesz zobaczyć więcej, zamiast skręcać na szczyt, idź dalej czerwono znakowaną trasą. Po drodze miniesz m.in. rozwidlenie na Veliką Ostojnicę (niekoniecznie wiele z niej widać), by ostatecznie dotrzeć na Małą Osojnicę. Cała trasa będzie miała ok. 1,2 km w jedną stronę i powinna zająć mniej niż godzinę, zaś widok z góry przejdzie twoje najśmielsze oczekiwania.


Z czego słynie Słowenia? Punkt widokowy na jezioro Bled, Mala Ostojnica. Fot. Archiwum prywatne


Na Małą Osojnicę możesz wyruszyć także z innego punktu, z ominięciem rozwidlenia na dwa wcześniejsze szczyty, jednak warto wiedzieć, iż na trasie umieszczono bardzo strome, wąskie, metalowe schodki bez poręczy. My planowaliśmy nimi zejść, jednak gdy tylko je zobaczyliśmy, zrobiliśmy w tył zwrot i wróciliśmy tą samą drogą. W naszym odczuciu była znacznie bezpieczniejsza i przyjemniejsza. Koniecznie o tym pamiętaj, jeżeli wybierasz się z psem (wszystkie wcześniej dostępne trasy są dostępne dla czworonogów), gdyż zdecydowanie nie jest to przyjazna opcja dla łapek, co potwierdza fakt, iż nie byliśmy jedynymi, którzy zdecydowali się zawrócić.


Co interesującego zobaczyć w Słowenii? Niedaleko Bledu znajdziesz kolejne perełki
W bliskiej okolicy jeziora Bled znajdziesz więcej atrakcji, w tym 1,6-kilometrowy Wąwóz Vintgar, na który warto poświęcić co najmniej 2-3 godziny. Przespacerujesz się nim po drewnianych kładkach oraz będziesz wspinać się po kamiennych schodach z widokiem na lazurową wodę rzeki Radovna, która go wyrzeźbiła. Ściany osiągają tu choćby 100 m wysokości, a po drodze miniesz 13-metrowy wodospad oraz kamienny most. Nie zapomnij o porządnych butach. Wstęp dla osoby dorosłej kosztuje 10 euro, a dla psa 3 euro (bilety lepiej kupić online). jeżeli zaś chodzi o parking, to mowa o 5 euro.
Z czego słynie Słowenia? Odwiedź jezioro Bled i okoliceOtwórz galerię
Pamiętaj jedynie, iż zarówno Jezioro Bled, jak i wąwóz Vintgar to jedne z najpopularniejszych atrakcji Słowenii, przez co w okresie bywa tu naprawdę tłoczno. Dlatego jeżeli planujesz odwiedzić je latem, to koniecznie w godzinach porannych lub późnym popołudniem. Inaczej możesz mieć problem choćby z zaparkowaniem samochodu. Poza tym Słowenia ma do zaoferowania znacznie więcej. Osobiście nie mogę się doczekać, aż wrócę, bo choć udało mi się zobaczyć naprawdę sporo, lista wciąż się poszerza o kolejne perełki.


Z czego słynie Słowenia? Zlotorog nad jeziorem Bohinj. Fot. Archiwum prywatne


40 km od Jeziora Bled znajdziesz również Jezioro Bohinjsko, wokół którego wiedzie przyjemna ścieżka widokowa. Przy brzegu trafisz na pomnik koziorożca Zlatoroga, symbolu Alp Julijskich, który wedle legend niegdyś był władcą Doliny Triglavskich Jezer, zamieszkiwał rajski ogród i pomagał ludziom. Odszedł, gdy został przez nich zraniony (wcześniej niszcząc swój ogród, przez co doliny zyskały surowszy wygląd). Oprócz tego na chętnych czeka też wyjazd kolejką na górę Vogel (w dwie strony 28 euro, można zabrać psa), z której rozpościera się piękny widok na okolicę. Możesz iść stąd dalej na któryś z licznych szlaków. Natomiast jadąc w przeciwnym kierunku około 20 minut dalej (za Vintgarem), dotrzesz do mniej popularnego, acz równie uroczego zbiornika rzeki Sawa. Co najbardziej lubisz zwiedzać w nowych miejscach: miasta, czy naturę? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Idź do oryginalnego materiału