Golonka gotowana na kanapki

ania-gotuje.pl 1 rok temu

Poznaj mój prosty przepis na golonkę gotowaną, która smakuje na ciepło oraz na zimno. Świetnie sprawdzi się na obiad lub jako wędlina na kanapki. Sprawdź jaką wybrać golonkę oraz jak długo gotować, aby była miękka i smaczna.

Gotowana golonka wieprzowa to tradycyjna potrawa polskiej kuchni. Za sprawą wyjątkowego smaku, ma wielu wielbicieli, pomimo iż nie należy do małokalorycznych dań. Dobra golonka musi być miękka, delikatna i nie gumiasta.

Składniki:

Kaloryczność: 350 kcal w 100 g (jeśli odejmiemy skórę, to dużo mniej).

  • 2,5 kg golonki wieprzowej *
  • 1 łyżeczka soli na każdy litr wody
  • 4 kulki ziela angielskiego
  • łyżeczka ziaren pieprzu czarnego
  • 3 listki laurowe
  • możesz też dodać około 500 g włoszczyzny **

* Jaką wybrać golonkę? Mam do wyboru 2 rodzaje golonki: przednia i tylna. Najlepiej wybierać mniej tłuste i z małymi kośćmi. Przednia jest mniejsza, a tylne większa i smaczniejsza (sąsiaduje z szynką). Ja użyłam 1 dużej golonki tylnej oraz 1 małej przedniej. Golonki większe gotujemy oczywiście dłużej. jeżeli nie masz dużego garnka, to wybierz mniejsze golonki lub poproś ekspedientkę o przekrojenie na pół.

** Włoszczyzna (2 marchewki, średnią pietruszkę, kawałek korzenia selera) nada lepszego smaku golonce, ale nie jest konieczna. Dodaję włoszczyznę jedynie, gdy na bazie wywaru robię później zupę. Na golonce wychodzi wyśmienity kapuśniak, grochowa lub krupnik.

Prosty sposób wykonania golonki gotowanej

Do ugotowania golonki potrzebować będziemy dużego garnka minimum 5 – 6 litrów. U mnie 7 litrowy.

Krok 1 – przygotowuję golonkę

Ze skóry golonki usuwam ewentualne włosy mechanicznie lub opalając nad ogniem. Następnie dokładnie myję pod bieżącą i zimną wodą. Skórę golonki kroję w kilku miejscach w kratkę. Tylną golonkę, która jest większa, nacinam nożem do samej kości w miejscu, gdzie jest najwięcej mięsa. Dzięki temu golonka będzie się krócej gotowała.

Jeśli masz czas, to umieść golonkę w solance i trzymaj w lodówce przez 24 godziny. Woda powinna całkowicie przykryć golonką. Na każdy litr wody daję 1 łyżkę soli.

Krok 2 – gotuję golonkę w przyprawach

Do większego garnka wkładam golonkę i zalewam osoloną wodą, aby cała była przykryta. Zagotowuję i zmniejszam ogień, aby tylko lekko bulgotało. Możesz gotować golonkę pod przykryciem na minimalnym ogniu. Podczas gotowania wydziela się szum, który zbieram dzięki łyżki cedzakowej. Piana z szumem z gotującej się golonki jest łatwiejsza do zebrania niż z wywaru na kurczaku. Co jakiś czas odwracam golonkę, aby gotowała się równomiernie.

Po godzinie gotowania wrzucam 4 kulki ziela angielskiego, łyżeczkę ziaren pieprzu oraz 3 listki laurowe.

Wskazówka. jeżeli zamierzam wykorzystać wywar do zrobienia pysznej zupy, to dodaję także obrane i pokrojone warzywa (marchew, pietruszkę i seler). Taki wywar po ostudzeniu możesz też zamrozić w plastikowych pojemnikach i użyć w późniejszym czasie do zrobienia rewelacyjnego kapuśniaku, grochówki lub krupniku.

Golonkę gotuję przez około 1,5 – 2 godziny (przednią) – 2,5 – 3 godziny (tylną), aż mięso jest miękkie i odchodzi od kości. Pod koniec gotowania sprawdzam miękkość mięsa i sprawdzam czy odchodzi od kości.

Ugotowaną golonkę wykładam na talerz i podaję na ciepło z kromką chrupiącego chleba oraz ulubionymi dodatkami np chrzanem lub musztardą i kuflem złocistego napoju 🙂

Gotowana golonka na kanapki

Gotowana golonka to nie tylko dania na ciepło. To także rewelacyjna wędlina na kanapki lub na świąteczny stół!

Ugotowaną do miękkości golonkę wyjmuję z garnka. Usuwam kości i odstawiam na chwilę do lekkiego ostudzenia.

Małą keksówkę o wymiarach 11 x 25 cm wyścielam papierem do pieczenia lub folią spożywczą z zapasem po bokach na zawinięcie. Na dno keksówki wykładam skórę, a na wierzch mięso, które dodatkowo oprószam ulubionymi przyprawami. Może to być czosnek granulowany, świeżo zmielony pieprz, oregano, suszone pomidory lub papryka. Całość ugniatam, wyrównuję i przykrywam pozostałą częścią papieru do pieczenia lub folii.

Na górę kładę deskę do krojenia i obciążam np garnkiem z wodą lub paczkami cukru, mąki lub ryżu. Odstawiam w chłodne miejsce, aż zastygnie.

Zobacz też boczek pieczony ze skórką w piekarniku oraz łopatkę pieczoną w ziołach na kanapki.

Smacznego.

Idź do oryginalnego materiału