Głuchołazy to kilkunastotysięczne miasto położone na południu Opolszczyzny. Jego lokalizacja jest niezwykle malownicza — wśród szczytów Gór Opawskich oraz wzniesień Przedgórza Paczkowskiego. Miasto zostało założone już w średniowieczu, a wówczas jego znakiem rozpoznawczym były ogromne złoża złota, jakie się pod nim znajdują. Miasto to przez wiele lat pełniło również funkcję uzdrowiskową. Dzięki tym walorom jest niezwykle ciekawym miejscem, w którym nie sposób się nudzić.
Głuchołazy — krótka historia, którą warto znać
Głuchołazy zostały założone już w XIII wieku. Wówczas to uzyskały prawa miejskie. Miasto gwałtownie się rozwijało, dzięki napływającym do niego licznie mieszkańcom. Przyciągało ich tutaj… złoto! Złoża tego drogocennego kruszcu znajdują się w dużych ilościach w okolicy Głuchołaz. Przez wieki były one wydobywane przez przybywających do miasta górników.
Głuchołazy wówczas były nazywane Kozią Szyją. Nazwę tę wzięły od charakterystycznego biegu rzeki Biała Głuchołaska, która na terenie miasta tworzy coś na kształt właśnie koziej szyi:) Koza została z Głuchołazami już na zawsze, bo znajduje się w herbie miasta. Obecna nazwa miasta pochodzi od czeskiego wyrażenia hluché lazy, co w wolnym tłumaczeniu oznacza… bezużyteczne pole.
Kolejne ważne wydarzenia w historii miasta miały miejsce w XIX wieku. Wtedy to zyskało ono status uzdrowiska. Zbudowano wiele sanatoriów, a do miasta przyjeżdżali kuracjusze. w tej chwili w mieście nie ma już sanatorium, ale pozostał Park Zdrojowy. istotną datą w historii miasta jest także rok 1997. Wówczas zostało ono znacząco zniszczone w trakcie powodzi tysiąclecia.
Głuchołazy — co warto zobaczyć?
Głuchołazy to bez wątpienia miasto, które warto zwiedzić. Znajduje się tutaj wiele ciekawych zabytków, perełek przyrodniczych, a także malowniczych szlaków, które warto przejść. Listę najważniejszych atrakcji przedstawiamy poniżej:
1. Głuchołazy — mury obronne i wieża Bramy Górnej
Pozostałości po średniowiecznych murach obronnych w Głuchołazach zostały zachowane w bardzo niewielkim stopniu. Około 100-metrowy odcinek dawnych murów miejskich możemy oglądać przy ulicy Marii Curie-Skłodowskiej. Musimy, jednak pamiętać, iż zostały one w dużej mierze odbudowane, ale udało się zachować ich pierwotny wygląd. Tuż obok murów miejskich znajduje się budynek dawnego wójtostwa.
Drugim obiektem pozostałym po średniowiecznych fortyfikacjach miasta, jest znajdująca się na południe od rynku wieża Bramy Górnej. Była ona jedną z dwóch bram, którą można było dostać się do miasta. XV-wieczna wieża jest udostępniona turystom jako punkt widokowy. Obok niej znajduje się Informacja Turystyczna.
2. Rynek w Głuchołazach
Rynek w Głuchołazach to duży prostokątny plac o wymiarach 120 x 70 metrów. Przy rynku możemy ujrzeć XVI-wieczne kamienice. Do jednej z najciekawszych należy ta znajdująca się pod numerem 4. Na jej dachu możemy dojrzeć charakterystyczną drewnianą wieżę. W przeszłości w tym obiekcie mieścił się Urząd Miejski. Aktualnie magistrat znajduje się w kamienicy pod numerem 15.
To, na co warto również zwrócić uwagę na głuchołaskim rynku to lipa. Według zapisków została ona zasadzona w 1648 roku na pamiątkę zakończenia wojny 30-letniej. Oznacza to, iż rośnie ona w tym miejscu już od prawie 400 lat! Również na rynku znajduje się replika pręgierza. Przypomina ona, iż w średniowieczu miasta to było dość ważnym ośrodkiem w regionie.
Przy rynku znajduje się także kościół św. Wawrzyńca. Pierwotnie stanął on w tym miejscu już w XIII wieku. Niestety kościół z tamtego okresu został spalony w XV wieku przez husytów. Świątynia została jednak odbudowana. Jej wystrój jest typowo barokowy, bo prace nad jego wnętrzem miały miejsce w XVII wieku.
3. Szubieniczna Góra (325 m n.p.m.)
Szubieniczna Góra to bardzo dobry punkt widokowy na stare miasto. Można z niego dojrzeć rynek wraz z otaczającymi go zabudowaniami. Do tego, mamy nieco ograniczony widok na Biskupią Kopę oraz Przednią Kopę. Na szczycie znajduje się altana oraz ławeczki. Szubieniczna Góra swoją nazwę zawdzięcza wydarzeniom, które miały na niej miejsce w średniowieczu. To właśni tutaj, z dala od centrum miasta tracono skazanych.
4. Głuchołazy-Zdrój
Część zdrojowa Głuchołaz znajduje się pod masywem Przedniej Kopy. Miasto zyskało status uzdrowiska w XIX wieku. Wówczas to było celem wizyty wielu kuracjuszy. Wykorzystywano tu metody leczenia zimną wodą. Balneoterapia po raz pierwszy wykorzystywana była w sąsiednim Jeseniku. W Głuchołazach również powstały urządzenia pozwalające z niej korzystać. Tym samym prowadzono tu terapie schorzeń układu ruchu, zaburzeń przemiany materiały, a choćby otyłości.
W zdrojowej części miasta natrafimy na XIX-wieczne budynki, które służyły jako Domy Zdrojowe. Dzisiaj są one własnością prywatną. Niektóre z nich funkcjonują jako ośrodki wypoczynkowe. W mieście nie ma jednak żadnego sanatorium.
5. Park Zdrojowy
Wraz z uzyskaniem przez Głuchołazy miana uzdrowiska rozpoczęto budowę Parku Zdrojowego. Funkcjonuje on również dzisiaj. To świetnie zagospodarowany teren zielony. Znajduje się tu kilka kilometrów alejek, miejsca do odpoczynku, place zabaw, fontanny, a także muszla koncertowa. Na płynącym przez park potoku zamontowano również urządzenia do balneoterapii. Warto zaznaczyć, iż Park Zdrojowy jest umiejscowiony na terenie, który był w średniowieczu eksploatowany przez górników złota. Stąd możemy tu dojrzeć liczne hałdy pogórnicze.
Wędrując natomiast promenadą nad Białą Głuchołaską, dotrzemy w okolice Sztolni Bialskiej. Ma ona kilkanaście metrów długości i jako jedyna sztolnia w całym masywie Przedniej Kopy została udostępniona dla turystów. Obok sztolni znajduje się źródło wody Żegnalce. Czasami trzeba odstać sporo czasu w kolejce, aby spróbować pysznej wody, jaka z niego wypływa.
6. Tężnia solankowa
W górnej części Parku Zdrojowego znajduje się tężnia solankowa. Jest ona umiejscowiona na terenie szpitala, pomiędzy jego budynkami. Tężnia ma 15 metrów wysokości. Przez to jest drugą co, do wysokości tężnią solankową w Polsce. Ustępuje jedynie o 80 cm miejsca słynnej tężni z Ciechocinka. Na tężnie można wejść, bo jest ona zbudowana w formie wieży widokowej. Ze szczytu rozciąga się widok na Przednią oraz Biskupią Kopę. Wstęp na tężnie jest bezpłatny, ale ograniczony ilościowo.
7. Szlak Górników Złota
Będąc w Głuchołazach, koniecznie należy przejść tzw. Szlak Górników Złota. Ma on ok. 7 kilometrów długości i został poprowadzony po ścieżkach w masywie Przedniej Kopy. Przemierzanie nim pozwala zobaczyć ślady po średniowiecznej gorączce złota. Na naszej drodze pojawią się szyby górnicze, hałdy, sztolnie, a choćby specjalnie stworzona na potoku zapora. Co ciekawe, jest to najstarszy zabytek hydrotechniczny na Śląsku! Wędrując szlakiem Górników Złota, dotrzemy również na szczyt Przedniej Kopy.
8. Przednia Kopa (497 m n.p.m.)
Przednia Kopa to popularny szczyt wśród turystów odwiedzających Głuchołazy. Jest on dość łatwo dostępny. Z części zdrojowej miasta dotrzemy do niego po zaledwie 30-40 minutach spaceru. Na szczycie znajduje się schronisko turystyczne z 1927 roku wraz z wieżą widokową (obecnie zamknięte).
Tuż obok wierzchołka Przedniej Kopy na początku XX wieku wzniesiono kaplicę św. Anny. Jej lokalizacja na skraju Wiszących Skał robi ogromne wrażenie. W kaplicy, w okresie wakacyjnym odprawiane są msze święte.
9. Złote Ścieżki – trasy rowerowe MTB
Na zboczach Przedniej Kopy wyznaczone zostały trasy rowerowe MTB – Złote Ścieżki. Podjazd na nie zaczyna się w okolicach muszli koncertowej w Parku Zdrojowym. Część zjazdowa natomiast ma swój początek w okolicach schroniska na szczycie Przedniej Kopy. Na zboczach Przedniej Kopy każdego roku są rozgrywane najważniejsze imprezy kolarstwa MTB w Polsce, w tym, m.in. Puchar Polski.
10. Murale w Głuchołazach
W centrum Głuchołaz, na tzw. Małym Rynku warto zwrócić na dwa bardzo interesujące murale. Jeden z nich pokazuje górniczą historię miasta. Zostały na nim namalowane najważniejsze zabytki, jakie zobaczymy w Głuchołazach, a pod nimi rozciągają się liczne pogórnicze korytarze.
Drugi z murali nawiązuje do Orderu Uśmiechu. To wyróżnienie nadawane jest od 1968 roku osobom, które w pozytywny sposób przyczyniają się do rozwoju dzieci w naszym kraju. Kandydatów zgłaszają same dzieci. Autorem projektu orderu jest mieszkanka Głuchołaz – Ewa Chrobak. Dzięki niej miasto zyskało miano – miasta Orderu Uśmiechu.
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!