W ostatnich dniach Sąd Okręgowy w Gdańsku wydał wyrok w sprawie pozwy przeciwko Donaldowi Tuskowi, byłemu premierowi Polski, złożonej przez posła PiS Grzegorza Matusiaka. Matusiak domagał się przeprosin dla górników rannych podczas strajku w Jastrzębskiej Spółce Węglowej w 2015 roku, a także wpłaty 20 tys. zł na rzecz Fundacji Rodzin Górniczych. Jednakże sąd oddalił pozew w całości, uznając, iż dobra osobiste Matusiaka nie zostały naruszone.
Wypowiedzi Donalda Tuska pod lupą
W listopadzie 2022 roku Donald Tusk wygłosił wypowiedzi, które według Matusiaka zawierały nieprawdziwe informacje na temat wydarzeń w JSW. Poseł PiS twierdził, iż wypowiedzi były fałszywe i celowo przedstawiały strajk górników w nieprawdziwym świetle, m.in. sugerując, iż podczas protestu doszło do strzelania do protestujących. Jednakże sąd stwierdził, iż Matusiak nie udowodnił, iż jego dobra osobiste zostały naruszone.
Wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku
Podczas rozprawy sądowej Matusiak jednoznacznie przyznał, iż jego dobra osobiste nie zostały naruszone. W wyniku tego sąd uznał, iż szczegółowe postępowanie dowodowe nie jest konieczne i oddalił pozew w całości. W dodatku sąd zobowiązał Matusiaka do pokrycia kosztów zastępstwa procesowego Donalda Tuska, a także dodatkowej opłaty sądowej w wysokości 600 zł.
Skutki wyroku
Wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku nie jest prawomocny i może zostać zaskarżony. Matusiak ma prawo do apelacji, jeżeli uzna, iż wyrok jest niezasadny. Jednakże w tej chwili wyrok jest ostateczny i Donald Tusk nie będzie musiał publikować przeprosin ani dokonywać żadnych wpłat na rzecz Fundacji Rodzin Górniczych.
Tło sprawy
W 2015 roku w Jastrzębskiej Spółce Węglowej doszło do strajku górników, którego celem było uzyskanie lepszych warunków pracy i płacy. Strajk zakończył się podejściem do stołu rozmównego i uzyskaniem częściowo korzystnych rozwiązań dla górników. Jednakże wypowiedzi Donalda Tuska, które były przedmiotem pozwu, wywołały kontrowersje wśród górników i ich rodzin.
Dane i statystyki
Według danych z 2020 roku, Jastrzębska Spółka Węglowa zatrudniała ponad 30 tys. osób i była jednym z największych pracodawców w regionie. Strajk górników w 2015 roku trwał ponad miesiąc i uczestniczyło w nim około 10 tys. górników.
Wnioski
Sprawa Tuska pokazuje, jak ważne jest dokładne sprawdzanie faktów przed publikacją wypowiedzi. Wyrok sądu jest również przestrogą dla polityków i publicystów, aby nie używali nieprawdziwych informacji, aby nie szkodzić innym osobom. W wyniku tej sprawy Donald Tusk nie będzie musiał publikować przeprosin, a Grzegorz Matusiak musi pokryć koszty sądowe.